اروپا تمهیدات قانونی را برای حفظ برجام آغاز کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:07 - جمعه 03 بهمن 1399
کد خبر : ۵۹۲۷۱۸
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۹
کمیسیون اروپا امروز در بیانیه ای از آغاز روند رسمی اعمال قانون انسداد خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از ایرنا کمیسیون اروپا طی بیانیه مطبوعاتی که امروز در تارنمای آن منتشر شد اعلام کرد که روند تجدید قانون انسداد را آغاز کرده تا شرکت های اروپایی فعال در ایران را از تحریم های آمریکا محافظت نماید.کمیسیون اروپا اعلام کرده است که قصد دارد این تمهیدات را پیش از 15 مرداد و پیش از آغاز دور نخست اعمال مجدد تحریم های آمریکا اجرایی کند.در بیانیه کمیسیون اروپا به حمایت قاطع سران اتحادیه اروپا از پیشنهادهای ژان کلود یونکر رئیس این کمیسیون و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره شده و تصمیم های امروز در چهار بند ذکر شده است:
کمیسیون در بند نخست، آغاز روند رسمی فعالسازی قانون انسداد را اعلام کرد و نوشت: قانون انسداد پیروی شرکت های اتحادیه اروپا را از تحریم های فرامرزی آمریکا ممنوع ساخته و شرکت ها را مجاز می شمارد تا زیان های ناشی از این تحریم ها را از عامل آن دریافت نمایند. بر اساس این قانون، آراء ناشی از داوری های خارج از اتحادیه اروپا که بر اساس تحریم های آمریکا صادر شده باشند، ملغی می شوند.
کمیسیون اروپا در بند دوم بیانیه مطبوعاتی خود آغاز روند رسمی برداشتن موانع تامین مالی فعالیت های داخل ایران از سوی بانک سرمایه گذاری اروپا را اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: این امر به بانک سرمایه گذاری اروپا اجازه می دهد تا از سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در ایران حمایت کند. این امر به خصوص می تواند برای شرکت های کوچک و متوسط مفید باشد. شورا و پارلمان اروپا دو ماه فرصت خواهند داشت تا مخالفت خود را با این تمهیدات اعلام نمایند و در صورتیکه این دو نهاد عدم مخالفت خود را زودتر اعلام کنند، این فرجه کوتاه تر خواهد شد.
بند سوم بیانیه کمیسیون اروپا اعلام کرد که به منظور اعتمادسازی، به همکاری های بخشی جاری با ایران از جمله بخش انرژی و شرکت های کوچک و متوسط ادامه داده و آنها را تحکیم می بخشد. در اولین گام، میگوئل آریاس کانیته مسئول اقدام اقلیمی و انرژی اتحادیه اروپا به تهران می رود. حمایت های مالی از طریق 'همکاری های توسعه ای' یا 'ابزارهای مشارکتی' نیز بسیج خواهند شد.
کمیسیون اروپا در بند چهارم کشورهای عضو را تشویق کرد تا امکان پرداخت های یکباره بانکی به بانک مرکزی ایران را بررسی نمایند. این رویکرد می تواند به مسئولان ایرانی کمک کند تا درآمدهای مربوط به نفت به خصوص در حوزه تحریم های آمریکا که می تواند موسسات اروپایی فعال در مبادلات نفتی با ایران را هدف قرار دهد، دریافت نمایند.
ترامپ سه شنبه هفته گذشته (18 اردیبهشت) با تکرار اتهام هایی علیه ایران اعلام کرد که آمریکا دربرجام نخواهد ماند و تحریم های یکجانبه تعلیق شده کشورش را علیه ایران بازخواهد گرداند. این تصمیم با مخالفت بسیاری از کشورها از جمله طرف های برجام مواجه شده است و مخصوصا اروپایی ها تلاش تازه ای را برای خنثی کردن تاثیر تحریم های آمریکا بر شرکت های اروپایی آغاز کرده اند.
مقام های سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان هفته جاری در جلسات متعدد بر حفظ برجام و حفاظت از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا تاکید کردند و سران اتحادیه اروپا نیز چهارشنبه شب (26 اردیبهشت) در صوفیه بلغارستان اعلام کردند که به حمایت از فعالیت شرکت های تجاری شان با ایران ادامه می دهند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۳°