اروپا همراهی نکند تجدید نظر میکنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:35 - پنجشنبه 23 مرداد 1399
کد خبر : ۵۹۳۹۹۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸
دبیر شورای عالی امنیت ملی: اگر به این نتیجه برسیم که اروپا در اجرای تعهداتش ناتوان است و یا در پی سوء استفاده از شرایط خروج امریکا از برجام برای فشار به ایران در دیگر موضوعات است، قطعا در رویکرد کنونی سیاست خارجی تجدید نظر خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دریابان علی شمخانی عصر امروز در سی امین محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت در مسجد ولی عصر(عج) تهران، پذیرش سه شکست متوالی را نتیجه خروج امریکا از برجام عنوان کرد و افزود: ترامپ با تصور تحمیل شروط خود به اروپا و همراهی طیف وسیعی از کشورها با تصمیم وی و همچنین حمایت مردم امریکا از این اقدام از برجام خارج شد، در حالی که نه تنها اروپا و سایر کشورها با وی همراه نشدند، بلکه بر اساس نظرسنجی ها دو سوم مردم امریکا مخالف تصمیم ترامپ بودند.
وی تلاش بی ثمر امریکا برای محدودسازی حوزه های اقتدار جمهوری اسلامی ایران را نشانه ضعف و زبونی واشنگتن و شاهد روشنی بر اثبات قدرت درون زای ایران اسلامی در عرصه های مختلف داخلی و خارجی برشمرد.
شمخانی گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یگانه نهاد نظارتی ذی ربط، صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را بارها تایید کرده و امریکا به عنوان کشوری که ننگ انحصاری استفاده از سلاح هسته ای علیه مردم عادی را به نام خود ثبت کرده و تجهیزکننده رژیم وحشی و کودک کش صهیونیستی به سلاح هسته ای است صلاحیت اظهار نظر درباره برنامه هسته ای ایران را ندارد.
وی با اشاره به رسمیت یافتن برنامه غنی سازی جمهوری اسلامی در چارچوب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کرد: چگونگی ادامه برنامه هسته ای ایران بر اساس توافق بین المللی برجام مشخص شده است و پرونده بسته شده مذاکرات هسته ای تحت هیچ شرایطی دوباره گشوده نخواهد شد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین حضور مستشاری ایران در عراق و سوریه را به درخواست دولت های قانونی این کشورها و با هدف مبارزه با تروریسم دانست و افزود: دنیا معترف است که نقش تاثیرگذار ایران، اصلی ترین عامل جلوگیری از توسعه قلمرو داعش در عراق، سوریه، لبنان و حتی اروپا بوده و عصبانیت امریکا و هم پیمانانش که ایجادکننده و حامی اصلی تروریسم تکفیری بوده اند و ناکام نهایی این میدان هستند قابل درک است.
شمخانی با یادآوری اقدامات غیرقانونی و یکجانبه امریکا در تجاوز به عراق، افغانستان و سوریه و کشتار صدها هزار نفر از مردم بیگناه این کشورها به دلایل واهی و اثبات نشده خاطرنشان کرد : اسناد غیرقابل انکاری وجود دارد که اثبات کننده حمایت نظامیان و هواپیماهای امریکایی از داعش و یا نجات دادن آنان از محاصره ائتلاف مقابله با تروریسم است.
وی با اشاره به تلاش امریکا برای خلع سلاح حشدالشعبی در عراق تصمیم گیری درباره این موضوع را در صلاحیت دولت و مردم این کشور دانست و گفت: حشد الشعبی با تصویب نمایندگان پارلمان عراق به صورت قانونی بخشی از نیروهای مسلح این کشور محسوب می شود و به نظر می رسد مخالفت و عصبانیت امریکا از حشد الشعبی ریشه در موفقیت های چشمگیر رزمندگان مردمی عراق در شکستن کمر تروریست های مورد حمایت واشنگتن دارد.
شمخانی همچنین در پاسخ به درخواست وزیر امور خارجه امریکا برای آزادی عناصر جاسوس دستگیر شده در ایران گفت: این اظهارات در حالی مطرح می شود که ده ها شهروند ایرانی و اتباع دیگر کشورها به علل واهی و غیرمستند با صدور احکام سنگین و ناعادلانه در زندان های امریکا و در شرایط غیرانسانی به گروگان گرفته شده اند و دولت این کشور به درخواست های حقوقی و قانونی برای اعاده دادرسی و دفاع از آنها نیز پاسخ نمی دهد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنانش، گروه های مقاومت در فلسطین و لبنان را افتخاری برای جهان عرب و عزتی برای جهان اسلام دانست که به تنهایی بار دفاع از مردم را در برابر رژیم صهیونیستی به دوش می کشند و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به حمایت از این گروه ها بر اساس سیاست اصولی حمایت از مظلومان در اقصا نقاط جهان ادامه خواهد داد.
وی با بیان اینکه دولت ترامپ از سر استیصال با تغییر چهره وزیر خارجه و اعلام راهبرد جدید درپی ائتلاف سازی و جبران شکست های متعدد پس از خروج از برجام است گفت: اتهاماتی که درباره حمایت ایران از گروه های تروریستی بیان شده، صرفا عملیات روانی و مانند رفتار ترامپ و نتانیاهو صرفا نمایش های تبلیغاتی است.
شمخانی افزود: اگر کمک مالی بسیار اندک ایران برای دفاع از منافع و امنیت ملی در منطقه، هدر دادن اموال مردم است، جای این پرسش جدی وجود دارد که چرا به رغم شعارهای انتخاباتی رئیس جمهور متوهم امریکا، نیروهای نظامی این کشور در افغانستان و عراق نه فقط کم نشده، بلکه افزایش یافته اند و هزینه های سرسام آوری را به مالیات دهندگان امریکا تحمیل می کنند.
وی منافع ایران را در برقراری ثبات و امنیت در منطقه دانست و گفت: ما با ارائه راه حل سیاسی برای تمام بحران های منطقه اراده خود را برای کاهش خشونت و نظامی گری به اثبات رسانده ایم اما امریکا و کشورهای بحران ساز منطقه به رغم شعارهای فریبنده، تمایلی به حل مسائل، پایان دادن به کشتار مردم بی گناه و توقف نابودی زیرساخت های اساسی در یمن و سوریه ندارند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: تاریخ گواهی می دهد که تهدیدات خارجی سبب افزایش اتحاد و انسجام مردم ایران و مقابله همه جانبه با زیاده خواهی بیگانگان شده است و تهدیدهای توخالی، تاثیری بر عزم و اراده مردم و مسئولان برای ادامه مسیر عزتمند کنونی نخواهد داشت.
شمخانی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به شیوه بسیج در به کارگیری مجموعه ظرفیت‌های مردمی و استعدادهای کشور افزود : این شیوه بر اساس آموزه های دفاع مقدس همواره می تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشور باشد.
وی که به مناسبت سوم خرداد، روز ملی ایثار، مقاومت و پیروزی در حضور گسترده جمع کثیری از فرماندهان ارشد دفاع مقدس سخن می گفت، حماسه آزادسازی خرمشهر را نماد جاودان پیروزی اراده ملت سلحشور ایران در برابر متجاوزان و زورگویان دانست و تاکید کرد: اگر هنوز افکار پوسیده ای در برخی کشورها وجود دارد که تمایلی به درس آموزی از تاریخ ندارند باید یک بار دیگر آدرس گور سرد صدام و کارگزاران نظام بعث عراق را به آنان یادآور شویم.
شمخانی افزود: کشورهایی که روزگاری تمام ثروت، تسلیحات و اطلاعاتشان را برای شکست ایران در اختیار صدام قرار دادند از تجربه ناکامی های گذشته درس نگرفتند و این در حالی است که امروز ایران در تمام عرصه های داخلی و خارجی بسیار قدرتمندتر از گذشته است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین در حاشیه این نشست در پاسخ به پرسش های خبرنگاران درباره نتایج مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی درباره برجام تاکید کرد: این مذاکرات آخرین آزمون اروپا برای اثبات استقلالشان در برابر سیاست های دیکته شده امریکاست و در صورتی که نتوانند و یا نخواهند به هر نحو از منافع خود و جمهوری اسلامی ایران در برابر رویکردهای غیرقانونی و بی منطق ترامپ دفاع کنند ادامه کار با آنها بی فایده است.
شمخانی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اتهامات وزیر امور خارجه امریکا علیه سپاه پاسداران گفت: آنچه پمپئو در قالب به اصطلاح راهبرد جدید علیه ایران مطرح کرد حرف جدیدی نبود و صرفا مجموعه ای از آرزوها و رؤیاهای ترامپ است.
وی تاکید کرد: سپاه بخشی از حاکمیت و بازوی قدرتمند انقلاب اسلامی است و مأموریت های این نهاد و دیگر بخش های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست ها و تصمیمات نظام و مورد حمایت کامل است.
برچسب ها: برجام ، آمریکا ، اروپا ، خروج ، سیاست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°