مکرون و پوتین: برجام باید حفظ شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:41 - يکشنبه 05 بهمن 1399
کد خبر : ۵۹۴۷۰۰
تاریخ انتشار : جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
روسای جمهور روسیه و فرانسه درباره برجام گفتگو کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ولادیمیر پوتین در نشست خبری با امانوئل مکرون درسن پترزبورگ گفت: این توافق را باید حفظ کرد.
رئیس جمهور روسیه با اشاره به پیشنهاد همتای فرانسوی اش درباره گفت وگو با ایران درخصوص موضوعات خارج از برجام گفت: حفظ توافق هسته ای ارتباطی با این موضوعات ندارد.
 باید تضمین های لازم درمورد اجرای برجام به ایران داده شود 
رئیس جمهور فرانسه نیز گفت: سران اروپایی در اجلاس صوفیه اعلام کردند ایران به تعهدات خود عمل کند تا شرکت های ما بتوانند با شرکای خود راه حل مناسب بیابند و موقعیت خود را به رغم تحریم های آمریکایی حفظ کنند و در ایران بمانند.
 
امانوئل مکرون افزود: درباره فعالیت هسته ای ایران پس از سال دو هزار و بیست و پنج، برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای این کشور نگرانیم.
 
رئیس جمهوری فرانسه در نشست خبری با همتای روس خود، تاکید کرد که شرکت های اروپایی به رغم امکان تحریم های آمریکا، علاقمند به حفظ همکاری با ایران هستند و باید تضمین های لازم را در مورد اجرای برجام به تهران بدهیم.
مکرون، با اشاره به اینکه سه کشور اروپایی از امضاکنندگان برجام هستند، اظهار داشت: مفاد برجام از سوی این کشورها اجرا می شود.
مکرون یادآوری کرد: در اجلاس هفته گذشته صوفیه اعلام کردیم که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کند تا شرکت های ما بتوانند با شرکای خود راه حل مناسب بیابند و موقعیت خود را به رغم تحریم های آمریکایی حفظ کنند و در ایران بمانند.
رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد: ایران به تعهدات خود عمل می کند و اطلاعاتی که از آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت کردیم، مثبت است، بنابرین می خواهیم برجام حفظ شود.
وی همچنین خاطرنشان کرد که با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران درخصوص برنامه هسته ای ایران پس از سال 2025 گفت وگو کرده و این مذاکره مهم بوده است.
مکرون با بیان اینکه برجام توافق خوبی است، اضافه کرد: این توافق را باید حفظ کرد.
وی افزود: باید اعتماد ایران را جلب کنیم و در آن صورت شرایط را برای پایبندی این کشور به برجام تامین می کنیم.
رئیس جمهوری فرانسه خاطرنشان کرد که باید تلاش شود چارچوبی که در سال 2015 در مورد برنامه هسته ای ایران ایجاد شده است، حفظ شود.
 ترامپ روز 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت. 
 سران چین و آلمان هم که در پکن دیدار کردند حفظ برجام را خواستار شدند.
 
صدر اعظم آلمان در عین حال گفت: ممکن است تحریم ها علیه تهران به خروج برخی شرکت های اروپایی از ایران منجر شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۵°