ورود دولت به بخش کشاورزی برای کاهش واردات

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:41 - سه‌شنبه 17 تير 1399
کد خبر : ۶۰۴۸۴۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۱
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت: 94 درصد واردات کشور در بخش کشاورزی را 8 قلم کالا تشکیل می دهد که در راس آنها گندم است که برای به صفر رساندن واردات در این بخش ورود کرده ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا، عباس کشاورز روز سه شنبه در مراسم تجلیل از بهره برداران نمونه بخش کشاورزان خراسان جنوبی در بیرجند افزود: از لحاظ تولید و رونق در کشور ظرفیت های خالی زیادی داریم و اکنون برای به صفر رساندن واردات در بخش کشاورزی ورود کرده ایم.
او بیان کرد: هشت قلم کالا از جمله گندم، جو، ذرت، برنج، شکر، پنبه، حبوبات و دانه های روغنی را مورد هدف قرار داده ایم و طرح اولیه با همکاری کارشناسان و متخصصان در اختیار وزارتخانه قرار گرفته است، در این میان از نظر میزان و اهمیت غذایی گندم در اولویت نخست قرار دارد.
او در ارتباط با سطح زیرکشت محصول گندم در کشور اظهار داشت: هم اکنون 2 میلیون و 700 هکتار گندم آبی و چهار میلیون هکتار دیم است که باید سطح زیرکشت گندم آبی به 2 میلیون هکتار و دیم به 3.5 میلیون هکتار کاهش یابد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با بیان اینکه سطح زیرکشت گندم کشور در حال حاضر متناسب با ظرفیت نیست، گفت: در سال گذشته و امسال موفق شدیم سطح زیر کشت گندم آبی کشور را 500 هزار هکتار کاهش دهیم.
کشاورز اضافه کرد: با توجه به خشکسالی و کمبود منابع آبی در کشور اگر برنامه ای وجود داشته باشد و به اجرا و استمرار برنامه اعتقاد داشته باشیم موفق خواهیم شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه نخستین نسخه ما در کشور مدیریت آب است، افزود: این مهم شدنی است فقط باید برخی سیاست ها را عوض کرد چراکه در بخش کشاورزی گاهی اوقات نظراتی مطرح می شود که دچار تردید می شویم.
کشاورز، تقویت امنیت غذایی را یکی از اولویت های مهم تمامی جوامع و دولت ها دانست و بیان کرد: تمامی کشورها به مساله امنیت غذایی اهمیت ویژه ای می دهند و تا امروز این مساله در دنیا برای همه حکومت ها مهم بوده است.
او حفظ منابع کشور را از دیگر وظایف برشمرد و گفت: اگر خاک، جنگل، رودخانه، دریاچه و بیابان و منابع ژنتیکی را دچار فرسایش کنیم کوتاهی کرده ایم ممکن است با منافع عادی در تضاد باشد اما منابع باید پایدار بماند و تقویت شوند.
او بالا بردن درآمد کشاورزان را از دیگر وظایف دانست و یادآور شد: این امر باید مورد توجه دولتمردان و مسئولان قرار بگیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: سالانه 6.5 میلیون تن گندم وارد کشور می شد که اگر استمرار و پایبندی به برنامه و طرح مذکور را حفظ کنیم برای تهیه و تامین این محصول هیچ مشکلی نداشته و گندم در کشور بیمه است.
کشاورز تاکید کرد: امسال برای تامین روغن مورد نیاز کشور بیش از 300 هزار تن دانه کلزا تولید می شود و خودکفایی در این زمینه سال جاری دو رقمی می شود.
او در ادامه آب، بهره وری و پایداری را سه مشکل عمده بخش کشاورزی در کشور دانست و گفت: کشاورزان مشکل آب را خوب درک کرده اند هیچکس به اندازه کشاورزان به مشکل آب اهمیت نمی دهد در حالیکه کل کشور با این مشکل مواجه شده است.
او در ارتباط با پایداری به عنوان دومین مشکل بخش کشاورزی افزود: در حال حاضر خاک در معرض فرسایش است هر خاکی که شخم زده شده رها شود باد و طبیعت، سیل ، دام، و سایر موارد قسمت حاصلخیز آن را از بین می برد اما پایداری نسخه های طولانی دارد و حوصله می خواهد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی بهره وری را کلید توسعه کشاورزی دانست و گفت: اولین خط قرمز این است که از آب چه تولید می شود.
کشاورز اظهار داشت: اگر کسی یک متر مکعب آب به گندم بدهد اما کمتر از 600 گرم محصول تولید کند فقط ضرر کرده است، امروز کشاورزانی هستند که از هر مترمکعب به صورت استثنا چهار، سه و 2 کیلوگرم محصول برداشت می کنند و اولین هنر ما شاخص بهره وری آب است.
او با تاکید بر اینکه هر محصول تولیدی باید خط قرمز داشته باشد، یادآور شد: مجلس باید ممانعت کشت بر مبنای خط قرمز بدهد اگر کشاورزان به هر دلیلی نسبت به این موضوع بی توجه هستند باید تعیین تکلیف شوند.
اواز افزایش 6 درصدی بهره وری آب در کشور طی پنج سال گذشته خبر داد و گفت: از هر یک متر مکعب آب 820 گرم محصول تولید می شد که سال 96 به یک کیلو و 250 گرم رسید که اگر روی این نظریه هم قسم شویم و روش ها را به درستی انجام دهیم ظرف برنامه ششم به یک کیلو و 700 گرم افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه دولتی ها به امر آب توجه کافی ندارند، افزود: بنده جزو گروه هایی هستم که هیچ نگرانی برای امینت غذایی کشور ندارم، توصیه می شود با توجه به مشکلات موجود سیاست های بخش کشاورزی جدی گرفته شود.
کشاورز اضافه کرد: باید تمام تکنولوژی های مدیریت آب برای افزایش تولید محصول باشد بدون اینکه محصولی کشت نشود یا چاهی پلمپ شود باید از آب در اختیارمان پول در بیاریم و تکنولوژی تولید کنیم.
او بر پایبندی به برنامه های مطرح شده تاکید کرد و افزود: استمرار در برنامه ها به صورت پویا سبب حل و فصل مشکلات می شود انتظار می رود مسئولان به برنامه وفادار باشند مبادا اتفاقی بیفتد که برنامه را کنار گذاشته و سست شویم.
او اظهار امیدواری کرد، دولتمران به کشاورزان توجه بیشتری داشته باشند چراکه از سطح رفتار دولت با کشاورزان تا حدودی گلایه مند هستیم چون نسبت به برخی بخش ها، اقدامات و حمایت ها شایسته نیست و انتظار داریم دولت در قیمت گذاری برخی محصولات امسال یا ماه های آینده کشاورزان را حمایت کند.
در این مراسم از 10 تولید کننده برتر ملی و 47 تولید کننده برتر استان خراسان جنوبی مربوط به بخش کشاورزی در سال جاری با حضور مسئولان استانی و کشوری تجلیل و قدردانی شد.
برچسب ها: واردات ، کالا ، کشاورزی ، زراعت ، گندم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°