خرید 67 تن زعفران از کشاورزان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:44 - جمعه 17 مرداد 1399
کد خبر : ۶۱۲۷۲۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران با اعلام خرید 67 تن زعفران از کشاورزان، رويكرد جديد اين سازمان را تقويت و بهره گيري از ظرفيت تشكل هاي بخش كشاورزي و كاهش ورود تصدي گري دولت دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از­ سازمان مركزي تعاون روستايي ايران؛­ حسين شيرزاد در جمع فعالان اقتصادي و كشاورزي و دست اندركاران زعفران با ذكر اين نكته كه اهميت محصول زعفران به دلايلي مثل داشتن ارزش اقتصادي است گفت: زعفران جزء محصولات سالم و ارز آور كشور است كه در جهان طرفداران و مشتريان خاص خود را دارد.
 
وي با بيان اينكه اين محصول با برنامه ريزي مدون و ايجاد زيرساخت ها مي تواند سهم مهمي در صادرات بخش كشاورزي كشور داشته باشد افزود: يكي از اهم وظايف سازمان تعاون روستايي تقويت و بهره گيري از ظرفيت تشكلهاي بخش كشاورزي در كشور است.
وي ادامه داد: خريد هاي حمايتي بايد بگونه اي برنامه ريزي و اجرا شود كه در سالهاي آتي نيازي به ورود مستقيم دولت در بازار و خريد حمايتي، مشابه آنچه در سال گذشته شاهد آن بوديم نباشد.
شيرزاد اظهار داشت: از ميزان كل توليد زعفران در كشور كه حدود 336 تن ارزيابي شده ­بود كه مقدار 67 تن، شامل 64 تن از استان خراسان رضوي و مقدار 3 تن از استان خراسان جنوبي به ارزش 3190 ميليارد ريال از كشاورزان خريداري و صد در صد ميزان بهاي آن نيز پرداخت شده است.
وي تصريح كرد:­ 680 كيلوگرم به روش سپرده كالايي و 66 تن به روش فيزيكي از كشاورزان خريداري شده است.
شيرزاد با تاكيد بر اهميت دسته بندي زعفران و توجه به خواسته هاي بازار و مشتري ادامه داد: زعفران خريداري شده شامل چهار رده نگين، سرگل، پوشال مرغوب و پوشال معمولي مي باشد.
وي ادامه داد: قيمت در نظر گرفته شده براي عرضه زعفران بر اساس فاكتور هاي متعددي از جمله رصد بازار داخلي و بازار كشور هايي كه در 5 سال اخير رتبه بالاي واردات زعفران جهان را داشته اند و نيز نگاه به ارزش واقعي زعفران، زحمت كشاورزان در مقايسه با ساير محصولات عمومي كشور و پي ريزي مناسب براي قيمت گذاري زعفران در سنوات آتي تعيين شد.
مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران با اشاره به اهميت توجه به وضع بازار گفت: با توجه به شرايط موجود و همچنين اعمال مديريت و جلوگيري از آشفتگي بازار و كاهش قيمت اين محصول در داخل و يا خارج كشور تاكنون بخشي از ميزان كل زعفران خريداري شده به فروش رسيده و مابقي زعفران موجود نيز در قالب برنامه ريزي انجام شده در حال فروش است.
شيرزاد در پايان با ذكر اين نكته كه هدف سازمان تعاون روستايي تقويت و بهره گيري از ظرفيت تشكل هاي بخش كشاورزي است گفت: هدف همه اين اقدامات ساماندهي بازار زعفران با فعال سازي و بهره گيري از ظرفيت تشكل هاي بخش كشاورزي در كشور است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۳°