افزایش کرایه تاکسی و اتوبوس حداکثر 12.5درصد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:27 - سه‌شنبه 29 بهمن 1398
کد خبر : ۵۹۳۳۲۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۷
رئیس شورای شهر تهران گفت: فرمانداری تهران پیشنهاد داده است که کرایه‌های تاکسی و اتوبوس حداکثر 12.5 درصد افزایش یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شصت و پنجمین جلسه علنی شورای شهر تهران امروز برگزار شد در این جلسه حجت نظری عضو شورای شهر در تذکرات پیش از دستورخود گفت: علی‌رغم اینکه محمدعلی افشانی شهردار تهران برای انتخاب مدیران و معاونین خود مختار است، ولی درخواست می‌کنیم نسبت به استفاده از نیروهای بازنشسته تجدیدنظر داشته باشد.
وی ادامه داد: در صورتی که از نیروهای بازنشسته در شهرداری تهران استفاده نشود، راه ورود جوان‌ها به پست‌های مدیریتی بیشتر خواهد شد و درخواست می‌شود شهردار تهران به جوانان بیشتر توجه داشته باشد.
رئیس شورای شهر تهران، گفت: فرمانداری تهران پیشنهاد داده است که کرایه‌های تاکسی و اتوبوس حداکثر 12.5 درصد افزایش یابد.
محسن هاشمی درباره مصوبات شصت و پنجمین جلسه شورای شهر تهران اظهار داشت: در اولین دستور جلسه امروز محمدعلی افشانی شهردار جدید تهران سوگندنامه خود را قرائت و کار خود را در شهرداری تهران آغاز کرد.
او گفت: یکی از مواردی که امروز در جلسه علنی شورای شهر تهران مطرح شد تقسیط پرداخت مطالبات مردم با شهرداری تهران بود که قرار شد شهرداری در این خصوص لایحه‌ جدیدی ارائه دهد و تا زمانی که این لایحه ارائه می‌شود قرار شد در این خصوص تا 3 ماه آینده مصوبات قبلی انجام شود.
هاشمی گفت: در ادامه جلسه شورای شهر تهران موضوع موزه نقاشی ایراندخت درودی مطرح شد که در کمسیون فرهنگی و اجتماعی این موضوع مورد بررسی قرار گرفته بود که نهایتا با چند پیشنهاد احداث این موزه رای آورد.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا اعضای شورای شهر در انتصابات شهردار دخالتی دارند گفت: قطعا ما دخالتی نخواهیم داشت و توصیه هم نمی‌کنیم.
هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه تاکنون چه نوع انتظاراتی از شورای پنجم برآورده نشده است، گفت: بهتر است در حال حاضر به این موضوع اشاره نکنیم ولی کاملا به انتظارات اشراف داریم.
رئیس شورای شهر تهران درباره رد مصوبه افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی و اتوبوس توسط کمیته انطباق فرمانداری تهران گفت: نامه فرمانداری تهران در این خصوص به شورای شهر ارسال شده و در کمیسیون حمل و نقل و عمران این موضوع در حال بررسی است و در سه‌شنبه هفته آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی افزود: پیشنهاد فرمانداری تهران این است که کرایه‌ها از 12.5درصد بیشتر افزایش نیابد.  
رئیس شورای شهر تهران هم در این جلسه گفت: شهروندان تهرانی که حماسه انتخابات 29 اردیبهشت را رقم زدند هنوز نتیجه مشارکت خود در مدیریت شهری را حس نکردند که بخشی از این موضوع تقصیر ماست.
او گفت: امروز حماسه مردمی 29 اردیبهشت سال گذشته را گرامی می‌داریم که سه برابر بیشتر از گذشته شهروندان در مدیریت شهری مشارکت داشتند و به شورای فعلی رأی دادند.
هاشمی افزود: متأسفانه تا کنون شهروندان تهران نتیجه مشارکت خود در مدیریت شهری را حس نکردند که بخشی از این موضوع تقصیر ماست که با افزودن تلاش باید پاسخگوی این مورد باشیم.
رئیس شورای شهر تهران افزود: امروز شهردار تهران سوگند می‌خورد و همه اعضای شورای شهر تهران با شهردار همکاری خواهند کرد تا بتوانیم شهر ایده‌آلی را برای شهروندان داشته باشیم.
او گفت: مسیری که نجفی آغاز کرد و به سرانجام نرسید را افشانی می‌تواند پیش ببرد و وضعیت فعلی شهرداری نسبت به گذشته نیز بهتر شده است.
هاشمی گفت: انتظار اعضای شورای شهر تهران از شهردار با رأی 90 درصدی این است که شتاب خدمت‌رسانی در همه شهر افزایش یابد، تمرکز ویژه در حمل و نقل و ترافیک داشته باشند، فرآیند مدیریت شهری را اصلاح کنند و در جهت درآمدهای پایدار پیش بروند و در ضمن نوسازی بافت‌های فرسوده و همین طور رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی نیز در اولویت‌ها قرار داشته باشد.
آرامگاه لطفعلی خان زند انبار فرش شد 
در این جلسه ،افشانی شهردا جدید تهران گفت: برخی معاونین شهرداری تغییر می کنند اما درصد اعلام نمیکنم.
وی ادامه داد: برنامه‌های خود را برای اداره شهر به شورای شهر تهران ارائه کرده ام و طبیعی است که در این برنامه یکی از مهمترین موضوعات آسیب‌های اجتماعی شهر تهران بوده است که قطعاً‌ این آسیب‌ها باید در اولویت رسیدگی در سال  جاری قرار بگیرد.
افشانی افزود: موضوع آلودگی هوا در شهر تهران بسیار حائز اهمیت است و به یاد داریم که در سال گذشته نزدیک به یک ماه دانش‌آموزان تهرانی نتوانستند به مدرسه بروند و تعطیل شدند بنابر این برای کاهش آلودگی هوا با نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تلاش خواهیم کرد.
او گفت: نوسازی حمل و نقل عمومی جزء برنامه‌های اصلی شهرداری تهران است که در این خصوص اقدام خواهیم کرد.
شهردار تهران درباره ساماندهی دستفروشان گفت:‌ رسیدگی به وضعیت دستفروشان جزء برنامه‌ها است اما مسائلی مطرح هستند که در کل شهر تأثیرگذار باشند.
افشانی درباره تغییر معاونین، رؤسا و شهرداران مناطق گفت: منطق این است که هر مدیری که توان انجام مأموریت داشته باشد پاک‌دست بوده و رضایت مردم را داشته باشد ادامه کار داشته باشد و اساساً به دنبال تغییر نیستم و شیوه‌ام به این شکل است که با شناخت در طول زمان تغییر ایجاد می‌کنم.
او درباره پیگیری تخلفاتی که در زمان شهردار قبلی احصاء شده بود، گفت: هر تخلفی که صورت گرفته باشد، باید پیگیری شود، اما روش بنده این است که کاملاً از موضوع آگاه باشم و تخلف صورت‌ گرفته را از مراجع قضایی پیگیری کنم و با رسانه‌ای کردن هرگونه تخلف قبل از اثباتش مخالف هستم.

در ادامه جلسه شورا،حجت نظری، در جلسه علنی امروز شورای شهر در تذکری اظهارکرد: همانطور که مستحضرید، موزه نقشی بسیار مهم در انتقال میراث گذشته به نسل‌های بعدی دارد. اقدام ارزنده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای افزایش تعامل شهروندان با موزه‌ها، همزمان با گرامی‌داشت روز جهانی موزه، همچون رایگان شدن بهای بازدید از موزه‌ها و نیز افزایش ساعت بازدید که با استقبال بسیار گسترده شهروندان نیز مواجه شد، درخور تقدیر و تشکر است.

او با بیان اینکه متاسفانه شهر تهران این اقدام مبارک را تنها در موزه‌های زیر مجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشاهده کرد و در کنار آن، خانه موزه‌های زیر مجموعه شهرداری نیز پذیرای شهروندان تا 10شب بودند، گفت: موزه‌های مربوط به سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها اعم از موزه گمرک، موزه سکه، موزه ارتباطات، موزه ملک، موزه استاد صنعتی که بنده شخصا به آنها مراجعه کردم، اجازه بازدید به شهروندان را نمی‌داد و همه بسته بودند.

نظری اضافه کرد: نبود مدیریت واحد و قوانین یکسان برای نظارت بر موزه‌ها و قواعد ناهمسان از جمله روز و ساعت بازدیدها، باعث شده بسیاری از موزه‌های شهر تهران میزبان شهروندان تهرانی نباشد و قطعا باید سازمان میراث در راستای مدیریت واحد موزه‌ها اقدامات جدی انجام دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران افزود: زمانی که با رایگان کردن و افزایش ساعات بازدید، مخاطب زیادی به سمت موزه‌ها جذب می‌شوند، چه بهتر است که از این ظرفیت بیشتر استفاده شده و اماکن تاریخی-میراثی هم مشمول این طرح شود. برای مثال، روز جمعه برای بازدید از برج طغرل واقع در شهر ری نیز مراجعه کردم اما اعلام شد که پس از ساعت 5 بعدازظهر این مجموعه تعطیل است و مردمی هم که به آنجا مراجعه کردند، با در‌های بسته مواجه شدند و این، احتمالا برای سایر اماکن تاریخی هم قابل مشاهده بود.

او به وضعیت نامناسب آرامگاه لطفعلی خان زند در بازار تهران نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه طی گزارش‌های واصله سال‌هاست که مقبره لطفعلی خان زند در امامزاده زید مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته است و در مقاطعی انبار سنگ و سپس انبار فرش امامزاده بوده است. همانطور که مستحضرید لطفعلی خان زند از پادشاهان خوشنام سلسله زندیه است که به دست آغا محمد خان قاجار کشته شد، اما سوای این موارد مقبره این شخصیت بخشی از میراث شهر تهران است و به نوعی این بی توجهی و بی مهری به میراث ارزشمند شهر تهران صورت گرفته است.

او گفت: با توجه به اینکه این مقبره، در آستان مقدس امامزاده زید قرار دارد و تولیت آستان برعهده سازمان اوقاف و امور خیریه است، انتظار می‌رود شهرداری تهران گزارشی دقیق در ارتباط با وضعیت فعلی این مقبره و طرح‌های مرمت و توسعه امامزاده زید و نقش این مقبره در این طرح‌ها تهیه کند و با هماهنگی سه جانبه بین شهرداری، سازمان اوقاف و سازمان میراث فرهنگی، در راستای احیای این میراث ارزشمند اقدام عاجل صورت گیرد.

نظری گفت: نکته سوم؛ در مورد گورستان تاریخی ظهیرالدوله است که در سال 1377 به عنوان یک اثر ملی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسیده است. متاسفانه در حال حاضر نظارت مشخصی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر آن صورت نمی‌گیرد و ورود به آن در اکثر مواقع ممنوع است.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه حتی متاسفانه بازدید کنندگان این گورستان در همان ساعات محدود بازدید هم با موارد عجیبی مواجه هستند که بیشتر از مشی کشوری مثل عربستان سعودی برمی‌آید، گفت: ساعات بازدید بانوان از آقایان مجزا شده و فقط روزهای پنج‌شنبه در ساعات محدود و جداگانه امکان بازدید برای شهروندان وجود دارد.

به گفته او این آرامستان ظرفیت بالایی برای اقتصاد شهری و جذب گردشگر دارد.

نظری تاکیدکرد: در ارتباط با این گورستان تاریخی که اکثرا افراد شاخص و به نام در آن آرمیده‌اند، از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواسته می‌شود تا هرچه سریع‌تر، به صورت جدی به این مهم ورود کند و مطالبه شهروندان را در راستای حفظ و مرمت این مجموعه تاریخی و بازدید از این میراث ارزشمند، مورد توجه قرار دهد.
اصلاحیه مجوز تقسیط و چگونگی اخذ مطالبات شهرداری تهران
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران اصلاحیه مجوز تقسیط و چگونگی اخذ مطالبات شهرداری تهران را پیشنهاد داد.
 زهرا صدراعظم_نوری در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران گفت: در تبصره دوم مصوبه "اصلاحیه مصوبه مجوز تقسیط و چگونگی اخذ مطالبات شهرداری تهران در تاریخ 96/12/22 "شهرداری تهران مکلف شده است که لایحه جامعی درباره چگونگی اخذ مطالبات شهرداری تهران در طول سال بر مبنای منافع اقتصادی شهر را ظرف مدت دو ماه ارائه کند که لایحه پیشنهادی ارایه شده از جنس لایحه جامع نیست و همانند اصلاحیه مصوبه مجوز تقسیط و چگونگی اخذ مطالبات شهرداری در سنوات گذشته تنظیم شده است.
او گفت: روند کلی مصوبه جایزه خوش حسابی در سنوات گذشته مبلغ ثابتی تا شهریور ماه هر سال بوده است و تمدید آن در نیمه دوم سال در اختیار شهردار تهران بوده است که در لایحه پیشنهادی این جایزه با 2 درصد اختلاف برای کل سال در نظر گرفته شده است که ضروری است این موضوع با نحوه رفتار مؤدیان مورد بررسی قرار گیرد.
عضو شورای شهر تهران بیان کرد: در بند "ب" ذیل ماده واحده ضروری است عاملیت جهت اعمال جایزه خوش حسابی تعیین گردد. جایزه مازاد از یک تا پنج درصد در نظر گرفته شده است که نحوه اعمال آن می بایست تعیین گردد. زمان اجرای این بند برای مدت حداکثر سه ماه در نظر گرفته شده است که ضروری است برای بند مورد بحث چارچوب و آیین نامه اجرایی تدوین شود.
نوری گفت: کلیات لایحه پیشنهادی و مصوبات سنوات گذشته جهت اعمال جایزه خوش حسابی برای پرداخت های نقدی می باشد لذا، بند "ت" در لایحه پیشنهادی موضوعیتی ندارد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°