وزیر اقتصاد برای وام ازدواج به مجلس می رود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:39 - شنبه 25 مرداد 1399
کد خبر : ۵۹۵۴۳
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۳ - ۱۷:۰۰
در حالی که این روزها در بین مجلسی ها موضوع تخصیص نیافتن وام ازدواج جوانان از سوی بانک ها، مورد تذکر نمایندگان مجلس است، بانک مرکزی اعلام کرده، وام ازدواج از سوی شبکه بانکی به هیچ وجه متوقف نشده، بلکه بخاطر محدودیت‌های موجود، وام به کندی اعطامی شود.
وزیر اقتصاد برای وام ازدواج به مجلس می رود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در حالی که این روزها در بین مجلسی ها موضوع تخصیص نیافتن وام ازدواج جوانان از سوی بانک ها، موردگلایه و تذکر بسیاری از نمایندگان مجلس است و خواهان تسریع در پرداخت این وام هستند؛ طرح پاسخگویی وزیر امور اقتصادی و دارایی، درباره علت تخصیص نیافتن وام ازدواج جوانان از سوی بانک ها در صحن مجلس هم، از گزینه های روی میز مجلس به شمار می آید.

اما از دیگر سو، روابط عمومی بانک مرکزی در جوابیه‌ای با تاکید بر اینکه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از سوی شبکه بانکی به هیچ وجه متوقف نشده، اعلام کرده، به لحاظ محدودیت‌های موجود اعطای تسهیلات به کندی اجرا می شود.

براساس این گزارش سوال از وزیر امور اقتصادی و دارایی از طرف محمدحسن آصفری نماینده اراک در دستور کار روز سه شنبه این هفته (17 تیر ماه) مجلس قرار دارد.

برابر این گزارش به نقل از ایرنا، نماینده اراک در این باره گفت: توضیحات وزیر اقتصاد درباره علت پرداخت نشدن این وام از سوی بانک ها به جوانان متقاضی، قانع کننده نبوده است و به همین خاطر سوال به صحن مجلس ارجاع شد.

وی با بیان این که بسیاری از مراجعان به نمایندگان در حوزه های انتخابیه از پرداخت نشدن وام ازدواج گلایه دارند، اظهار داشت: هرچند مبلغ این وام ناچیز است اما می تواند گره گشای برخی از مشکلات جوانان در مسیر ازدواج و تشکیل خانواده باشد.

بر اساس این گزارش، به گفته علی کائیدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، 11 میلیون زوج آماده ازدواج هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی از جمله مخارج ازدواج، نمی توانند زندگی مشترک خودشان را آغاز کنند.

کائیدی با یادآوری این که 1.5 میلیون جوان متقاضی دریافت وام ازدواج هستند، افزود: دریافت وام ازدواج درحالی به کابوس جوانان تبدیل شده است که هر از چندگاهی خبری درباره اختلاس های چند هزار میلیاردی در بانک ها شنیده می شود.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز به تازگی درباره مشکل بانک ها برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج گفته است: پرداخت یارانه برای این بخش نیازمند تامین بودجه است، که یکی از راه های تامین آن این است که از بانک ها تسهیلات دریافت کنیم و بانک ها باید نرخ های کمتر سود را اعمال کنند.

بر اساس این گزارش به نقل از خبرگزاری خانه ملت، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در خصوص ارائه راهکارهایی جهت تسهیل پرداخت وام ازدواج، با تاکید بر ساماندهی و مدیریت سپرده های قرض الحسنه مردمی نزد بانک ها، گفته با توجه به پیشرفت سیستم های الکترونیکی، باید مکانیزمی طراحی شود که‌ زوج های جوان بعد از ثبت قانونی ازدواج در نوبت اعطای تسهیلات بانکی قرار گیرند و دیگر نیازی به سفارش نباشد.

قاسم عزیزی، با بیان اینکه باید میزان سپرده های قرض الحسنه مردم نزد بانک ها شفاف شود، گفت: بانک ها تاکنون آماری از وضعیت سپرده های قرض الحسنه مردمی ارائه نکرده اند این در حالی است که، بانک ها با شفاف کردن میزان این سپرده ها می توانند کمبود منابع مالی برای پرداخت وام ازدواج را مشخص کنند.

عزیزی در تشریح راهکارهای تسهیل وام ازدواج، ادامه داد: اگر بانک ها منابع قرض الحسنه فعلی را ساماندهی کنند، می توانند به متقاضیان بیشتری وام ازدواج بدهند.

وی با انتقاد از عدم پرداخت وام ازدواج در چند ماه گذشته، افزود: با توجه به پیشرفت سیستم های الکترونیکی، باید مکانیزمی طراحی شود که تمامی زوج های جوان بعد از ثبت قانونی ازدواج، در نوبت اعطای تسهیلات بانکی قرار گیرند و دیگر نیازی به سفارش نباشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: بانک ها با شفاف کردن میزان کمبود منابع قرض الحسنه، باید از دولت بخواهند در این زمینه تدابیری اتخاذ کند، تا منابع مالی مورد نیاز برای انجام این مهم تامین شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°