پیام رئیس جمهور به کنگره جهانی زرتشت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۵۹۸۰۴۳
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴
رئيس‌ جمهور در پيامي با تبريك برگزاري يازدهمين كنگره جهاني زرتشتيان، جهان امروز را بيش از گذشته نيازمند آموزه‌هاي اخلاقي از جمله آموزه‌هاي زرتشت دانست و تصريح كرد: «گفتار نيك»، «كردار نيك» و «پندار نيك»، آموزه اي است كه امروزه جهان بايد به آن توجه كند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، متن پيام آقاي روحاني به كنگره جهاني زرتشتيان به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم
برگزاري يازدهمين كنگره جهاني زرتشتيان را صميمانه تبريك مي‌گويم و براي تمامي شركت كنندگان ارجمند و دست اندركاران سختكوش آن آرزوي توفيق دارم. نشست پيروان اشوزرتشت بزرگ كه يكتاپرستي را در جهان گسترش داد، مايه مباهات ايرانيان است. ايران زادگاه اشوزرتشت، پيام آور نيكي‌ها و خوبي‌ها و سرزمين نخست زرتشتيان بوده است و حضور مستمر دين زرتشتي در ايران، نقش تاثيرگذاري بر پيروان آيين الهي در گستره فرهنگ و تمدن داشته است. ايرانيان پيرو خداوند يكتا و آيين زرتشت هم يك دين آسماني است كه ريشه‌هاي آن با اسلام و ديگر اديان توحيدي محكم و استوار است.
جهان امروز بيش از گذشته نيازمند آموزه‌هاي اخلاقي از جمله آموزه‌هاي زرتشت است. «گفتار نيك»، «كردار نيك» و «پندار نيك»، آموزه اي است كه امروزه جهان بايد به آن توجه كند. اين آموزه اشاره دارد كه رفتار و كردار ما متأثر از پندار ماست و اول بايد تفكر و پندار خويش را اصلاح كنيم زيرا فقط با پندار نيك است كه مي‌توان گفتار و كردار نيك داشت.
زرتشت كه پيام آور پاكي و راستي است همواره تأكيد دارد كه بايد از پليدي‌ها و ناپاكي‌ها اجتناب كنيم تا زندگي ما سرشار از خير و نيكي شود. اين آموزه در سراسر تاريخ اين سرزمين مورد توجه و تأكيد بوده است. به نوعي بنيان و ذات انديشه و فلسفه ايراني را فراهم آورده است و همين فلسفه است كه بعدا در ديدگاه انديشمندان مختلف، از سهرودي و بوعلي سينا گرفته تا حافظ و مولانا متجلي شده است. در نتيجه فرهنگ ايراني با آموزه‌ها و تفكر زرتشتي عجين شده و آيين فتوت و جوانمردي و پاكدلي، از جمله خصوصيات بارز همه ايرانيان از هر قوم و نژادي گشته است. ما بايد قدردان اين ريشه‌هاي مشترك باشيم كه همه ما را با يكديگر پيوند مي‌بخشد و كردار و رفتار ما را شكل مي‌دهد.
اميدوارم چنين گردهمايي‌هايي بتواند پيام اين دين بزرگ را به همه جهان برساند. در پايان لازم است به همه زرتشتيان جهان به ويژه پارسيان هند درود فرستم و براي همه آنان آرزوي نيكبختي و شادكامي نمايم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °