باید با مفسدان برخورد جدی شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:48 - دوشنبه 29 دی 1399
کد خبر : ۶۱۱۱۸۱
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰
امام جمعه موقت تهران گفت: با هر نوع فساد باید مبارزه شود به ویژه دست انداختن به بیت المال که بدترین نوع فساد است و باید جدی‌ترین برخوردها با این دست از فسادها صورت گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، با اشاره به لزوم توجه انسان‌ها  به مراقبت از اعمال و رفتارشان گفت: قرآن مراقب نبودن را با خروجی خسران و غفلت بیان می‌کند.

وی با اشاره به راه‌‌های مراقبت از خود برای انسان‌ها افزود: داشتن باورهای دینی یکی از راه‌های مراقبت از خود است. البته  باور داشتن با علم داشتن تفاوت دارد. ممکن است شخصی کتابی در مورد توحید نوشته باشد اما رفتار خود او رفتار مشرکانه باشد. قرآن می‌گوید باور داشتن به مبدا و معاد و  تمامی صفاتش خدا، رکن اساسی مراقبت از خود است.

امام جمعه موقت تهران گفت: قرآن کریم بر روی علم خدا تاکید خاصی دارد و  در بسیاری از آیات قرآن پس از اشاره به لزوم داشتن تقوا، به علم خدا اشاره کرده است. 

خاتمی گفت: انسان وقتی احساس کند که برای خودش فردی شده است، شروع به طغیان می‌کند. اگر انسان‌ها خود را در محضر خداوند ببینند و آگاه باشند که خداوند همواره نظاره گر اعمال آنهاست، هیچ‌گاه طغیان‌گری نمی‌کنند. بنابراین باور داشتن به خدا و معارف دینی یکی از راه‌های مراقبت انسان از خود است.

خاتمی با بیان اینکه دهه کرامت را در پیش داریم گفت: هر فردی که سلیقه به خرج داده  و این ابتکار را داشته که این دهه را به عنوان دهه کرامت نامگذاری کرده باید از وی تشکر کرد.

وی ادامه داد: دهه کرامت با ولادت حضرت معصومه (س) در اول ذی‌القعده آغاز و در 5 ذی‌القعده با تجلیل از امامزادگان ادامه می‌یابد و در روز چهارشنبه با ولادت علی ابن موسی الرضا این دهه به پایان می‌رسد. البته امروز نیز روز بزرگداشت احمد بن موسی (ع) است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه ما در سایه برکات علی ابن موسی الرضا (ع) زندگی می‌کنیم، افزود: ما میهمان امام رضا (ع)‌ هستیم و این کشور هر چه برکت دارد از سایه علی ابن موسی الرضا (ع)‌ است.

وی با بیان اینکه امروز روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ(ع) است، عنوان کرد: استان فارس با داشتن بیش از 1400 امامزاده سومین حرم اهل بیت در کشور است که این امر نشانگر آن است که این استان استقبال خوبی از امامزادگان داشته است.

خاتمی تصریح کرد: احمد ابن موسی شاهچراغ امامزاده‌ای بود که هزار قرآن نوشت و هر قرآنی که می‌نوشت و آن را می‌فروخت با پولش یک برده را آزاد می‌کرد و پس از اینکه امام موسی کاظم (ع) به شهادت رسید برخی نزد وی رفتند و با وی بیعت کردند که وی گفت امام بنده نیز علی ابن موسی الرضا (ع) است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به دیدار اخیر اعضای هیئت دولت و کارگزاران حج با مقام معظم رهبری اظهار داشت: در این دیدار رهبر معظم انقلاب مطالب بسیار مهمی را برای برون رفت از مشکلات کنونی ایراد کردند که نقشه راه اقتصادی کشور در سال‌های آینده است.

وی در همین زمینه ادامه داد: در این دو دیدار جداگانه، مقام معظم رهبری بر تقویت بخش خصوصی، ضرورت برخورد با متخلفان‌، اشراف دولت بر مبادلات مالی،‌ پیش گرفتن سیاست اقتصاد مقاومتی، حرف زدن رو در رو با مردم، تحرک بیشتر،‌ احساس مسئولیت مضاعف، هماهنگی همه دستگاه‌ها با تیم اقتصادی دولت و اینکه صدا و سیما مسائل را به خوبی پوشش دهد، تاکید داشتند.

خاتمی با بیان اینکه در نکاتی که مقام معظم رهبری بر آنها تاکید داشتند بنده بر مبارزه با فساد تکیه دارم، ادامه داد:‌ فساد خوره هر نظام است، کاری به نظام حق و باطل نیز ندارد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران، دور زدن قانون را یکی از نمونه‌های فساد دانست و گفت: باید با هر نوع فسادی مبارزه کرد. به خصوص دست انداختن به بیت‌المال که بدترین نوع فساد است و باید به صورت جدی با آن برخورد کرد.

وی با تاکید بر اینکه برای برخورد با مفسدان، ملاک فقط قانون است‌، تصریح کرد: باید با مفسد هر که هست و در هر جایگاهی که قرار دارد و در هر نهادی مشغول به فعالیت است و با هر فردی نسبت دارد  قاطعانه  برخورد شود.

خاتمی، نظارت برای مبارزه با فساد را یک ضرورت انکارناپذیر دانست و افزود: در راه مبارزه با فساد باید نظارت علنی و مخفی وجود داشته باشد و در این راستا باید گزارش شفاف و صریح همراه با دقت نیز به مردم داده شود چون صاحب نظام، مردم هستند که در این راستا رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند که صدا و سیما این گزارشات را پخش کند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه در راه مبارزه با فساد نباید مبالغه کرد و حق خدمتگزاران پاک را ضایع کرد، اظهار داشت:  در بدنه اداری،‌ قضایی و قانونگذاری نظام، انبوه کارگزاران پاک وجود دارد که نباید طوری القا شود که فساد همه جای کشور را گرفته است که این خلاف واقع و سیاه‌نمایی است. افراد پاک در بدنه نظام وجود دارند اما باید بی‌مهابا و بی‌ملاحظه با مفسدان برخورد قاطع شود.

خاتمی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر فعالیت و تلاش‌های دیپلماتیک و تقویت روابط با شرق و غرب ادامه داد: اصل 52 قانون اساسی ما که 6 پایه دارد بر این نکته تکیه دارد که در روابط خارجی هرگونه سلطه را نمی‌پذیریم و سلطه‌ای نیز بر هیچ کشوری نخواهیم داشت ما بر اساس این اصل از قانون با آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی رابطه نداریم و تا وقتی که آمریکا آدم نشود با آمریکا رابطه نخواهیم داشت و تاکنون آدم نیز نشده‌اند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه شعار نه شرقی و نه غربی این است که شرق و غرب حق سلطه بر ما ندارد، گفت: ارتباط با کشورهای دنیا متن قانون اساسی ما است؛ اینکه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور پیک ویژه به روسیه می‌فرستند معنی‌اش این است که ما با همه دنیا مراوده داریم و اگر غربی‌ها فکر کنند که ما به بن بست خورده‌ایم فشارشان را افزایش خواهند داد. سیاست عزت، حکمت و مصلحت ما می‌گوید که باید با همه جهان مراوده داشته باشیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°