شخصیت و فضائل آیت ا... شیخ مرتضی تهرانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 مرداد 1400
کد خبر : ۶۱۲۱۱۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۹
حجت الاسلام احتسابی: مرحوم آیت ا... مرتضی تهرانی در مباحث اخلاقی به اتصال به یک شخصیت نورانی که به آخرت ایمان داشته باشد، معتقد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام قاسم احتسابی از شاگردان مرحوم آیت ا... شیخ مرتضی تهرانی در گفتگوی 18:30 به بیان ابعاد شخصیتی آیت ا... مرتضی تهرانی پرداخت و گفت: از ویژگی های بارز ایشان این بود که شخصیاتشان (فضائلی که دیگران از آن بی خبرند) از شهرتشان (فضائلی که مردم از آن خبر دارند) بالاتر بود.
او افزود: ایشان باور قلبی و عملی به مسائلی که شنیده و خوانده بودند داشتند و به آنها عمل می کردند.
حجت الاسلام احتسابی در توصیف جلسات اخلاق این استاد گرانقدر گفت: اکثریت مستمعین ایشان دانشجویان و جوانان بودند و مباحث اخلاقی را مستدل بیان می کردند.
او در رابطه با ارتباط ایشان با مردم گفت: بعضی روزها ایشان ساعت ها در محراب می نشستند و به سوالات مردم پاسخ می دادند و همیشه در دسترس مردم بودند.

بخشی از زندگینامه و فعالیت های علمی و سیاسی ایشان

آیت‌الله شیخ مرتضی تهرانی فرزند میرزاعبدالعلی تهرانی و برادر گرامی مرحوم شیخ مجتبی تهرانی و از اساتید مشهور اخلاق کشورمان محسوب می‌شود. پدر ایشان حاج میرزا عبدالعلی از شاگردان آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم بود.
نیاکان ایشان که محبت اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) در پوست و گوشت و استخوان‌شان پیوند خورده بود، همواره در مسیر حق‌مداری و مبارزه با ظلم‌ گام نهادند و تاکنون  نام نیکی از خویش برجای گذاشتند. مرحوم شیخ مرتضی تهرانی از جانب پدر به استر آباد و از طرف مادر به ایل کلهر (کرمانشاه) می‌رسد و این نام خانوادگی برگرفته از واقعه شهادت جدشان و انتساب مادرشان به ایل کلهر است؛ گفتنی است پدر بزرگ ایشان، شهید میرزا غلامحسین، از جمله کسانی بود که پس از تحصن شیخ فضل الله در حرم عبد العظیم، در اعتراض به اختلافات پیش آمده میان آخوند و شیخ فضل الله، تحصنی مستقل را شکل دادند. وی در گروهی به رهبری آیت‌الله آشتیانی، در حرم حضرت عبدالعظیم متحصن شدند که توسط شخصی به گلوله بسته می‌شوند. مرحوم میرزا غلامحسین، بر اثر اصابت شانزده گلوله به شهادت می‌رسد.
مرحوم شیخ مرتضی تهرانی از شاگردان مبرز مرحوم امام خمینی (ره) بود. همچنین در دروس خارج فقه آیت ا.. سید حسین طباطبایی بروجردی شرکت می‌کرد. او در دومین دوره تدریس اسفار توسط علامه طباطبایی نیز شرکت داشته‌است. وی در جوانی به همراه محمد مفتح، محمدتقی مصباح یزدی، محمدرضا مهدوی کنی، محمدباقر باقری کنی، محمد امامی کاشانی، اکبر هاشمی رفسنجانی، محسن دانش آشتیانی، سید حسن میردامادی، بهجتی کرمانی، میرزا علی غفوری، جواد الهی کنی و آمیرزا حسین نوری به تحصیل و مطالعه دروس ریاضیات، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی، زبان، زمین‌شناسی و اقتصاد پرداختند تا زبان جامعه ی امروز، آموزش و پرورش امروز و دانشگاه امروز را هم بدانند زیرا احساس کرده بودند روحانی هر قدر در علوم حوزوی قوی باشد، باید زبان جامعه ی روز و زبان دانشجویان را هم بداند.
وی قبل از انقلاب ۵۷ از فعالین و یاران نزدیک امام خمینی (ره) محسوب می‌شد و حتی بعد از تبعید امام به نجف، به آنجا رفت و از معدود کسانی بود که در درس‌های ولایت فقیه امام در نجف شرکت کرد. اما از همان سالهای نخستین انقلاب به کلی از سیاست کناره گرفت و از پذیرش سمت در نظام جمهوری اسلامی ایران اجتناب کرد. هر چند که همواره از ورود به مسائل جزئی و عملی سیاسی به شدت پرهیز کرده‌است با این حال در بین روحانیون به عنوان یک انسان سیاسی شناخته می‌شود. نظر وی این است که در مسائل سیاسی همیشه باید اخلاق را رعایت نمود.
وی از همان بدو انقلاب همواره پیشنهادهای ورود و اشتغالش به امور سیاسی اجرایی قضایی را رد نموده و نپذیرفته‌است.

آیت ا.. شیخ مرتضی تهرانی به علت نارسایی کلیوی بامداد روز شنبه ۳۰ تیرماه ۹۷ در مشهد درگذشت.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °