اروپا باید تضمین محکمی برای ادامه همکاری با ایران بدهد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:34 - شنبه 04 بهمن 1399
کد خبر : ۵۹۰۴۲۵
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰
خطیب نماز جمعه تهران گفت: گرفتن تضمین محکم از اروپایی ها برای ادامه حضور ایران در برجام کاملاً ضروری و منطقی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی افزود: برخی کشورهای ارتجاع عرب درموضوع خروج آمریکا از برجام با همراهی  آمریکا و رژیم صهیونیستی لکه ننگی بر دامان خود نشاندند.
خطیب نماز جمعه تهران گفت: برتوان دفاع موشکی می افزاییم تا دشمنان ملت ایران هیچ فکری به ذهنشان راه ندهندخطیب نماز جمعه تهران با اشاره به بدعهدی آمریکا در مسأله برجام گفت: اتحادیه اروپا هم در بدعهدی کم از آمریکا ندارد.
آیت الله سیداحمد خاتمی در دومین خطبه نماز جمعه عبادی سیاسی تهران با اشاره به بدعهدی آمریکا در مسأله برجام و خروج ترامپ از این معاهده بین المللی افزود:​ در این حادثه عبرت‌های بی شماری نهفته است که باید برای آینده مورد توجه قرار بگیرد اینکه دشمنان هرگز قابل اعتماد نیستند، چون فردی که دین ندارد به هیچ وجه پای ارزش‌های نمی‌ایستد.  او گفت: اخلاق، قرارداد و پیمان در دین اهمیت زیادی دارد و برجام نشان داد دشمنان هیچ چیزی را رعایت نمی‌کنند و عبرتی است برای ما که بیگانگان غیرقابل اعتماد هستند و برای آینده باید حواسمان جمع باشد.
خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: توجه داشته باشیم دشمنان دین سر و ته یک کرباس هستند و اینکه آمریکا نه و اتحادیه اروپا آری باید برای ما عبرت باشد.
عبرت بگیریم که اتحادیه اروپا هم در بدعهدی هیچ چیزی از آمریکا کم ندارد چنانکه آن‌ها قرار بود سرمایه گذاری کنند، اما چه کردند؟ ما یک کلمه در برجام از اقتدار موشکی نگفتیم و این‌ها دارند فضولی می‌کنند و از اقتدار موشکی ما حرف می‌زنند و این درحالی است که قرارداد فروش هواپیما را لغو کردند.
آیت الله خاتمی افزود: مقام معظم رهبری مهلت داده اند که جبران کنند اگر جبران کردند که هیچ و گرنه ملت ایران هم در این قرارداد نخواهد ماند.
او افزود: قصه برجام نشان داد مذاکرات بیش از ۲ سال و ارتباط با دیگران گره که باز نمی‌کند بلکه بر گره‌ها هم می‌افزاید و این دشمنان به فرموده قرآن سختی و گرفتاری ما را می‌خواهند.
آیت الله خاتمی ادامه داد: آن‌ها که فکر می‌کنند با ارتباط با بیگانگان مشکلات کشور حل می‌شود به نتیجه نمی‌رسند چنانکه برخی در روز‌های اول توافق برجام در روزنامه‌ها چه تیتر‌هایی می‌زدند دیدید که کشور نجات پیدا نکرد و تحریم روی تحریم ادامه یافت.
او افزود: سخن این است که راه حل مشکلات ما ارتباط با آمریکا و به تعبیر برخی ارتباط با کدخدا نیست بلکه راه حل اصلی ارتباط با خدا و مردم خدا باور است.
مردمی که با این رهبر دوراندیش همه گردنه‌ها را پشت سر خواهند گذاشت.
امام جمعه موقت تهران گفت: این تعبیر آقا که عزت و اقتدار ملت باید حفظ شود آزمون بزرگ مسؤولان است یعنی این اقتدار هم در عرصه عملی و هم در عرصه رسانه‌ای باید حفظ شود. او افزود: ترامپ در سخنرانی خود حداقل ۱۰ دروغ علیه ملت ایران گفت، تهمت زد، اهانت کرد و آنچه که امروز جواب اراجیف اوست همان است که بزرگ این ملت گفت، «آمریکا غلط می‌کند، آقای ترامپ شما غلط می‌کنید».
امام جمعه موقت تهران افزود: سخنرانی حضرت آقا نشان داد که گویا امام زنده شده که فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است و هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و امروز جواب آمریکا همین است این دو رهبر درس گرفته مکتب حسین (ع) هستند که می‌فرمود؛ هیهات من الذله.آیت الله خاتمی افزود:​ آمریکا از آغاز جمهوری اسلامی ایران در پی براندازی این نظام بوده و همزمان هم براندازی سیاسی را مدنظر داشته است چنانکه ۸ سال جنگ تحمیلی، ۸ ماه فتنه سال ۸۸ و تحریم‌های اقتصادی را بر ایران تحمیل کرد و رئیس جمهور سابق آمریکا گفت؛ در طول این ۱۰۰ سال سخت‌ترین تحریم‌ها را بر ایران تحمیل کردیم و حتی در میان آن‌ها جنگ روانی ایجاد کردیم.
او افزود: آن‌ها می‌خواهند مردم را ناامید کنند و ما به یاری خدا آینده این کشور را روشن می‌بینیم و از این گردنه‌ها عبور می‌کنیم و با همت ملت بحران‌ها را تبدیل به فرصت خواهیم کرد و دایره مقاومت را در جهان خواهیم گشود.
او افزود: دشمنان، ایران ضعیف می‌خواهند همان ایرانی که در زمان شاه بود و برخی کشور‌های ضعیف و ذلیل منطقه نیز چنین چیزی را می‌خواهند و آنچه در حرف‌های ترامپ روشن بود بیشتر از آنکه از انرژی هسته‌ای ناراحت باشد از اقتدار ایران اسلامی ناراحت است. آیت الله خاتمی افزود: ما کاری به بمب اتم نداریم، اما در عرصه‌های دیگر، سیاست ما سیاست بازدارندگی است و در این عرصه روز به روز بر اقتدار موشکی جمهوری اسلامی ایران اضافه می‌شود تا رژیم صهیونیستی از این اقتدار خوابش نبرد و اگر دیوانگی کند تل اویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم.
او  گفت: این حادثه بصیرت مردم ما را بار دیگر بالا برد همان سال ۹۲ قبل از سر کار آمدن دولت یازدهم آقا فرمودند: چشمم آب نمی‌خورد که به این‌ها اعتماد کنیم، اما بروند مذاکره کنند که البته امروز همه به بدعهدی آمریکا پی بردند.
 وی تأکید کرد: آقای ترامپ بشنو چند روز قبل گفتی مرگ بر آمریکا در ایران کمرنگ شده، اما اینجا تهران قلب جمهوری اسلامی ایران است و مردم با شکوه‌تر از قبل می‌گویند مرگ بر آمریکا.
آیت الله خاتمی با انتقاد به حامیان ترامپ در منطقه افزود: اردوگاه حامیان ترامپ در منطقه عبارتند از: رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس که همه شما ننگی را برای خودتان ثبت کردید و همراه شدید با رژیم صهیونیستی و آمریکا که به شما هشدار می‌دهیم اگر حادثه‌ای در منطقه پیش آمد شما پیش مرگ آمریکا خواهید شد و آنچنان که آمریکا ثروت شما را غارت کرد جانتان را هم غارت می‌کند.
آیت الله خاتمی تأکید کرد: در این شرایط انسجام داخلی و جدایی از اختلافات در کشور فریضه واجب است، اما وحدت و اختلاف را باید درست معنا کنیم یعنی وحدت زیر پرچم ولایت و برای رسیدن به این معنا باید منافع شخصی و حزبی کنار بگذاریم یادمان باشد اگر به حرف رهبر گوش بدهیم می‌بریم وگرنه آسیب می‌بینیم.
او افزود: مقام معظم رهبری در این عرصه نهایت تلاش را بکار بردند و آن طرف هم مذاکره کنندگان تلاش کردند هر چند که آقا فرمودند: از این‌ها تعهد کتبی بگیرید که نگرفتند و امروز این اتفاقات افتاد.
خطیب نماز جمعه تهران در ادامه خطبه دوم به پیروزی حزب الله در انتخابات مجلس اشاره کرد و افزود: این پیروزی بزرگ مقاومت بود و ماتم و عزای رژیم جلاد عربستان که به لطف خدا جایگاه مردمی جریان مقاومت در لبنان تثبیت شد.
این پیروزی را به مردم لبنان به رهبر مجاهد حزب الله سید حسن نصراله به رئیس جمهور و رئیس مجلس لبنان تبریک می‌گوییم.
وی تأکید کرد: موضوع دیگر حملات سوریه به رژیم صهیونیستی است، کشوری که پس از ۸ سال درگیری امروز با اقتدار جلو حرکت‌های ایذایی صهیونیست‌ها را با موشک می‌گیرد و شهرک‌های صهیونیست نشین را به شهرک ارواح تبدیل می‌کند.
وی همچنین در خطبه‌های امروز به ارتحال آیت الله اسداله ایمانی نماینده، ولی فقیه در استان فارس و همچنین ارتحال آیت الله مهمان نواز عضو مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و یاد آن‌ها را گرامی داشت.
رسانه‌ها فضای رمضان را به دعوا آلوده نکنندامام جمعه موقت تهران از صاحبان رسانه‌ها خواست در ماه مبارک رمضان خدا را در نظر بگیرند و فضای معنوی رمضان را آلوده به دعوا‌های بی مبنا و بی سند که در آن هیچ چیز نیست نکنند.
آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های اول نماز جمعه امروز تهران در آستانه ماه مبارک رمضان ۴ توصیه به مردم و رسانه‌ها کرد و افزود: همه تلاش کنیم ماه مبارک رمضان آکنده از معنویت شود و در عرصه فردی، خانوادگی، اجتماعی و رسانه‌های دیداری، شنیداری و مکتوب و فضای مجازی حریم ماه مبارک رمضان را نگه داریم و از بسیاری دعوا‌ها که نورانیت و معنویت این ماه را از بین می‌برد بپرهیزیم.
وی از رسانه ملی خواست کیفیت برنامه‌های مذهبی را بالا ببرد و در فیلم و مجموعه‌های تلویزیونی نیز به عنصر معنویت توجه بیشتری نشان دهد.
آیت الله خاتمی خواستار گسترش سفره‌های افطاری ساده و سفره محرومین در سطح کشور شد و افزود: عمران مساجد خیلی مهم است و کسانی که دین دارند و خدا را قبول دارند مساجد را آباد می‌کنند.
وی در ادامه اضافه کرد: شستن فرش مسجد و فراهم کردن سرمایش آن و بالا بردن جاذبه مسجد برای نوجوانان و جوانان با دعوت از عالمان دینی و پاسخ به شبهات بسیار مهم است که باید در این ماه به آن توجه بیشتری شود.
امام جمعه موقت تهران گفت: خودم و همه نمازگزاران را دعوت به تقوی و حریم نگهداری برای ذات مقدس الهی می‌کنم.
وی با اشاره به سخنان امیرالمومنین در نهج البلاغه که آمده است در قیامت اهل غفلت پشیمانند و این پشیمانی سودی ندارد گفت: بنابراین از سرمایه عمر استفاده کنید که سرمایه ابدیت شماست.
آیت الله خاتمی با اشاره به آیات قرآن این سرمایه را تقوا دانست و افزود: در سوره مائده آمده است مؤمنین مراقب باشید خودتان را نبازید و سرمایه خود را تباه نکنید که اگر با خدا بودید از آن سرمایه استفاده می‌کنید و اگر قهر بودید آن را می‌بازید.
خطیب نماز جمعه تهران گفت: از سکوی ماه رمضان باید بالا بروید و خودتان را پیدا کنید که این گمشده همان نفستان است.
وی افزود: روزه نخوردن و نیاشامیدن هدفمند است یعنی بتوانید بخوری و بیاشامی، اما از آن پرهیز کنی و گناه نکنی، که به آن روزه عام می‌گویند و روزه به معنای خاص یعنی یک ماه همه اعضا و جوارح به مهمانی خدا برود.
آیت الله خاتمی گفت: روزه سپر آتش است مادامی که این سپر را از بین نبریم. خطیب نماز جمعه تهران افزود: مهم‌تر از روزه عام و روزه خاص روزه دل است که یک ماه دل را به صاحبش یعنی خدا بسپاریم که اگر چنین کردیم نورانیت می‌یابیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °