رد خبر تعیین نرخ سوم برای دلار

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:14 - جمعه 22 فروردين 1399
کد خبر : ۶۰۲۹۷۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
سخنگوی دولت: ما یک نرخ دلار داریم که ۴۲۰۰ تومان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود در پاسخ به اخباری مبنی بر اینکه دولت مصوبه ای برای نرخ سوم ارز داشته و آن را برای تایید به وزارت صنعت ابلاغ کرده است ضمن رد این خبر گفت: ما یک نرخ دلار داریم که 4200 تومان است حتی برای آن نرخ 3800 تومانی که در حال حاضر معامله می شود سه هزار میلیارد تومان برای پرداخت این مابه التفاوت یارانه گذاشتیم.
وی ادامه داد: اینکه برخی از این تقاضاها از طریق ارز ناشی از صادرات نفتی تامین شود و یک بخش از طریق پتروشیمی و 20 درصد هم از ارزهایی که از طریق معاملات خرد تامین شود این موضوع به آن معنی نیست که ما سه نرخ ارز داریم.
در پی نوسانات ارزی دولت اقدام به راه‌اندازی سامانه نیما یا همان نظام یکپارچه ارزی کرد که در قالب آن برای کالاهای اساسی دلار ۳۸۰۰ تومانی و برای بقیه کالاهای وارداتی دلار ۴۲۰۰ تومانی اختصاص پیدا کند و در پی آن قرار شد لیست اقلامی برای کالاهای صادراتی مشمول بازگشت ارز حاصل از صادرات و برای واردات نیز لیست اقلام کالاهای ضروری تدوین و ابلاغ شود اما زمزمه‌هایی مبنی بر راه‌اندازی نرخ سوم ارز یا همان نرخ توافقی که بین صادرکننده و واردکننده توافق می‌شود، مطرح شد که صحت و سندیتی ندارد.
این اظهارات در حالی مطرح شد که مسئولان نظام بانکی چیز دیگر می گویند و یحیی آل اسحاق، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز در این باره به ایسنا گفته بود: ملاک برای تصمیم گیری، صحبت‌ها و برنامه‌هایی است که ابلاغ می‌شود و همان طور که درباره دلار ۳۸۰۰ تومانی و ۴۲۰۰ تومانی بخشنامه معاون اول رئیس جمهور و سامانه نیما ابلاغ و اجرایی شد، رسما اعلام شد که ارز دیگری نیز به عنوان نرخ سوم خواهیم داشت که بخشنامه اولیه آن، از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ و نامه آن به رئیس کل بانک مرکزی ارسال شده است تا کالاهایی که باید در سامانه نیما مربوط به مواد نفتی و معدنی وارد شود و بر اساس طرحی که قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد مقرر شد بقیه کالاها که مشمول ارز ۳۸۰۰ و ۴۲۰۰ تومانی نشده و به سامانه نیما وارد نمی‌شوند، ارزشان به صورت توافقی بین صادرکننده و واردکننده مبادله شوند. ارز توافقی یا همان نرخ سوم ارز به شکلی منظم و بر اساس فرمولی که وزیر صنعت، معدن و تجارت کلیاتش را تصویب کرده و جزئیات آن به زودی ابلاغ می‌شود، بین صادرکننده و واردکننده مبادله خواهد شد که در واقع بر اساس واریزنامه‌های صادراتی با نرخی مشخص واگذار می‌شود.
سخنگوی دولت گفت: نقدینگی هفته گذشته به جای سوق یافتن به سمت تقاضای غیر واقعی ارز یا طلا به طرف بازار سرمایه رفت و این اتفاق خوبی بود.
نوبخت افزود: دومین جلسه شورای عالی اقتصادی سه قوه صبح امروز - سه شنبه - برای مدیریت شرایط تحریم و چگونگی حمایت از بازار سرمایه و بورس با حضور سران قوا در دفتر رییس جمهوری تشکیل شد.
وی افزود با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب برای پاسخگویی به ضرورت هایی که فضای جدید تحریمی در کشور ایجاد می کند، نیاز است قوا در یک هماهنگی نزدیک و مستمر مسائل را رصد و تصمیمات مناسبی را اتخاذ کنند تا بتوان با توجه به توانمندهای داخلی نسبت به مدیریت شرایط تحریمی اقدام کنیم.
نوبخت اظهار داشت: در این جلسه چند نفر از نمایندگان ، قوه قضاییه و اعضای تیم اقتصادی دولت حضور داشتند و تصمیمات مناسبی اتخاذ شد که اطلاع رسانی می شود.
وی همچنین گفت: پیش بینی ها این است که در این جلسات - که قرار شد به طور مستمر و منظم هر هفته یک جلسه تشکیل شود- با اتخاذ تصمیماتی می توانیم به راحتی و در اقدامی هماهنگ از ظرفیت بزرگ کشور برای بی اثر کردن یا کم اثر کردن تحریم استفاده کنیم.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم نقدینگی موجود را در راستای حرکت به سمت تولید ببریم، نافع خواهد بود ولی اگر متاسفانه به سمت تقاضا برود، عدم تعادل عرضه و تقاضا را ایجاد می کند.
نوبخت تصریح کرد: نیازمند حمایت عملی همه قوا برای این قبیل اقدامات هستیم که شورای عالی اقتصادی سران قوا در این بحث متمرکز شد تا یک سیاست مناسب و سنجیده با رایزنی همه مسئولین اتفاق بیافتد و از دولت شنیده شود که قوه مقننه و قضاییه همان سیاست را تاکید کنند و رهبری نیز اعلام فرمودند از سیاست های این شورا حمایت خواهند کرد.
وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیتی که در کشور وجود دارد، عوامل روانی و ناهماهنگی در پاره ای از موارد باعث تشدید شرایطی می شود که باید بتوانیم از ظرفیت های داخلی و هماهنگی همه قوا از آن در داخل استفاده کنیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد واردات خودروهای لوکس به کشور، گفت: در مقطعی در چند ماه قبل تعدادی خودرو ثبت سفارش و به کشور وارد شد. در حال حاضر خودروها با ارز ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش می‌شود.
نوبخت درباره برنامه‌های دولت برای مقابله با دلال‌ها، تصریح کرد: برنامه دولت تامین نیازهای واقعی جامعه و نظارت و تنظیم بازار و حمایت از مردم است البته ما هم در این مسیر به کمک مردم نیازمندیم.
سخنگوی دولت در مورد واردات برخی کالاها از جمله خاک گربه یا سطل زباله با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: از ۹ میلیارد دلار ارزی که دولت پرداخت کرده است ممکن است مقداری از این کالاها هم وارد شده است اما باید ببینیم این کالاها چه سهمی از این رقم ۹ میلیارد دلاری دارد. سیاست دولت این است که وقتی کالایی در داخل کشور وجود دارد، مشابه آن وارد نشود. 
سخنگوی دولت در خصوص نامه برخی اصلاح‌طلبان مبنی بر مذاکره مستقیم با آمریکا، اظهار داشت: در شرایطی که توسط یک فرد معلوم الحال علیه کشور ما رجزخوانی می‌شود، باید همگی با هم همکاری و هماهنگی داشته باشیم.
نوبخت تصریح کرد: قابل قبول نیست که به آمریکایی که رئیس جمهورش قابل اعتماد و اطمینان نیست پیام بدهیم که می‌خواهیم مذاکره کنیم. اینکه عده‌ای در این زمینه نامه می‌دهند و چنین توصیه‌ای به این ملت مقاوم می‌کنند، نشان می‌دهد عقل سیاسی کاملی ندارند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه شرایط منابع ریالی کشور را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: بعنوان مثال در سه ماه نخست سال گذشته ما ١٩٢ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پرداخت کردیم در حالی که در مدت مشابه امسال ٢٢ هزار و ٣٨٦ میلیارد تومان پرداخت شده است.
نوبخت افزود: در سال جاری ٩٣.٥ درصد افزایش منابع ریالی داشتیم و منابع حاصل از فروش نفت نیز ٧٧.٤ درصد افزایش داشت که حتی ٢١ درصد بیشتر از پیش‌بینی ما بود.
سخنگوی گفت: امروز در حالی ما را بعنوان یک قدرت نافذ در منطقه می‌دانند که تمام تلاششان با محاصره‌ها این بود که ما قدرتمند نباشیم.
نوبخت با اشاره به تصمیمات ستاد اقتصاد مقاومتی برای حمایت از کالای ایرانی، گفت: این موضوع امروز در جلسه شورای عالی سه قوه مورد بحث قرار گرفت، اما نیازمند کار کارشناسی دقیق در وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

 سخنگوی دولت گفت: دومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی صبح امروز با حضور سران سه قوه برگزار شد.
سخنگوی دولت با بیان اینکه این جلسه در دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شد، افزود: تصمیم‌های مناسبی اتخاذه شده که اطلاع‌رسانی‌ می‌شود.
دومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه برگزار شد
وی ادامه داد: پیش بینی می شود با این جلسات که به صورت مستمر و منظم در هفته تشکیل می شود، بتوانیم به راحتی از ظرفیت بزرگ کشور برای کم اثر کردن تحریم ها استفاده کنیم.
نوبخت با اعلام اینکه یکی از مواردی که در این جلسه تاکید شد حمایت از بازار سرمایه است، گفت: در روزهای اخیر شاهد افزایش شاخص بورس و ورود نقدینگی‌ها به جای بازار ارز و سکه به بورس بوده‌ایم.
وی گفت: بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی از اول فروردین سال جاری تا 27 خرداد ماه؛ 20 میلیارد و 500 میلیون دلار ارز برای واردات انواع کالا تخصیص داده شد که از این میزان 9 میلیارد و 700 میلیون دلار پرداخت شده است
سخنگوی دولت افزود: در جلسه ویژه روز گذشته تنظیم بازار تصریح شد از دستگاههای نظارتی، سازمان تعزیرات و..انتظار داریم قویا در جهت حمایت از مردم عمل کنند.
وی گفت: میزان عرضه ارز در شرایط عادى از تقاضا بیشتر است و اگر احساس ناامنى در بازار بوجود بیاید, تقاضاى غیر واقعى صرفا براى ذخیره سازى پیش می‌رود و این موضوع باعث افزایش قیمت و تکانه به بازار می‌شود.

سخنگوی دولت درباره زمان پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی و افزایش حقوق شاغلان، گفت: ما قول دادیم که حقوق شاغلان و بازنشستگان و افزایش آن را تا قبل از عید فطر پرداخت کنیم که البته در مورد افزایش حقوق شاغلان، با توجه به مصوبه مجلس، به اصلاح حکم نیاز داشت. من از همکاران خواستم که سریعا احکام را صادر کنند. به هر حال طبق قول ما خزانه حقوق‌ها را پرداخت کرد.
نوبخت افزود: برای پرداخت افزایش حقوق‌ها که بین دو تا ۲۰ درصد است به اصلاح احکام نیاز است و دستگاه‌ها در حال اصلاح احکام هستند و ما پول آن را داده‌ایم، این کار انجام می‌شود و مشکلی نیست. متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق‌های کشوری و لشکری هم انجام شده است و پاداش بازنشستگان را هم تا پایان شهریور می‌دهیم و سر حرف‌مان هستیم.
نوبخت ادامه داد: ما سیاست‌های مالی دولت را شفاف اعلام کرده و بیان می‌کنیم تا کدام تاریخ دولت پرداخت‌ها را انجام می‌دهد ولی عده‌ای مردم را به خیابان‌ها می‌کشانند. این اجتماعات سازمان یافته است و وقتی دولت اعلام می‌کند تا چه تاریخی پرداخت‌های خود را انجام می‌دهد، چه نیازی است که مردم را به خیابان‌ بکشانیم؟
سخنگوی دولت در خصوص کمپین علی کریمی درباره نخریدن کالای گران گفت: طرح، طرح خوبی است از ایشان تشکر می‌کنم، مردم کالایی گران نخرند وقتی کالایی گران است و نیاز نداریم نخریم و به بازار فشار نیاوریم.
وی درخصوص انتقادات اصلاح‌طلبان به دولت گفت: هرکسی که رأی داده است حق اظهار نظر و انتقاد دارد. ما به این انتقادات از سوی مخالف و موافق عادت کرده‌ایم.
نوبخت درباره واردات اجناسی مانند خاک برای خواب گربه و یا سایر اقلام دیگر گفت: تلاشمان این است اجناسی که مشابه داخلی دارند، وارد نکنیم. حال ممکن است در این میان کالاهایی این چنینی وارد شود و دولت با این نوع موافق نیست و برنامه‌ای هم در این خصوص نداریم.
وی درخصوص انتقادات اصلاح‌طلبان به دولت گفت: هرکسی که رأی داده است حق اظهارنظر و انتقاد دارد. ما به این انتقادات از سوی مخالف و موافق عادت کرده‌ایم.
نوبخت با اشاره به اینکه در این برهه اگر درباره احساس روانی صحبت می‌شود، احساس ناامنی باعث می‌شود که یک تقاضای غیرمعمول صورت بگیرد گفت: این تقاضای غیرواقعی صرفا برای ذخیره است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نیازهای روانی واقعی نیست اما انتظارات تورمی را به وجود می‌آورد. در خصوص منابع ریالی و ارزی تا این لحظه دولت و کشور در این خصوص مشکلی نداشته است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°