ثبت سفارش بیش از 5 میلیارد دلار انواع کالاهای اساسی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:22 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۵۹۱۷۴۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
سخنگوی دولت گفت: بیش از 5 میلیارد دلار انواع کالاهای اساسی و ضروری و دیگر کالاهای مورد نیاز ثبت سفارش شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران افزود: در آخرین جلسه ستاد اقتصادی حسب گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت که البته این گزارش مربوط به هفته گذشته است بیش از 5 میلیارد دلار ثبت سفارش واردات انواع کالاها اعم از کالاهای ضروری، اساسی و دیگر کالاها صادر شد.
وی گفت : بانک مرکزی نیز در خصوص تخصیص ارز به این کالاها با نرخ مصوب 4200 تومان در هر دلار، رقم مشابهی را گزارش داد.
نوبخت گفت: اکنون در خصوص تامین کالا تقریبا مشکلی نداریم و این نسبت به آنچه در همین زمان در سال گذشته اتفاق افتاد کسری را نشان نمی دهد ضمن اینکه صادرات ما در یک ماهه نخست امسال 15 درصد بیش از واردات ما بود.
وی ادامه داد : واردات ما دو میلیارد و 500 میلیون دلار اما صادرات ما بالغ بر سه میلیارد و 133 میلیون دلار بود که بیش از 600 میلیون دلار تراز بازرگانی مثبت داریم.
نوبخت گفت: حتی علاوه بر آن در بخش واردات خدمات، بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون دلار با عرض 3800 تومانی ثبت سفارش صورت گرفته است .
وی افزود: در بحث خدمات نیز در خصوص ارز مسافری، دانشجویی و یا کسانی که برای اعزام بیمار به خارج کشور و معالجه نیاز به ارز دارند با همین ارقام مشخص و مبالغ تعیین شده ارز داده می شود اما بخش دیگری از خدمات مانده است که آنها در این بازار رسمی تاکنون تعریف و تعیین نشده اند.
سخنگوی دولت گفت: ستاد اقتصادی دولت از دو هفته گذشته خود را موظف کرد کارگروهی را تعیین کند تا به صورت روزانه (بازار ارز) را بررسی کند چون مقداری از خدمات و حتی کالاهایی که نیاز است ما به آنها ارز بدهیم اما در این مجموعه به ویژه سامانه نیما تایید نشده است و آنها اکنون در بازار غیررسمی و غیرقانونی پاسخ داده می شود، ما آنها را در این بازار بیاوریم که حدود 33 قلم آنها را تعریف کرده اند .
وی افزود: اکنون مقدار بسیار جزئی از آن نیازهای ارزی که بانک مرکزی در این سامانه آنها را تعریف نکرده است در آن بازار غیررسمی پاسخ داده می شود. ما بیش از 130 میلیارد دلار در سال در همین بازار رسمی مبادلات داریم که بخش کوچکی ممکن است در این بازار (غیررسمی) باشد .
نوبخت گفت : ممکن است کسی چند دلار نیاز داشته باشد و بخواهد هر قیمتی برای آن بپردازد آن مبنای بازار رسمی ما نیست ، بر اساس گزارش هایی که ما دنبال می کنیم مشکلی برای واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز که اکنون وارد کشور می شود، نداریم جز یک بخش کوچکی از خدمات که اکنون در این بازار رسمی تعریف نشده است و ما در حال وارد کردن آن به بازار اصلی هستیم و هفته گذشته 33 قلم دیگر از کالاهایی که در بازار غیررسمی بودند اکنون در بازار رسمی تعریف شده اند و برای آنها پرداخت با نرخ دلار 4200 تومانی صورت می گیرد .
وی ادامه داد: ما در این خصوص مشکلی نداریم و تنها مشکل ما تعریف بیشتری از آن بخش از نیازهایی است که بنا به هر دلیلی مثل سقف ارز همراه مسافر است .مثلاً مسافر ممکن است بیش از هزار یورو برای کشورهای دور با خود همراه ببرد و برای کشورهای اطراف 500 یورو تعیین شده است و هیچ نرخ دیگری در برابر این نرخ رسمی نمی تواند مبنای رسمی باشد و ما همه کالاها را بر پایه این نرخ قرار می دهیم.
 
معامله ارز با قیمت بالاتر از 4200 تومان در برخی بانک ها کذب است
سخنگوی دولت با تکذیب برخی خبرهای درباره معامله ارز با قیمت بالاتر 4200 تومان گفت: این خبر کاملاً کذب است و اینکه در بانک ها دلاری با قیمتی به غیر از 4200 تومان عرضه می شود کاملاً نادرست است.
نوبخت افزود: اگر موردی از این تخلف مشاهده شده است، می توانید به دولت اطلاع بدهید تا در انجام وظایف نظارتی به ما کمک کرده باشید.
وی مبنای قیمت طلا و یورو را برابری دلار با ریال و قیمت مصوب 4200 تومان عنوان کرد و افزود: قیمت تمامی ارزها بر پایه همین قیمت است.
نوبخت بار دیگر تأکید کرد: منابع ما بیش از مصارف ما است و کشور هیچ مشکلی در تأمین نیازهای ارزی خود ندارد.
سخنگوی دولت در ادامه نشست در پاسخ به سؤالی در باره مدیران دوتابعیتی در دولت گفت: مسئول رسیدگی به این موضوع از جانب دولت وزارت اطلاعات تعیین شده است و این وزارتخانه نیز موضوع را پیگیری می کند.
وی افزود: تاکنون هیچ مورد دوتابعتی در کادر مدیریتی دولت محرز نشده است اما اگر دوتابعیتی بودن فردی از مدیران دولتی مشخص شود دولت براساس قانون اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
 
در صورت خروج اتحادیه اروپا از برجام ایران هم بی شک از آن خارج می شود
­سخنگوی دولت گفت : در صورتی که اتحادیه اروپا از برجام خارج شود ایران هم بی شک از آن خارج می شود و به سال 92 برخواهیم گشت و غنی سازی را از سر خواهیم گرفت.
نوبخت در نشست خبری امروز خود افزود : در صورت خروج از برجام، غنی سازی 4 درصد را به 20 درصد و بالاتر می رسانیم.
وی خاطرنشان کرد: الان در شرایطی نیستیم که بتوانیم به تیم مذاکره کننده فشار بیاوریم و ذهن آنها را مشوش کنیم وزیر ما برای دفاع از حقوق ملی مشغول مذاکره است برجام در کشور تمام مراحل را طی کرده بود و هیچ مشکلی در این خصوص نداریم .
سخنگوی دولت اضافه کرد : در سال 92 طی یک اتهام واهی از سوی رژیم صهیونیستی پرونده هسته ای ایران به آژانس بین المللی انرژی هسته ای و سپس شورای امنیت رفت که باعث تصویب قطعنامه علیه کشورمان شد .
نوبخت گفت : تیم مذاکره کننده ما توانست به خوبی به این اتهام واهی جواب دهد و دنیا فهمید که ایران دروغ نمی گوید و دنبال سلاح اتمی نیست .
وی تصریح کرد : تمام تحریم های نفتی ، پتروشیمی ، کشتیرانی ، بیمه ، بانک مرکزی و غیره حذف شد و این دستاورد بزرگی است که در دنیا برای ایران بود.
سخنگوی دولت افزود : ما ایران را از محاصره خارج کردیم و نباید بگوییم که چه هزینه ای برای تحریم دادیم چرا که دشمن سوءاستفاده می کند و پولی که از برداشته شدن تحریم ها به دست می آید صرف مسائل رفاهی می شود که 94 هزار میلیارد سهم حقوقها ، بعد آموزش و بعد نیروهای مسلح و سلامت خواهد شد و بخش عظیمی از این هزینه ها از فروش نفت به دست می آید .
نوبخت گفت: آقای ترامپ وقتی از برجام خارج شد، منتظر بود تا ایران هم فورا خارج شود تا به خواسته ها و برنامه هایش برسد اما ما با هوشمندی و زیرکی عمل کردیم و همانطور که دیدید خانم موگرینی هم علیه آقای ترامپ صحبت کرد و حتی انگلیس و فرانسه هم حرفهای او را تایید نکردند و حالا دیگر تمام مردم دنیا می دانند که وقتی اتحادیه اروپا حرفهای او را تایید نکرده، او یک دروغگو است. این قرارداد برد - برد بود به این علت که ما دنبال سلاح هسته ای نبودیم و نخواهیم بود .
وی اضافه کرد : مقام معظم رهبری بارها از تیم مذاکره کننده به نیکی یاد کردند و اینجا باید بگویم که تاریخ دکتر روحانی را تکریم خواهد کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°