اردوغان سوگند ریاست جمهوری یاد می کند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:08 - جمعه 16 خرداد 1399
کد خبر : ۶۰۸۱۶۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
رجب طیب اردوغان، برای دومین بار سوگند ریاست جمهوری یاد می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اردوغان در حالی دور جدید پنج‌ساله ریاست جمهوری خود را آغاز می‌کند که طبق تغییرات قانون اساسی ترکیه، مقام نخست‌وزیری ملغی شده و رئیس‌جمهور اختیارات گسترده‌ای خواهد داشت.
بر مبنای قانون اساسی جدید 18 ماده‌ای ترکیه، رئیس‌جمهور می‌تواند مقامات دولتی از جمله وزرا را مستقیماً منصوب کند. همچنین رئیس‌جمهور و مجلس می‌توانند 4 نفر از اعضای هیئت ارشد قضات عالی و دادستان‌ها را انتخاب کنند. رئیس‌جمهور 5 سال زمام امور را در اختیار دارد و می‌تواند 2 دوره متوالی در این سمت باقی بماند.
خبرگزاری آناتولی هم گزارش داد 22 رئیس جمهور و 28 رئیس دولت و پارلمان ­همچنین دبیران کل شش سازمان بین المللی دوشنبه در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که قرار است امروز دوشنبه در مجموعه ریاست جمهوری در آنکارا پایتخت این کشور برگزار شود، شرکت خواهند کرد.
منابعی در دفتر ریاست جمهور ترکیه به خبرگزاری آناتولی گفتند اردوغان ساعت 16 و 30 دقیقه (به وقت محلی، 15 به وقت تهران) سوگند خواهد خورد و بعد به مقبره مصطفی کمال آتاتورک پایه گذار جمهوری ترکیه خواهد رفت.
مراسم تحلیف ساعت 18 (16 و 30 دقیقه به وقت تهران) در مجموعه ریاست جمهوری با حضور شماری از سران کشورها (اعم از رئیس جمهور و نخست وزیر)، رؤسای پارلمان ها و هیئت های خارجی همچنین شخصیت ها برجسته ترکیه ای برگزار خواهد شد.
به گفته همین منابع، در پایان مراسم تحلیف، اردوغان ضیافت شامی به افتخار رؤسای جمهور، نخست وزیران و رؤسای پارلمان های مدعو برگزار خواهد کرد.
پس از آن رئیس جمهور ترکیه در کنفرانسی مطبوعاتی اعضای هیئت وزیران خود را اعلام خواهد کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°