۴۰۰ پرونده قاچاق ارز در 3 ماه!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 06 آبان 1400
کد خبر : ۶۰۷۴۸۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
رئيس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز از تشكيل 400 پرونده قاچاق ارز به ارزش 250 ميليون دلار در سه ماه گذشته خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از خبرگزاری صدا و سيما، مويدي خرم آبادي در نشست خبري در جمع خبرنگاران با بيان اينكه در سه ماه گذشته 400 مورد قاچاق ارز كشف شده است، گفت: از اين مقدار، 2 ميليون دلار آن بدست آمده است.

وي  10 تا 15 مورد از اين پرونده ها را مهم ارزيابي كرد و افزود: اين پرونده ها  به طور اختصاصي از سوي وزارت اطلاعات و ناجا در حال پيگيري است و با عاملان آن برخورد خواهد شد.

 مويدي به تخلفات صورت گرفته از سوي برخي وزارتخانه ها و دستگاههاي دولتي در جريان واردات با ارز دولتي طي سه ماه اخير نيز اشاره كرد و گفت: موضوع آن طور كه در برخي رسانه ها منعكس شده نيست و اينطور نبوده دستگاهي كه  بايد تجهيزات پزشكي وارد كند، خودرو وارد كرده باشد، اما تخلفاتي رخ داده كه به وزير مربوطه گفته ايم  چرا دستگاه تابعه آن وزارتخانه كه از معافيت تعرفه اي برخوردار است، در سه ماه اخير در كنار واردات وسايل پزشكي، تلويزيون و ميز و صندلي هم وارد كرده است.

رئيس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه قاچاق سيگار به حداقل رسيده است، گفت: با توجه به سرمايه گذاري برندهاي معروف وتوليد در داخل كشور نه تنها قاچاق سيگار كاهش يافته بلكه در اين زمينه  به صادرات هم دست يافته ايم.

وي درباره ورود غير قانوني 6400 دستگاه خودرو به كشور گفت: آمارهايي كه در اين زمينه مطرح مي شود درست نيست و از 6 هزار خودرويي كه گفته مي شود وارد شده تاكنون 2 هزار دستگاه آن رديابي وبصورت فيزيكي براي ما مشهود شده است و تا اين زمان نمي توان به قطعيت درباره باقي اين خودروها اظهار نظر كرد.

 رئيس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در خصوص حك شدن سايت وزارت صنعت ،معدن و تجارت و واردات خودروهاي لوكس گفت: قطعاً حفره اي وجود داشته و عده اي از مسير اين حفره سوء استفاده كرده اند كه براي معرفي آنها، پرونده بايد به نتيجه برسد.

از نظر فني حك شدن سايت وزارت صنعت، معدن و تجارت اتفاق افتاده است اما اينكه آيا اين مشكل فني سايت، باعث بروز قاچاق شده است يا نه، هنوز معلوم نيست.

 وي با تكذيب خبر واگذاري 2 ميليون يورو ارز دولتي به شركتي كه وجود خارجي ندارد، گفت: تا زماني كه جرمي محرز نشده نمي توانيم در مورد آن اظهارنظر كنيم.

 در كشور ما بلافاصله پس از طرح يك پرونده، مسابقه اطلاع رساني راه مي افتد. در حالي كه صرفاً پرداختن به يك اتهام هزينه هاي روحي و رواني در پي دارد.

به همين دليل نه شخص بنده و نه دستگاه هاي عضو ستاد اجازه نمي دهيم پرونده اي تا به نتيجه نرسيده اطلاع رساني شود.

 وي رسانه ها را به ارائه اطلاعات درست و متقن توصيه كرد و افزود: دشمن هنوز جنگ اقتصادي را شروع نكرده، برخي رسانه ها با جو سازي آثار آن را به جامعه تحميل كرده اند. اين در حالي است كه اطلاعات من به عنوان رئيس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز از خيلي از افراد بيشتر است اما بيان نمي كنم.

 وي گفت: جبهه قاچاق در جنگ اقتصادي مصداق واقعي ستون پنجم دشمن است و رسانه ها بايد در اين زمينه نهايت همكاري را با اين ستاد داشته باشند.

 رئيس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز با بيان اينكه در ماه هاي گذشته برخي رسانه ها با ارائه آمار بدون بررسي باعث ايجاد خدشه به روح و روان جامعه شده اند، گفت: با اين حال اتفاقاتي كه رخ داد در حدي نبود كه اين حجم از استرس و نگراني به جامعه القاء شود. برخي از اتفاقاتي كه در رسانه ها رخ مي دهد به مصلحت كشور نيست.

 مويدي خرم آبادي رويكرد ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در سال 97 را تمركز بر پيشگيري و كاهش قاچاق عنوان كرد و افزود: اولويت ما مقابله موثر و بازدارنده و كاهش آسيب هاي قاچاق در جامعه است.

 رئيس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اصلي ترين برنامه اين ستاد را تكميل سامانه هاي الكترونيكي و هوشمند با تمركز در زيرسيستم هاي طراحي شده دانست و افزود: به عنوان نمونه رجيستري كردن گوشي هاي موبايل يكي از اين اقدامات بزرگ بود كه در كاهش قاچاق موبايل نتايج بسيار پرباري را در پي داشت.

 وي با بيان اينكه  600 ميليارد تومان براي راه اندازي اين سامانه الكترونيكي درستاد هزينه شده است گفت:  28 دستگاه عضو اين ستاد موظف به عضويت در اين سامانه ها هستند تا پايان امسال شاهد اتفاقات خوبي در راستاي الكترونيكي شدن سامانه هاي ستاد خواهيم بود.

 مويدي با اشاره به سياست جديد ارزي دولت در خصوص ابلاغ آئين نامه ملواني و كوله بري گفت: ابلاغ اين آئين نامه ها در چند استان مرزي اجرا شده است كه با اجراي آن شاهد كاهش قاچاق كالا در برخي مسيرهايي هستيم كه قبلاً به صورت سنتي جريان ورود كالاي قاچاق بود.

وي در خصوص واردات گوشي قاچاق و سپس رجيستر كردن آنها گفت: اصلا امكان پذير نيست كه فردي با خودش گوشي قاچاق وارد كند و سپس آن را رجيستر كند.

 پيش از اجراي طرح رجيستري ،  برخي افراد به عنوان كالاي همراه مسافر تعداد زيادي در هر سفر گوشي موبايل با خود وارد مي كردند كه با اجراي طرح رجيستري، اين اقدام حذف شده است.

  مويدي از تعيين تكليف لايحه اموال تميلكي در هيئت دولت در هفته پيش رو خبر داد و افزود: بيش از 2 سال بود كه اموال تمليكي كشف شده از محل قاچاق كالا بلاتكليف مانده بود و نيازمند مصوبه خاص دولت بود.

لايحه تعيين تكليف اين اموال تهيه شده و اين هفته در دولت مطرح مي شود.

 وي بابيان اينكه برنامه اي براي امحاء كالاهاي لوكس و خودروهاي قاچاق نداريم گفت: در لايحه جديد، 3 طيف كالا در نظر گرفته شده است كه طيف اول شامل كالاهاي تاريخ گذشته خوراكي، بهداشتي و دارويي است كه قرار است اين اقلام امحاء شود.

طيف دوم كالاهايي هستند كه ارزش صادرات دارد كه در لايحه جديد درخواست كرديم دولت مجوز صادرات به اين اقلام را اعطاء كرده و درآمد حاصل از فروش آنها به خزانه واريز شود.

 كالاهاي طيف سوم نيز خودروهاي غيرلوكس، تلويزيون، يخچال و امثال اينها است كه در داخل به فروش رفته و درآمد آن به خزانه واريز مي شود.

 
 

 

برچسب ها: کشف ، 400 مورد قاچاق ، کالا ، ارز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴.۵۹°    ۱۴.۹۹°