واردات ۷۸۰میلیون دلار قطعات خودرو در سه ماه نخست سال
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۶۰۷۶۰۲
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۴
گمرک اعلام کرد:
خودروسازان در سه‌ماهه منتهی به خردادماه سال 97، حدود 780 میلیون دلار انواع قطعات خودرو به کشور وارد کرده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بر اساس آمارهای تجارت خارجی، در سه ماه ابتدایی سال 97 در حالی مونتاژکاران حدود ۷۸۰میلیون دلار انواع قطعه خودرو را وارد کرده‌اند که نامی از آنها در فهرست دریافت‌کنندگان ارز رسمی دیده نمی‌شود.

در این مدت 541 میلیون دلار قطعات منفصله با ساخت داخل کمتر از 30 درصد، 122 میلیون دلار با ساخت داخل بیش از 50 درصد و 115 میلیون دلار قطعه با ساخت داخل کمتر از 50 درصد وارد کشور شده است.
نکته جالب اینکه در لیست شرکت های منتشرشده از سوی بانک مرکزی که در فضای مجازی با عنوان شرکت های ارزبگیر شناخته می‌شوند هیچ نامی از خودروسازان و مونتاژکاران دیده نمی‌شود. بر اساس  اطلاعات اولیه در سه ماه نخست سال 97، برای واردات انواع کالا حدود 9.5 میلیارد دلار ارز تخصیص داده شده که تاکنون (باوجود انتشار اسامی 1500 شرکت ارزبگیر) تکلیف نیمی از آن نیز مشخص نشده و هنوز نام بسیاری از شرکتهای ارزبگیر در اختیار مردم قرار نگرفته است.
بررسی آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد، در ماه نخست امسال خودروسازان مجموعاً 190 میلیون دلار  قطعه وارد کرده‌اند، ذکر این آمار از این جهت دارای اهمیت است که سیاست جدید ارزی دولت مبنی بر توزیع ارز با نرخ 4200تومانی از 22 فروردین ماه ابلاغ و فرایند اجرایی آن از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده است، به این ترتیب با کسر میزان واردات فروردین ماه خودروسازان (190 میلیون دلار) از مجموع واردات 3ماهه (780 میلیون دلار) می‌توان یک تخمین اولیه از میزان ارز دولتی تخصیص‌یافته (تأمین‌شده) به آنها در 2 ماه اخیر به‌دست آورد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۶۲°    ۸.۷۹°