ثبت جهانی چوگان ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:08 - سه‌شنبه 01 مهر 1399
کد خبر : ۵۹۰۴۷۲
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۸
مجله ورزشی
مراسم ثبت جهانی چوگان ایران سه شنبه 25 اردیبهشت در تهران بر گزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون چوگان با حضور در برنامه مجله ورزشی گفت: این مراسم با حضور فرهیختگان، هنرمندان، جامعه بزرگ ورزشکاران و مردم شریف و چوگان دوست کشورمان در روزسه شنبه  25 اردیبهشت ساعت 16 در میدان سوارکاری قصر فیروزه در اتوبان بسیج در شرق تهران بر گزار می شود.
 
مراسم بزرگداشت آیین ثبت جهانی چوگان 

 حداد گفت: «چوگان‌»بازی سوار بر اسب همراه با روایتگری در 16 آذر 96 به نام جمهوری اسلامی ایران در فهرست میراث فرهنگی ناملموس جهانی به ثبت رسید.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در اهمیت و تقویت ورزش باستانی چوگان گفت: این بازی آمیخته با فرهنگ دینی و ملی، میراث کهن ایرانیان با همت انجمن چوگان ایران وهمکاری مستمر فدراسیون چوگان سازمان میراث فرهنگی به ثبت یونسکو رسید.
 
حداد گفت: نام چوگان از چوبی که در آن استفاده می‌شود برگرفته شده ‌است به گونه ایکه در این ورزش مفرح سوارکار همراه با اسب خود باید بوسیله چوبی که در دست دارد، گوی یا همان توپ مخصوص بازی را وارد دروازه حریف کند. این بازی در ابتدا عنوانی نظامی و جنگی داشت و سوارکاران ایرانی در آن استعداد اسب‌های خود را با این بازی به نمایش می‌گذاشتند. اما امروزه بیش از 77 کشور جهان مسابقات و برنامه‌های ویژه ی چوگان را در رقابت های داخلی و بین المللی برگزار می‌کنند. 

رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون چوگان  گفت: در مراسم  25 اردیبهشت در میدان چوگان قصر فیروزه مجموعه فرهنگی ورزشی چوگان و سوارکاری شهدای تهران همراه با بازی چوگان بین دوتیم بیستون و نقش جهان برگزار می شود.
 
مراسم بزرگداشت آیین ثبت جهانی چوگان 
همچنین مدیر کل ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی نیز در ارتباط تلفنی گفت: قبل از اینکه این بازی به یک ورزش تبدیل شود در ایران بعنوان بازی آمیخته با فرهنگ و ملیت ایران و متاثر از آیین ملی و مذهبی ایران اجرا می شده است.

چوگان بخشی از جهان‌بینی ایرانی است که توانسته تنوعات فرهنگی و هنری در میان اقوام مختلف را در قالب یک بازی آیینی ارائه دهد.
نظری با اشاره به توانایی این بازی آیینی در ارتباط میان انسان، طبیعت و اسب در قالب باری افزود: نمایش بازی، همراه با موسیقی از توانایی این بازی آیینی است که از دوره باستانی تا امروز همیشه مورد حمایت حکومت‌های ایرانی و مردم قرار داشته است.
 

 چوگان یکی از بازی های کهن ایرانی(حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد)است که امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده و علاقمندان فراوانی در بسیاری از کشورها از جمله آمریکای لاتین دارد.

از جمله اهمیت‌های این بازی، تأثیر آن بر هنر، اقتصاد هنر، موسیقی، ادبیات، نقاشی، مینیاتور و روایتگری ایران است.
چوگان ابتدا در سال 1900 تا 1939 میلادی به عنوان رشته ای در بازی های المپیک بازی می شده است و هم اکنون نیز از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به عنوان یکی از ورزش‌های جهانی شناخته می شود.
 
از دیرباز میدان نقش جهان اصفهان برای چوگان بازی بنا شده است. این بازی نخستین بازی است که در آن از گوی(توپ) و دروازه استفاده می شود.

مراسم بزرگداشت آیین ثبت جهانی چوگان 

چوگان در قالب دو گروه 4 نفره در زمینی به طول و عرض ۲۷۴ و ۱۴۵ متر در مقابل هم صف آرایی می کنند. طول دروازه بازی چوگان ۷ متر است.
بازی چوگان به ۶ دوره زمانی (چوکه) که هر کدام ۷ دقیقه است تقسیم می‌شود و بین هر چوکه استراحتی معادل۳ دقیقه و بین دو نیمه ۵ دقیقه در نظر گرفته می‌شود. پس از هر گل، دو تیم زمین خود را تعویض می‌کنند و داور توپ را در مرکز زمین قرار می‌دهد. در صورتی که دو تیم برابر شوند، وقت اضافی به آن‌ها تعلق می‌گیرد و نخستین تیمی که گل بزند برنده اعلام می‌شود.
 
در ورزش چوگان معمولاً از اسبهای کوتاه قد استفاده می‌شود. چوب چوگان دارای طولی معادل ۱۲۹ سانتیمتر می‌باشد که انتهای آن به صورت استوانه‌ای است. قطر توپ نیزحدود ۲۵/۸ سانتیمتر است و در حدود ۱۴۱/۱۲۷ گرم وزن دارد.
برچسب ها: ورزشی ، چوگان
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °