بازگشایی موزه "ایران – مهد تمدن " در هلند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:32 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۶۰۲۴۵۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۷
موزه و نمايشگاه ميراث فرهنگي و تمدني ايران با همكاري مشترك موزه درنتز هلند و موزه ملي ايران برپا شده و در آن حدود 200 اثر باستاني و جاودانه هنر و فرهنگ ايراني به نمايش در آمده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از سفارت ايران در هلند؛ اين نمايشگاه آثار باستاني ايران كه « ايران –مهد تمدن » نام دارد اين موزه طي مراسم باشكوهي با حضور بيش از 300 نفر از محققان، استادان دانشگاه و دوستداران ميراث فرهنگي بازگشائي شد و قرار است به مدت 5 ماه ميزبان علاقه مندان به فرهنگ، هنر و تمدن ايراني در كشور هلند باشد.

سفير جمهوري اسلامي ايران در هلند طي سخناني در مراسم افتتاحيه برگزاري نمايشگاه در مورد تاريخ و تمدن ايران در هلند را يك ابتكار مهم و يك فعاليت فرهنگي بزرگ ارزيابي كرد كه بازديد كنندگان را به سفري به تاريخ يكي از قديمي ترين و جالب ترين فرهنگ ها در جهان مي برد.

عليرضا جهانگيري گفت: اين قبيل همكاري هاي فرهنگي بين ايران و هلند مي تواند زمينه ساز شناخت بهتر دو ملت از يكديگر شده و مناسبات دو كشور را مستحكم تر كند و با توجه به اين مهم، سفارت جمهوري اسلامي ايران در لاهه تمام توان خود را براي برگزاري اين نمايشگاه بكار برد.

او افزود: به رغم 400 سال مناسبات ديپلماتيك بين ايران و هلند، ما به اين نكته پي برده ايم كه ايران و فرهنگ و تمدن ايراني به درستي توسط مردم هلند در زمان معاصر شناخته نشده است، از اين رو تصميم گرفتيم تا ايران را در حد ممكن به مردم هلند معرفي كنيم و در نتيجه تعداد گردشگران هلندي كه ظرف 4 سال گذشته از ايران بازديد كرده اند افزايش قابل توجهي يافته است. وي ابراز اميدواري نمود شاهد ابتكارات مشابه در آينده نزديك باشيم.

سفير جمهوري اسلامي ايران گفت: متأسفانه جهان هنوز از درگيري، تجاوز و خشونت رنج مي برد و ما شاهد فقدان دوستي و صلح در برخي نقاط جهان هستيم. در اين ميان هيچكس نمي تواند نقش مهم روابط و مبادلات فرهنگي را در ارتقاء دوستي، ثبات و صلح و رفع سوءتفاهم ها و دشمني ها ناديده بگيرد.

محمد حسن طالبيان؛ معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز در اين مراسم با اشاره به اينكه در اين موزه حدود 200 اثر از مقاطع مختلف تاريخ ايران به نمايش در آمده تصريح كرد: اين آثار نماينده 200 هزار سال فرهنگ و تاريخ ايران است.

او افزود: بدون شك ايران علاوه براينكه يكي از مراكز اصلي تمدن در غرب آسيا است، تاريخ طولاني در كمك به غناي فرهنگ بشري دارد.

طالبيان با اشاره به علاقه مندي جمهوري اسلامي ايران براي برگزاري نمايشگاه آثار موزه درنتز در موزه ملي ايران، آن را فرصتي براي بازديدگنندگان ايراني دانست تا چشمه اي از ميراث فرهنگي غني هلند را مشاهده كنند.

او برگزاري نمايشگاه متقابل در دو كشور را گام مهمي در افزايش مناسبات فرهنگي بين ايران و هلند ارزيابي كرد.

در اين مراسم همچنين قطعاتي از موسيقي اصيل ايراني همراه با آواز خواني محمد معتمدي يكي از هنرمندان كشورمان به اجرا در آمد كه مورد استقبال حضار قرار گرفت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۴°