رشد کشف مواد مخدر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:08 - پنجشنبه 23 مرداد 1399
کد خبر : ۶۰۳۰۵۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۶
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: سال گذشته کشفیات مواد مخدر 14 درصد افزایش داشته است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سردار زاهدیان با بیان این مطلب از کشف و ضبط 808 تن مواد مخدر در سال گذشته با همکاری همه نیروهای مسلح ووزارت اطلاعات در سطح کشور خبر داد و گفت: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر موفق به کشف ۷۱۳تن انواع مواد مخدر به صورت خاص شده اند؛ که این رقم میزان کشفیات در طول سال‌های فعالیت بی نظیر است.
وی ناامنی‌های کشور‌های همسایه به ویژه افغانستان را عامل افزایش میزان تولیدات مواد مخدر عنوان کرد و افزود: مرزبانان ما تلاش خود را افزایش داده اند و توسعه امکانات فنی در مرز‌های کشور شکل گرفته و توجه ویژه مرزبانان به مسئله مواد مخدر از جمله مواردی است که در سال جاری دنبال می‌شود.
سردار زاهدیان به افزایش فعالیت‌های پلیسی در مرز‌های شرقی و جنوب شرقی اشاره کرد و گفت: بیش از ۷۵درصد از کشفیات ما در این مرز‌ها در حال شکل گیری است و بیش از ۷۰درصد اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر با فعالیت‌های اطلاعاتی انجام می‌شود تا جایی که با رصد‌های دقیق محل حرکت کاروان‌ها را می‌دانیم و نسبت به برخورد با آن‌ها اقدام می‌کنیم.
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تاکید براینکه بخش عمده درآمد‌ها در مواد مخدر صرف تجهیزات نظامی گروه‌های داعش و گروه‌های تروریستی می‌شود اظهار داشت : در حوزه مواد مخدر و تولید آن نقش سرویس‌های اطلاعاتی بسیار شاخص است چرا که حجم تولیدات مواد مخدر در افغانستان بسیار زیاد است و روز به روز هم افزایش پیدا می‌کند و برای در دسترس بودن این مواد و ترانزیت راحت‌تر آن باید مواد و اسید هایی به تریاک اضافه شود تا مواد قابل مصرف به چرخه مواد مخدر برگردد؛ این مواد پیش ساز به صورت وسیع از سوی کشور‌های دیگر و مافیای بین المللی مواد مخدر در افغانستان توزیع می‌شود که برخورد بین المللی با این کشور‌ها در دستور کار است .
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به افزایش تولید تریاک و هروئین و مورفین در کشور افغانستان خبر داد و بر جلوگیری از ورود و ترانزیت مواد مخدر به کشور به دلیل همسایگی با این تولید کننده بزرگتاکید کرد و گفت : در سال گذشته ۱۰۶قاچاقچی حرفه ای شناسایی و دستگیر شده اند. برخورد با خورده فروشان جزو برنامه های همیشگی پلیس مبارزه با مواد مخدر است .
وی تمرکز پلیس بر شناسایی سرشبکه‌ها و باند‌های مواد مخدر را از اولویتهای مهم این یگان عنوان کرد و افزود : در سال گذشته در این حوزه موفقیت‌های خوبی داشتیم به طوری که ۱۰۶ نفر از عناصر اصلی تولید و توزیع مواد مخدر را مورد هدف قرار دادیم و این افراد شناسایی و دستگیر شدند و در این میان نیز تعدادی از این افراد در درگیری با پلیس به هلاکت رسیدند.
سردار زاهدیان تصریح کرد : پاک سازی نقاط پرتردد جوانان از توزیع مواد مخدر یکی از رویکرد‌های جدی پلیس است، به طوری که در سال گذشته در پاک سازی حاشیه و اطراف مدارس در سراسر کشور قریب به ۲ تن انواع مواد مخدر کشف شد و این یعنی توانستیم یک ایمنی را در حاشیه مدارس ایجاد کنیم.
وی بیشترین کشفیات در زمینه مواد مخدر در کشور را تریاک عنوان کرد و افزود: موادی که در اطراف مدارس کشف شده اند بیشتر گل و قرص بوده‌ است.
وی با اشاره به رشد 10 درصدی جمع آوری معتادان متجاهر از ابتدای سال تا کنون گفت: بیش از ۴۷هزار نفر معتاد متجاهر به مراکز بازپروری در سطح کشور راهنمایی شده اند.
سردار زاهدیان ایجاد مراکز مشاوره و پیشگیری از اعتیاد در مجاورت مراکز پلیس مبارزه با مواد مخدر با همکاری معاونت اجتماعی ناجا را یکی دیگر از رویکرد های این پلیس است عنوان کرد و افزود : همچنین اقدامات مشاوره ای معاونت اجتماعی ناجا در کلانتری ها و مراکز آموزشی نقش مهمی در فرآیند مبارزه با مواد مخدر داشته است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه تولید بسته های فرهنگی اعم از فیلم، انیمیشن، تیزرهای تبلیغی از دیگر رویکردهای این پلیس در تحقق اقدامات پیشگیرانه است از شناسایی و رصد باندهای مختلف در فضای مجازی خبر داد و گفت : رصد فضای مجازی یکی از بزرگترین دستاوردهای پلیس مبارزه با مواد است که با همکاری پلیس فتا انجام می‌شود و برخورد با فروشندگان مواد مخدر در دنیای مجازی با جدیت دنبال می شود و به زودی درباره شناسایی فروشندگان مواد مخدر که اقدام به توزیع مواد مخدر می کردند اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت .
وی درباره کشفیات مواد مخدر صنعتی گفت: آشپزخانه ها در کشور به شدت کاهش یافته است و از ابتدای سال تا کنون ۱۲ تا ۱۳مورد آشپزخانه خانگی منهدم شده اند. سردار زاهدیان با اشاره به اینکه ریسک تولید مواد مخدر صنعتی بسیار بالا رفته است و در حال حاضر گل در بین مواد مخدر سنتی بیشتر است و شیشه در رده دوم قرار دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°