هشدار درباره مصرف قرص ریتالین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:47 - سه‌شنبه 14 مرداد 1399
کد خبر : ۵۹۵۸۳۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۶
گفتگوی18:30
اختلال تمرکز و توجه یک علامت روانپزشکی است که باید از طریق متخصصان پزشکی درمان شود و مصرف خودسرانه ریتالین به هر دلیل اعتیادآور و موجب اختلال خواب می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  کارشناس وزارت بهداشت با حضور در برنامه 18:30 درباره مصرف قرص ریتالین(متیل فنیدیت) گفت: این دارو مخدر نیست بلکه برای درمان اختلال بیش فعالی و افزایش تمرکز برای بیماران تجویز می شود.
عباس نژاد با بیان اینکه به بیماران بیش فعال و یا افسرده بوسیله روانپزشکان اجازه استفاده از ریتالین داده می شود،گفت: کاربرد اصلی ریتالین برای افزایش تمرکز بیشتر و جلوگیری از بیش فعالی است.
 
هشدارها درباره مصرف قرص ریتالین 
وی افزود: حتی بیش فعالی در بین بزرگسالان و در قالب کمبود توجه و تمرکز شیوع دارد. 
 کارشناس وزارت بهداشت افزود: اختلال تمرکز و توجه یک علامت روانپزشکی است که باید مورد توجه قرار بگیرید. کسانی که خودسرانه اقدام به مصرف دار می کنند از نتایج و مقدار آن و برخی موضوعات دیگر بی خبرند.
 او گفت: اشتباه در مصرف ریتالین گاهی به خاطر اختلال در تمرکز نیست که نباید خودسرانه تجویز کرد. مصرف دوز بالا داروی ریتالین علاوه براینکه مشکل آنها را حل نمی کند باعت اختلال بیشتر نیز می شود.
 عباس نژاد گفت: در اختیار قراردادن این دارو به دانش اموزان تخلف است و تنها از طریق روانپزشک با دوز مناسب میسر است.
 
هشدارها درباره مصرف قرص ریتالین 
مدیرکل مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: برخی والدین از وجود یا مورد مصرف این دارو اطلاعی ندارند.
ریتالین می تواند برای جلوگیری از اختلال روان باشد.
نادر منصور کیایی افزود: غیر از ریتالین داروهای دیگری نیز هستند که برای تمرکز ذهن در موضوع خاص استفاده می شود. شواهدی موجود است که حتی برای آسیب به خود هم استفاده شده است. 
 منصور کیایی از ایجاد کارگاه هایی برای آموزش والدین خبر داد و گفت: کارگاههای که در مدارس برگزار می شود برای کلیه کادر مدرسه و والدین انجام می شود تا مراقبت های لازم در مورد مصرف این قبیل دارو ها، آموزش داده می شود.
 مدیرکل مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌ و پرورش با اشاره به پرونده سلامت روان دانش آموزان افزود: با شیوه های مختلف از جمله سامانه پایش آسیب های اجتماعی و پروژه نماد و ابزار های استاندارد اطلاعات روحی و روانی دانش آموزان ثبت می شود.
منصورکیایی افزود: ریشه های اضطراب یا افسردگی دانش آموزان را نمی توان با مصرف دارو برطرف کرد بلکه می بایست با برنامه ریزی درست مطالعه قبل از شب امتحان بر طرف کرد.

هشدارها درباره مصرف قرص ریتالین 
حاج بابایی در ارتباط تلفنی با گفتگوی 18:30 گفت: دانش آموزان چنین اجازه ای را ندارند تا برای تمرکز بیشتر جان خود را به خطر بیاندازند.
داروهای از قبیل ریتالین تاثیرات سوئی را به وجود می آورد که جبران آن غیر ممکن می شود.
او گفت: متاسفانه بجای آنکه به دانش آموزان و فرزندان خود مسئولیت پذیری، برنامه ریزی، تمرکز بر موضوعات را بیاموزیم، استفاده از داروهای روانی را به آنها پیشنهاد می کنیم.
او با انتقاد از رقابت های تحصیلی ناسالم گفت: باید در سطوح مدیریتی بالاتر نسبت به این رقابت های ناسالم و ایجاد اضطراب در سطوح مختلف تحصیلی تجدید نظر شود.
حاج بابایی افزود: بهداشت روانی فرزندان بسیار با اهمیت تر از گرفتن یک نمره بالاتر یا قبولی در رشته دلخواه کنکور است.
مسئولین مدارس اطلاع دقیقی از وضعیت روحی و جسمی دانش آموزان ندارد بعبارتی «آموزش» و «پرورش» توامان در مدرسه هدایت نمی شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°