هاشمی: دانشگاه‌ها دارو و تجهیزات ذخیره کنند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:05 - يکشنبه 15 تير 1399
کد خبر : ۶۰۹۶۱۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۷
وزیر بهداشت: دانشگاه ها مواد اولیه دارو و تجهیزات ضروری ذخیره کنند تا اگر مشکلی پیش آمد مشکل به هیچ وجه متوجه مردم نشود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر سید حسن هاشمی در یکصد و ششمین اجلاس روسای دانشگاهها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به اینکه باید دو مشکل عمده را حل کنیم، یکی بحث نقدینگی و دیگری ارز است، اظهار داشت: در حال حاضر ‏عقل حکم می‌کند که دانشگاه‌ها مواد اولیه، دارو و تجهیزات ضروری مازاد بر نیاز را ذخیره کنند و این آمادگی را داشته باشیم که اگر مشکلی پیش آمد، این ‏مشکل به هیچ وجه متوجه مردم نشود، برای این کار منابع می‌‌خواهیم.

وزیر بهداشت گفت: هر زمان صحبت بدهی بیمه‌‌ها می‌شود، برخی ‏افراد اقتصادی فکر می‌‌کنند این طلب پزشک‌‌ها است و می‌گویند پزشک ها که وضع مالی خوبی دارند و بدهی‌ها پرداخت نمی شود در صورتیکه شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی طلبکاران عمده ما هستند.

هاشمی تصریح کرد: عمده این بدهی‌ها، طلب شرکت‌‌های داروسازی و تجهیزات پزشکی است که امروز ‏بیش از هر زمان دیگری نیاز به پول دارند که تولید ادامه پیدا کند و ارز داشته باشند که جنس وارد کنند و طبیعی است بخشی از این بدهی نیز به مطالبات پرستاران و پزشکان برمی‌‌گردد و انتظار می رود که سازمان برنامه و بودجه، سازمان بیمه سلامت و سازمان تامین اجتماعی کمک کنند.

وزیر بهداشت افزود: اگر قرار باشد رفتار ما در ‏شرایط ویژه مثل شرایط عادی باشد، نهایت بی تدبیری است و مشکل آفرین خواهد بود، البته صحبت‌ هایی با سازمان ‏برنامه و بودجه شده و بودجه امسال را توافق کردیم تا نگرانی خاصی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود نداشته باشد، با سازمان ‏تامین اجتماعی نیز صحبت‌‌هایی انجام شده است.

هاشمی بیان داشت: سازمان بیمه سلامت نیز تاکنون درباره اعتبارات جاری امسال بسیار خوب عمل کرده و امیدواریم بدهی گذشته را با تلاشی ‏که دارند طی یک ماه پیش رو حل و فصل کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه عملکرد بانک مرکزی در این روزها نیز بسیار اهمیت دارد، بانک مرکزی باید بتواند ارز مورد نیاز شرکت ‌های ‏دارویی و تجهیزات پزشکی را فراهم کند، افزود: شرکت‌‌های دارویی و تجهیزات پزشکی مشکلاتی دارند و امیدوارم با دستورات موکد رئیس جمهوری، بانک مرکزی متوجه باشد ‏که بخش دارو و تجهیزات پزشکی بسیار مهمتر از اقلام دیگر است.

وی گفت: هنوز ما به ثبت سفارش‌ها در بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن و تجارت تسلطی نداریم و بنا شده است تا پایان این هفته وزارت بهداشت کنترل این سامانه را برای تخصیص ارز دولتی در حوزه سلامت در اختیار بگیرد.

وزیر بهداشت افزود: در یک مقطعی دولت اعلام کرد که هر کسی می‌خواهد برای واردات، ارز دریافت کند به سامانه ثبت سفارش مراجعه کند، در آن زمان هیچ نظارتی در کار نبود و ما هیچ لیستی نداریم که چه کسانی به چه میزان ارز دولتی برای واردات کالا‌های پزشکی دریافت کرده است، از بانک مرکزی خواسته ایم تا اسامی دریافت کنندگان ارز را در حوزه سلامت اعلام کند و امیدورایم این اتفاق بیافتد.

وی گفت: از زمانی که قرار شد وزارت بهداشت ثبت سفارش‌ها را کنترل کند ما کمیته تخصیص ارز ایجاد کردیم و مسئولیت واردات را از آن تاریخ به عهده می‌گیریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: تا کنون از ۲۷۰ هزار قلم تجهیزات پزشکی وارداتی ما ۲۲ هزار قلم را قیمت گذاری کرده ایم و بر واردات آن‌ها نظارت داریم.

هاشمی با بیان اینکه از دانشگاه‌های علوم پزشکی انتظار دارم هر امکانی را که دارند، به میدان بیاورند، افزود: البته امسال مشکلات ما ‏بسیار کمتر است، عددی که از فروش نفت به خزانه می‌‌آید، بی‌سابقه است و مثل گذشته این فروش ادامه دارد، آنچه باعث نگرانی خواهد بود، بعد ‏از آبان ماه است در نتیجه باید از الان تدبیر انجام شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: کارهای غیرضروری و ساخت و سازهایی که آرزو بوده نباید شروع شود و پروژه‌‌هایی که پیشرفت زیر 30 یا 40 درصد ‏دارد، باید متوقف شود و باید سرمایه به سمت پروژه‌هایی برود که پیشرفت 80 تا 90 درصدی دارد تا به بهره‌برداری برسد و وارد چرخه خدمت شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°