عزم تهران بر افزایش همکاری‌های ریلی و هوایی با ازبکستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:09 - شنبه 25 مرداد 1399
کد خبر : ۵۹۷۳۰۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
وزیر راه وشهرسازی ایران در دیدار معاون اول نخست وزیر ازبکستان از عزم تهران برای افزایش همکاری‌های ریلی و هوایی و همچنین تسهیل در صدور روادید برای اتباع ازبک خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی جمهوری اسلامی ایران که در صدر یک هیئت بلندپایه وارد تاشکند شده با «آچیلبای رمت اف» معاون اول نخست وزیر و رئیس شرکت راه آهن ازبکستان دیدار و گفتوگو کرد.

 آخوندی در این دیدار گفت: ما ازبکستان را به عنوان یک کشور دوست و با اشتراکات فرهنگی و تمدنی بسیار زیاد می دانیم این کشور یکی از کشورهای بسیار مهم و قدرتمند در آسیای مرکزی و شریک تجاری و  استراتژیک برای تهران در منطقه است.

وزیر راه وشهرسازی جمهوری اسلامی ایران افزود: تهران آماده است در تمام زمینه ها با تاشکند ارتباطات نزدیک داشته باشد، ما از اصلاحاتی که تحت رهبری «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان صورت گرفته بسیار خوشحالیم و فکر می‌کنیم که با این اصلاحات امکان توسعه ارتباطات بیش از گذشته فراهم شده است.

وی اظهار داشت: من بر این باورم که اراده سیاسی در دو کشور برای توسعه ارتباطات برقرار است. لذا با توجه به این موضوع باید تمام مسائل را با دید مثبت پیگیری کرد.

آخوندی ادامه داد: توسعه حمل و نقل و توسعه ارتباطات یک زیرساخت بسیار مهم برای توسعه تجاری، فرهنگی و گردشگری بین دو کشور است.

وزیر راه وشهرسازی کشورمان خاطرنشان کرد: در حوزه حمل و نقل ما حتی می‌توانیم یک سند جامع توسعه حمل و نقل با تاشکند به امضا رسانیم و خدمات لجستیکی در بنادر جنوبی و بنادر شمالی ایران به ازبکستان ارائه کنیم.

آخوندی یادآور شد: تهران علاقمند است تا تمام مسائل حوزه حمل و نقل با نگاه مثبت حل و فصل شود، حمل و نقل ریلی ایران در وضعیت خیلی خوب قرار دارد. مهم این است که ما و ازبکستان بازاریابی مشترک داشته باشیم انتقال بار از طرف ازبکستان به چین و روسیه و از طرف ایران به هند بهترین مسیر ریلی است.

وی ادامه داد: برای همکاری بیشتر ریلی باید تسهیلات ویژه ای از دو طرف ارائه گردد که ازجمله آن می توان به کاهش عوارض گمرکی و همچنین ارائه روادید نامحدود و با مدت زمان زیاد می‌باشد.

وزیر راه وشهرسازی ایران تصریح کرد: باید تردد کاملا نامحدود بین دو کشور وجود داشته باشد، در حال حاضر بحث اصلی ما فقط در مورد ویزا است که در مورد تسهیل صدور ویزا باید با ازبکستان به توافق برسیم.

وی با اشاره به حمل و نقل هوایی افزود: در مورد حمل و نقل هوایی هم من با شما موافقم و قبل از سفر دو رئیس جمهور باید پروازهای آزمایشی بین دو کشور برقرار شود، تهران آماده است تا مجوز پروازی برای هواپیماهای ازبکستان بدون محدودیت صادر کند.

آخوندی تاکید کرد: موضوع روادید بیشتر از همه مسایل مهمتر است. ما این داستان را با کشورهای مختلف با روش های مختلف حل و فصل کردیم. ایرانی ها تقریبا 10 میلیون نفر سفر خارجی دارند. ما با ترکیه و گرجستان لغو روادید داریم.

وی اظهار داشت: شهرهای ازبکستان برای ایرانیان بیشتر اهمیت دارد، اسامی شهرهای این کشور برای ما کاملا شناخته شده است. ایرانی ها با شهرهای خوارزم، تاشکند، ترمذ  آشنایی کامل دارند و اگر تسهیلات روادیدی ایجاد شود بدون شک به ازبکستان سفرهای زیادی صورت خواهد گرفت.

آخوندی با اشاره به حمل و نقل یک میلیون تن نفت به ازبکستان نیز گفت: شرکت های راه آهن دو کشور باید در این زمینه برنامه ریزی و مسایل مربوط به حمل آن و روش های پرداخت آن را حل و فصل کنند و این رقم در آینده نیز به 3 میلیون تن خواهد رسید.

وزیر راه وشهرسازی کشورمان ادامه داد: در واقع ما با موافقت نامه 3 جانبه ایران، افغانستان و ازبکستان، با فعال شدن موافقتنامه چهارجانبه عشق آباد موافق هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ما از پیوستن شما به کریدور شمال جنوب استقبال و با طرف های دیگر هم مذاکره می‌کنیم و با اضافه شدن شما به توافق نامه چابهار هم موافقیم.

آخوندی در پایان تاکید کرد: ما در حال حاضر امکانات زیادی داریم و متاسفانه از این امکانات موجود به طور بهینه استفاده نمی کنیم. ما باید در زمینه های تجاری، گردشگری، شهرسازی و معماری نیز از نزدیک همکاری داشته باشیم.

«آچیلبای رمت اف» معاون اول نخست وزیر، رئیس شرکت راه آهن ازبکستان نیز در این دیدار خواستار گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل با جمهوری اسلامی ایران شد و تاکید کرد که برای گسترش بیش از پیش این همکاری ها باید گام های اول را برداریم.

«عباس آخوندی» وزیر راه وشهرسازی جمهوری اسلامی ایران و همراهان وی همچنین از متروی تاشکند، مجتمع «هستی امام» (حضرت امام)، مقبره قفال شاشی، موزه دولتی تاریخ تیموریان نیز بازدید کردند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°