مذاکرات مثبت بروکسل
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۵۹۲۰۱۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۲
دور نخست مذاکرات وزیر امور خارجه و همتایان فرانسوی - آلمانی -انگلیسی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزرای خارجه ایران ، آلمان، فرانسه و انگلیس و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان این نشست در بیانیه ای متعهد شدند اطمینان لازم برای تحقق اهداف برجام ایجاد شود. طرفین همچنین مقرر کردند نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و 1 + 4 هفته آینده در سطح معاونان وزرای خارجه در وین پایتخت اتریش برگزار شود.

ساختمان شورای اروپا دیشب میزبان نشست برجامی ایران و کشورهای اروپایی بود. نشستی که به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان سرآغاز روندی فشرده در مدت محدود چند هفته ای خواهد بود تا مشخص شود اراده سیاسی مطرح شده از طرف اعضای باقی‌مانده در برجام برای حفظ آن می‌تواند به اقداماتی روشن تبدیل شود یا خیر؟  محمد جواد ظریف، پس از قریب دوساعت رایزنی با وزرای خارجه سه کشور اروپایی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکرات بروکسل را مثبت و سازنده توصیف کرد و گفت: همه طرف‌های اروپایی متعهدند شدند کارها و اقدامات توافق‌شده را انجام دهند. ظریف البته تاکید کرد : هنوز در آغاز روند هستیم و باید تضمین های لازم را دریافت کنیم.
پس از آن مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی به میان خبرنگاران آمد و با قرائت بیانیه ای از تعهد به اجرای کامل و کارآمد برجام سخن گفت.
فدریکا موگرینی در پاسخ به سوالات خبرنگاران هم هدف از مذاکرات را رسیدن به راه حل های کاربردی و عملیاتی عنوان کرد اما درباره ارائه تضمین ها به ایران ، با تردید سخن گفت.
خانم موگرینی در پاسخ به سوالی درباره احتمال تغییر در مفاد برجام هم تصریح کرد: به دنبال تغییر نیستیم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفتگو درباره مسائل دیگر را در شرایط کنونی منتفی دانست و گفت: مسائل دیگر را با برجام مرتبط نمی کنیم.
در حاشیه مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل ، وزیر امور خارجه با همتایان خود از ایتالیا، بلغارستان، اتریش و اسپانیا هم تلفنی گفتگو کرد. آقای ظریف در این گفتگوها بر تضمین بهره مندی ایران از برجام تاکید کرد. چهار وزیر خارجه اروپایی نیز با حمایت از برجام، از برنامه ریزی کشورهایشان برای بررسی راه های حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع آن سخن گفتند. وزیر امور خارجه در بازگشت از بروکسل باردیگر بر ضرورت تحقق منافع ایران در برجام تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به تضمین ها زمان زیادی نداریم.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °