تامین كالاهاي اساسی با ارز دولتی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:28 - شنبه 16 فروردين 1399
کد خبر : ۶۰۴۲۴۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۳
سخگوي دولت: دولت براي اينكه مردم با اين افزايشي كه در بازارهاي ارز وجود دارد گرفتار نشوند، همه كالاهاي مورد نياز جامعه را با ارز 4200 تومان تامين می كند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمدباقر نوبخت در حاشيه حضور در جلسه كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي درباره تمهيدات دولت در بازار ارز گفت:براي آنكه بتوانيم به نيازهاي اساسي و ضروري كشور پاسخ بدهيم منابع داريم و منابع از دو محل فروش نفت و صادرات غيرنفتي تامين مي شود.

او گفت: منابع از فروش نفت حدود 52 – 53 ميليارد دلار، و همچنين منابع از صادرات غيرنفتي كه بخش عمده آن پتروشيمي و فولاد و بخش ديگر آن از خرده صادرات است، حدود 45 ميليارد دلار است.

نوبخت افزود: ما صادرات غيرنفتي را به دو بخش 80 و 20 درصد تقسيم كرده ايم كه 80 درصد شامل صادرات پتروشيمي و فولاد و 20 درصد شامل خرده صادرات است.

سخنگوي دولت گفت: ما از بخش صادرات نفتي و غيرنفتي در مجموع حدود 95 ميليارد دلار درآمدها يا دريافت هاي ارزي داريم، در حالي كه مصارف ما كه عمدتا در بخش واردات است از 75 تا 76 ميليارد دلار بيشتر نيست.

او گفت: واردات كالا هيچ وقت فراتر از 47 تا 50 ميليارد دلار نرفته است، اگر حدود 20 ميليارد دلار واردات خدمات را هم اضافه كنيم، واردات ما از 75 تا 76 ميليارد دلار بيشتر نيست.

سخنگوي دولت گفت: اكنون منابع ارزي از مصارف بيشتر است، اما مشكلي كه وجود دارد و در 5 تا 6 هفته گذشته شدت گرفت، يك اشتياق و گرايش براي تبديل موجودي ريال به ارز بود.

او افزود: ما براي خدمات و كالاها ارز داريم، اما اينكه بتوانيم نوعي سرمايه خارج از كشور را تامين كنيم ارز نداريم، بايد واقعيت را به مردم بگوييم اين مقدار در توانايي ما نيست.

نوبخت گفت: اكنون به هر دليلي از جمله وجود نقدينگي، خيلي ها تلاش مي كنند ريال هاي خود را به دلار تبديل كنند، قطعا ما اين مقدار دلار نداريم كه افراد بتوانند ريال هايشان را به ارز و سكه تبديل كنند.

وي افزود: امسال بيش از 7 ميليون قطعه سكه فروختيم، آيا سال گذشته نيز همينگونه بود؟ تا حدي مي توانيم سكه تامين كنيم، اما اگر قرار باشد كه همه ريال هايشان را به سكه تبديل كنند، نمي شود.

او گفت: در چنين شرايطي كه بي جهت قيمت ارز بالا مي رود و پول ملي تضعيف مي شود، انتظار شايد اين باشد كه اگر كسي ارزي هم دارد آن ارز مختصر خود را نيز عرضه كند.

نوبخت گفت: ملت هايي كه در طول تاريخ توانستند درقبال منابع و پول ملي شان اقدام مثبت انجام دهند، همه همدست و همراه شدند، از اين جهت ضمن سپاس فراوان از همه مردم، اين انتظار را داريم كه در كنار دولت باشند و به خودمان كمك كنيم.

سخنگوي دولت گفت: دولت حتي حاضر شد به يك بخش 3000 ميليارد تومان يارانه بدهد تا نيازهاي آن بخش را با ارز 3800 تومان تامين كند، آيا انصاف است اكنون كه دولت از ابتداي سال تا 25 خرداد بالغ بر 9 ميليارد و 700 ميليون دلار ارز پرداخته، نه ثبت سفارش و نه تخصيص بلكه پرداخت كرده و با زحمت ارز را با قيمت 4200 تومان براي واردات تامين كرده است تا مردم زير فشار گراني نباشند، عده اي بگويند كه چون در يك بازار غيررسمي ارز با بيش از 4200 تومان خريد و فروش مي شود پس هر چند ما با ارز 4200 تومان اين را وارد كرديم، مبناي محاسبه مان آن ارز غيررسمي باشد؟ البته اين افراد تعدادشان محدود است.

نوبخت افزود: اينجاست كه دستگاه هاي نظارتي بايد قاطعانه از مردم حمايت كنند و در كنار مردم باشند، آنچه را دولت براي مايحتاج مردم موظف است به قيمت متعارف و متناسب تامين كند، در هر شرايطي تامين خواهد كرد.

او گفت: براي آنكه نظمي ببخشيم، كالاهايمان را به سه گروه تقسيم كرديم، كالاهاي گروه اول آنهايي هستند كه از ارز نفتي استفاده مي كنند؛ كالاهاي گروه دوم از آن 80 درصد ارز صادرات غيرنفتي استفاده مي كنند و كالاهاي گروه سوم از آن 20 درصدي كه به عنوان خرده صادرات محسوب مي شود، استفاده مي كنند.

سخنگوي دولت گفت: براي اينكه نظام بيشتري بدهيم و ارز به نيازها و كالاهاي اساسي اختصاص پيدا كند، جدولي تهيه شده است و 1339 قلم كالا هست كه ما چون مشابه آن را در داخل داريم، واردات آنها را ممنوع اعلام كرديم تا واقعا از اين ارقامي كه در اختيارمان هست به نحو شايسته اي استفاده كنيم.

او گفت: براي شرايط بدبينانه سه بودجه تعيين كرده ايم، غير از بودجه اي كه اكنون قانون بودجه در اختيار ما گذاشته است؛ ما سه بودجه اضطراري داريم به تناسب هر اتفاقي كه بيفتد از آن بودجه هايمان استفاده مي كنيم.

نوبخت افزود: با اطمينان عرض مي كنم كه دولت عزم اين را دارد و با همه وجود تلاش خواهد كرد تا آنچه موردنياز اساسي كشور هست، با قيمت مناسب تهيه كند و در اختيار مردم قرار دهد.

او گفت: برخي ها كالاها را با ارز 4200 تومان وارد مي كنند، اما در مبناي محاسبه بدون آنكه پول ارز غيررسمي را پرداخت كرده باشند، ارز غيررسمي را محاسبه مي كنند كه اين گرانفروشي است و از دستگاه هاي نظارتي دقت و پيگيري مجدانه اي را در اين زمينه انتظار داريم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۱۹°