اقدامات مناسب براي حمايت از اجراي برجام را انجام دهید

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:36 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۵۹۹۴۰۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶
محمدجواد ظریف به همتایان خارجی:
محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ایران در توئيتي، متن كامل نامه خود به همتايان خارجي را منتشر كرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از مركز ديپلماسي عمومي و رسانه اي وزارت امور خارجه، ظريف نوشت: نامه من به وزراي امور خارجه جهان پيرامون اقداماتي كه بايد در برابر خروج غيرقانوني امريكا از برجام بايد انجام شود. زورگويي اقتصادي رو به افزايش امريكا ضرورت اقدام نه تنها براي حفظ برجام بلكه براي حراست از چندجانبه گرايي و حاكميت قانون را نشان مي دهد.

به نام خداوند بخشنده مهربان
23 مي 2018
عاليجناب،
 من اين نامه را به منظور مطلع ساختن شما از آخرين تحولات مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، و رويكرد همواره آشوبگر، غيرقانوني و تحريك‌كننده دولت امريكا براي از بين بردن اين دستاورد چشمگير ديپلماتيك، براي شما مي‌نويسم.
 
بعد از خروج يكجانبه و بي‌دليل ايالات متحده از برجام در 8 مي 2018، وزير خارجه امريكا پمپئو، در يك سخنراني اعلام سياست خارجي كه در 21 مي ارائه شد، خودخواهانه از ايران و مابقي دنيا درخواست كرد كه تسليم اراده ايالات متحده در از بين بردن برجام، شوند.
 
وزير خارجه پمپئو با تكرار اتهامات بي‌پايه و برشمردن تقاضاهاي مضحك و تاريخ گذشته، تهديد كرد در صورتي كه ايران تسليم تمايلات دولت ايالات متحده نشود، هدفِ «قوي‌ترين تحريم‌هاي تاريخ» قرار خوهد گرفت و با «فشار مالي بي‌سابقه» رو به رو خواهد شد. وزير خارجه و دولت ايالات متحده با اين كار نه تنها تعهدات خود بر اساس برجام را نقض نمود، عدم پايبندي خود به قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد كه با اتفاق آراء به تصويب رسيده را آشكار ساخت، منشور ملل متحد را  زيرپا نهاد و ضديت خود از حقوق بين‌الملل را نشان داد، بلكه تعهدات صريح دولت ايالات متحده امريكا در بيانيه الجزاير 1981 را نيز با مداخله مستقيم در امور داخلي جمهوري اسلامي ايران، نقض كرده است. وزير خارجه امريكا تلاش مي كند از قانون شكني و سركشي دولت خود منفعت هم ببرد و به طور علني دنيا را تهديد مي‌كند كه هر كشوري معامله با ايران را متوقف نكند، مجازات خواهد شد.
 
من مطمئن هستم دولت محترم شما كاملاً از دروغ بودن اتهامات عليه كشور من و غيرقانوني بودن درخواست‌هاي وزير خارجه امريكا آگاه است. بر خلاف ايالات متحده و متحدان كنوني و سابقش - مثل صدام حسين طي دهه 1980- جمهوري اسلامي ايران هرگز به كشور ديگري حمله نكرده و هميشه در خط مقدم كمك به همسايگان - بنا به درخواست آنها - براي مبارزه با تروريست‌هاي افراطي بوده است كه از سوي امريكا و متحدان منطقه‌اي اين كشور تأمين مالي و نظامي مي‌شوند. وزير خارجه امريكا در تلاش براي تحريف تاريخ، و با توهين به هوش همه مردم - حتي نوجواناني - كه مي‌توانند مقصران تراژدي يازده سپتامبر را به خاطر آورند، ايران را به حمايت از گروه‌هايي متهم مي‌كند كه از سوي اذناب ايالات متحده در منطقه راديكاليزه، پرورش، تامين مالي و مسلح شده اند. اين واقعيت كه ايران با اين گروه‌ها جنگيد و متحدان امريكا از آنها حمايت كردند، نه تنها مكرراً از سوي نهادهاي اطلاعاتي ايالات متحده تأييد شده، بلكه حتي رئيس جمهور كنوني امريكا نيز طي مبارزات انتخاباتي خود به آن اشاره كرده است - البته پيش از آنكه عاملان مافيايي اربابان ترور  در ستاد انتخاباتي نفوذ كنند.
 
شما احتمالاً به خاطر داريد كه ايران قرباني يك تجاوز هشت ساله بود. طي آن جنگ، ارتش متجاوز، پيچيده‌ترين سلاح‌ها را به ارزش ده‌ها ميليارد دلار از شرق و غرب دريافت كرد، در حالي كه به شكل فعالي از خريد وسايل اوليه دفاعي توسط ايران جلوگيري مي‌شد. جداي از اين تجربه تلخ، امروزه مجموع تسليحات ما، از جمله موشك‌هاي دفاعي و نيز كل هزينه دفاعي ما، تنها كسري از بودجه نظامي متحدان امريكا در منطقه است؛ همان متحداني كه در خريد پيچيده‌ترين تسليحات - از جمله موشك‌هايي با بُردي به مراتب بيشتر از ايران - به ارزش صدها ميليارد دلار با هم رقابت مي‌كنند. و در حالي كه رئيس جمهور ترامپ از توانايي‌هاي دفاعي ايران شكايت مي‌كند، علناً اصرار مي‌كند كه متحدان آمريكا در منطقه بايد حتي مقدار بيشتري «تجهيزات نظامي زيبا» خريداري كنند و به ايجاد «صدها هزار شغل براي امريكايي‌ها (از اين مسير)» مباهات مي‌كند.
 
اگر نگاهي به سابقه امريكا در تجاوز، مداخله نظامي و عمليات مخفيانه تروريستي در كشورهاي مختلف از جمله غرب آسيا بيندازيم، اتهاماتي كه آقاي پمپئو مطرح كرده است، مضحك‌تر نيز خواهد بود. واقعا مضحك است كه يك مقام بلندمرتبه از كشوري كه منطقه ما را به عجيب‌ترين شكل - حداقل از سال 2003 - دچار بي‌ثباتي كرده، اكنون ما را متهم به جنگ افروزي كند. ايران قرباني مستقيم حضور تجاوزكارانه امريكا در منطقه است، از جمله زماني كه ناو امريكايي وينسنس هواپيماي مسافربري 655 هما را در 3 جولاي 1988 هدف قرار داد و همه 290 سرنشين آن را كشت.
 
شكي نيست كه بي‌ثباتي به وجود آمده در منطقه ما در اثر تجاوز امريكا، منشأ اقدامات بسياري از گروه‌هاي تروريستي است و قطعا دست امريكا به خون قربانيان اين گروه‌ها آلوده است. وزير خارجه پمپئو بايد اين مسأله را هم توضيح دهد كه كدام كشور چندين بار تلاش كرد در سوريه نيروي شبه‌نظامي ايجاد كند تا با دولت سوريه بجنگد، و هم‌اكنون امريكا از كدام گروه شبه‌نظامي در سوريه حمايت مي‌كند، و ارتش كدام كشور خارجي در حال حاضر بخش بزرگي از خاك اين كشور را برخلاف اراده مردم و دولت آن اشغال كرده است.
 
درخواست‌هاي غيرقابل قبول وزير خارجه پمپئو از ايران و مابقي جهان، در نقطه‌ مقابل حقوق بين‌الملل و عرف دولت‌هاي متمدن قرار دارد. تقاضاهاي هسته‌اي او نه تنها برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد را نقض مي‌كند، بلكه در واقع بنيادهاي معاهده انپيتي، اساسنامه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، توافق پادمان و پروتكل الحاقي را نيز تضعيف مي‌نمايد و كليت رژيم جهاني عدم اشاعه با دستاوردهاي كنوني آن براي همه اعضاي جامعه بين‌المللي را با خطر مواجه مي‌سازد. و تهديدهاي وزير خارجه امريكا در قدرت‌نمايي در مقابل ديگر ملت‌ها، عملا جهان را گروگان ديكتاتوري سياسي و اقتصادي دولت آشوبگر او خواهد كرد. اگر او و دولتش به چنين تاكتيك‌هاي قلدر مآبانه‌اي ادامه دهند، بايد در انتظار چه دنيايي باشيم؟
 
خروج ايالات متحده از برجام نقطه اوج تلاش‌هاي طولاني مدت امريكا در نقض و از بين بردن برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد بود؛ قطعنامه‌اي كه برجام را تاييد كرده و «از همه دولت‌هاي عضو مي‌خواهد ... از اجراي آن حمايت كنند.» اين خروج نامشروع و خسارت بار امريكا از برجام، و به خصوص تاكتيك‌هاي قلدر مآبانه‌اي كه امريكا از آنها استفاده مي‌كند تا مابقي دنيا را با خود همراه كند، به شدت اصل وفاي به عهد را به سخره گرفته، حكومت قانون در سطح بين‌المللي را بي‌اعتبار كرده، اهداف و اصول منشور ملل متحد را زير سؤال برده و نهادهاي بين‌المللي را به چالش كشيده است.
 
برجام بحراني غير ضروري را كه بيش از يك دهه به طول انجاميده بود، خاتمه بخشيد. برجام نور اميدي، به ويژه در منطقه پرآشوب غرب آسيا است كه نشان داد ديپلماسي و گفتگو همچنان مي‌تواند راه‌گشا باشد. بر اساس قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد كه توافق برجام به آن ضميمه و به موجب آن تاييد شده، برجام فقط به امضا كنندگان آن تعلق ندارد، كه يك طرف بتواند بر اساس سياست داخلي و يا دعواهاي سياسي با دولت سابق، خودخواهانه آن را مخدوش نمايد.
 
به مانند هر توافق دو و يا چندجانبه، برجام  مشمول قاعده ضرورت وفاي به عهد و بر اساس تعهدات متقابل كليه طرفها است. گستره، مقررات و چارچوب زماني اين توافق، نتيجه مذاكرات دقيق، حساس و متوازن چندجانبه است كه توسعه، تغيير و يا مذاكره مجدد درباره آنها ممكن نيست. همچنين بهره حاصل از اين توافق براي مردم ايران نمي‌تواند مشروط به هيچ شرطي به غير از اقدامات داوطلبانه مرتبط به موضوع هسته‌اي، كه بهطور مشخص منحصراً در برجام و ضمايم آن گنجانده شده‌اند، باشد.
 
سه كشور اتحاديه اروپا به همراه امريكا، چين و روسيه، به عنوان يكي از طرفين اين توافق به صورت منفرد و جمعي، خود را متعهد به اجراي تعهدات درج شده در برجام نموده‌اند. اين تعهدات شامل برداشتن تحريم‌ها و رفع اقدامات محدود كننده‌اي است كه در پيوست 2 اين سند آمده است. بخشي از مهم‌ترين بهره‌هاي اقتصادي ايران از برجام حاصل برداشتن تحريم‌هاي ايالات متحده امريكا است. جمهوري اسلامي ايران به عنوان طرف ديگر اين معامله بطور كامل به تعهدات خود، همانطور كه توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز تاييد گرديد، عمل كرده است. پايبندي كامل ما به تعهدات خود، علي رغم كارشكني‌هاي مداوم و اجراي معيوب تعهدات امريكا از ابتداي اجراي اين توافق، بوده است. به همراه اين نامه، نسخه‌اي از نامه مورخ 10 مي 2018 خود به دبيركل سازمان ملل متحد (S/2018/453) را برايتان ارسال مي‌كنم. من در نامه خود به دبيركل نمونه‌هاي متعددي از نقض تعهدات ايالات متحده وفق برجام را از نخستين روز اجراي توافق، و خصوصا در دوره دولت ترامپ، بصورت مستند مورد اشاره قرار داده‌ام.  
 
اگر قرار باشد برجام ادامه يابد، اعضاي باقيمانده در برجام و ساير شركاي تجاري بايد اطمينان دهند خسارت ايران (ناشي از خروج امريكا از برجام) بي قيد و شرط از طريق اقدامات ملي، منطقه‌اي و جهاني جبران مي‌شود. در راستاي تعهد ايران به قانون و تعهد به حل‌ و فصل مسالمت‌آميز مناقشات بين‌المللي، جمهوري اسلامي ايران تصميم گرفت با حسن‌ نيت از سازوكارهاي برجام براي يافتن راه حل مناسب و تعيين امكان و چگونگي تضمينِ بهره‌برداري كامل مردم ايران از برجام از سوي طرف‌هاي باقيمانده در اين توافق و ساير شركاي اقتصادي استفاده كند. چنانچه پس از به كار بستن راهكارهاي موجود، حقوق و بهره مردم ما جبران نشود، اين حق ايران است - كه البته در برجام و قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد نيز مورد شناسايي قرار گرفته است - تا اقدامات متناسب را در پاسخ به اقدامات غيرقانوني مستمر و متعدد امريكا، به ويژه خروج اين كشور از توافق و اعمال مجدد تمامي تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران، انجام دهد.

همكار محترم،
 
آنچه امروز با خطر مواجه است، دفاع از چندجانبه گرايي و ترويج آن است. شبح يكجانبه‌گراييِ افراطي دوباره بر فراز دنيا مي‌گردد، و ما همه بايد به پا خيزيم و با آن مقابله كنيم. اين اعتقاد قاطع ماست كه همه و تك تك اعضاي جامعه جهاني وظيفه دارند در مقابل بي‌قانوني، راهكار‌هاي قلدرمآبانه و ضديت با حكومت قانون در روابط بين‌الملل بايستند؛ به ويژه با خودداري از تنفيذ و تأثيرپذيري از اقدامات غيرمسئولانه و نيز به پاساخگويي كشيدن دولت‌هاي قانون‌شكن براي پيامدهاي اعمالشان.

من مي‌خواهم تاكيد كنم كه نبايد به ايالات متحده اجازه داد كه از خروج غيرقانوني خود از برجام سود ببرد. امريكا همچنين نمي‌تواند ديگر كشورها را تهديد كند يا وادار به نقض قطعنامه شوراي امنيت نمايد كه صراحتاً «ضمن تأكيد بر اينكه دولت‌هاي عضو بر اساس ماده 25 منشور ملل متحده ملزم به پذيرش و اجراي تصميمات شوراي امنيت هستند»، «از همه اعضا، سازمان‌هاي منطقه‌اي و نهادهاي بين‌المللي خواسته مي‌شود كه اقدامات مناسب براي حمايت از اجراي برجام را انجام دهند، از جمله انجام اقدامات متناسب با برنامه اجرايي در برجام و اين قطعنامه، و اجتناب از اقداماتي كه اجراي تعهدات بر اساس برجام را تضعيف مي‌كند.» من اطمينان دارم كه دولت محترم شما اقدامات متناسب و سازگار با قطعنامه 2231 شوراي امنيت را انجام خواهد داد و تلاش‌ها براي جايگزيني حكومت قانون و  نظم جهاني چندجانبه با حكومت خودكامگي و ارعاب يكجانبه گرايانه را، خنثي و نقش برآب خواهد كرد.
عاليجناب، مراتب احترام مرا پذيرا باشيد.

محمد جواد ظريف
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۵°