کمک 3 هزار میلیاردی دولت به بنگاه های اقتصادی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 28 شهريور 1400
کد خبر : ۶۱۳۳۴۷
تاریخ انتشار : جمعه ۰۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۹
گفتگوی 18:30
مدیر کل توسعه اشتغال وزارت کار چگونگی و چرایی طرح‌های جدید دولت در حوزه اشتغال را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علاءالدین ازوجی با حضور در برنامه 18:30 با اشاره به رونمایی از سه برنامه دولت برای حفظ اشتغال در زمان تحریم گفت: هم اکنون بیش از 16 میلیون نفر شاغل در بخش های خصوصی و تعاونی در کشور وجود دارد.
مدیر کل توسعه اشتغال وزارت کار در تبین این سه طرح و چالش های پیش رو گفت: در راستای تثبت اشتغال متناسب با تحریم، طرح اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری در دولت مطرح است تا بتوانیم با یارانه مزد، کارگر را در کارگاه حفظ کنیم. 
وی  این سه طرح را در حوزه اشتغال عنوان کرد و گفت: لازم است که دولت از بنگاه های اقتصادی و اشتغال حمایت کند.
ازوجی افزود: بحث 3 هزار میلیارد تومان کمک به بنگاه های اقتصادی در صورتی که مشکلی برای بنگاه اقتصادی بوجود بیاید و ریزش نیرو بوجود بیاید دولت حقوق کارکنان و شاغلین را پرداخت می کند تا نیروی کار شاغل در بنگا های اقتصادی حفظ شود.
 
رونمایی از طرح‌های جدید دولت در حوزه اشتغال 
دولت در دو فاز کمک های خود را ارائه می کند فاز اول شامل 8 استان های کم برخوردار است و فاز دوم برای کل استان ها است و در صورت ریزش کارگر دولت کمک مالی خواهد کرد. در این خصوص بنگاه های اقتصادی شناسایی شده اند.
ازوجی افزود: دولت با شناسایی 1400 بنگاه اقتصادی صنعتی ، کشاورزی که احتمال ریزش کارگران آنها وجود دارد آماده کمک به این بنگاه ها و تحت پوشش قرار دادن حمایت های اشتغال و کارگری است تا از ریزش کارگر جلوگیری شود.

قانون حمایت از اشتغال پایدار در بین عشایر و اشتغال روستایی و بخش دیگر در قسمت اشتغال فراگیر است.
مدیر کل توسعه اشتغال وزارت کار با بیان اینکه این تبصره برای سال 97 است، افزود: وقتی اقتصاد در شرایط خاص قرار می گیرد باید براساس محدودیت های کشور اولویت بندی شود و این بست های حمایتی نیز اهم و غیر اهم شود.
ازوجی به تعداد رستهای اولویت دار اشاره کرد و گفت: 9 بخش از جمله دارو، پوشاک و خدمات سلامت از اولویت دریافت بسته های حمایتی تبصره 18 و اشتغال در اولویت هستند.
وی گفت: در مورد حمایت و پرداخت  ۳ هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری در دولت تصمیم گیری شده است و در شرایط خاص بازار با یارانه مزد، کارگر را در همان کارگاه حفظ می کند.
وی برنامه دوم را توسعه اشتغال رسته‌ای عنوان کرد و گفت: مبلغ ۶۴ هزار میلیارد تومان برای این منظور پیش‌بینی شده که صرف رسته‌هایی که کشش اشتغال دارند خواهد شد.
وی گفت: ملاحظات بازار کار به سمت توسعه اشتغال مبتنی بر رسته و استان‌های محروم پیش می‌رود. 
مدیر کل توسعه اشتغال وزارت کار گفت: تا کنون بیش از 66 هزار طرح در سراسر کشور به بانک های عامل اشاره شده است و از این تعداد 17 هزار طرح مصوب بانک و توجیح اقتصادی و اشتغالزایی شده است.
 
علاءالدین ازوجی با بیان اینکه احتمال می دهیم بیش از 300 هزار شغل ایجاد شود افزود: اشتغال در سراسر کشور بصورت یکنواخت ایجاد نمی شود طرح های کاج و یارانه دستمزد کمک می کند با توجه به طرح های پیشنهادی استان ها عمل کند و این به استعداد های اقتصادی  هر استان بستگی دارد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۹۹°    ۲۷.۹۹°