اقتصاد دیجیتال، اقتصادی شفاف و سالم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:16 - يکشنبه 17 اسفند 1399
کد خبر : ۶۱۳۶۴۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۹
معاون توسعه مدیریت سازمان فناوری اطلاعات گفت: اقتصاد دیجیتال، شفاف ترین نوع اقتصاد است چون زیرمیزی ندارد و کلیه پرداخت ها از طریق شبکه بانکی و کارت بانکی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

عبدالرضا بهادری فرد گفت: کسب و کارهای نوپا در اکوسیستم اقتصادی فعالیت می کنند که حمایت ها فقط از جانب وزارت ارتباطات نخواهند بود بلکه باید کلیه عوامل محیطی و شرکت هایی که ایده را می گیرند و سرمایه گذاری می کنند نیز در حمایت از این بخش کمک کنند.


او گفت: رفتاری که با شرکت های نوپا می شود باید به سمت تسهیل گری برود.

شفاف ترین اقتصاد؛ اقتصاد دیجیتال

بهادری فرد درباره حضور استارتاپ ها در کشور گفت: سعی ما براین است که استارتاپ های استانی را نیز شناسایی و ساماندهی کنیم و دیتابیسی برای این فعالیت ها تشکیل شود.


 او افزود: دردنیا استارتاپ های کوچک رشد کرده اند و به یونیکور تبدیل شدند، ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم که زمینه فراهم شدن آن تسهیل در کار است و باید به تسهیل گری کمک کنیم.

 

 بهادری فرد گفت: وقتی درباره شفافیت صحبت می کنیم، شفاف ترین اقتصاد می تواند در زمینه دیجیتال شکل گیرد، چون زیرمیزی وجود ندارد و همه پرداخت ها از طریق کارت بانکی صورت می گیرد و در می توان شفافیت کلیه فعالیت ها در این کسب و کارها را به راحتی دید.


 او درباره موضوع بیمه و مالیات نیز گفت: در بخش تسهیل گری در وزارت ارتباطات در پی آن هستیم که تفاهم نامه ای با سازمان تامین اجتماعی و وزارت دارایی انجام شود تا کسب و کارهای نوپا را نیز دربر گیرد.

وی ادامه داد: رویکرد سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی کشور در این زمینه مثبت بوده است و خبرهای خوش در روزهای آتی به اطلاع استارتاپی ها خواهد رسید.


بهادری فرد درباره حضور دستگاه های دولتی در این نمایشگاه گفت: 41 دستگاه در سالن دولت الکترونیک داشتیم که حدود 314 خدمت را ارائه می دهند.

وی افزود: سازمان فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات با همکاری هم یک "اپ" دولت همراه را نیز رونمایی کردند که مردم می توانند در گوشی های خود دانلود کنند.

 

بهادری فرد گفت: از طریق سوئیچ جی اس پی 150 دستگاه اجرایی به این سیستم وصل شدند که در این زمینه بیش از 8  میلیون تراکنش تاکنون انجام شده است.

وی ادامه داد: رتبه الکترونیک ایران نسبت به سال قبل 20 رتبه ارتقا داشته است که نکته مثبی است.

معاون توسعه مدیریت سازمان فناوری اطلاعات گفت: حضور نداشتن فعال شرکت های خارجی دلیل بر عقب ماندن ما از دنیا در حوزه فناوری یا کمرنگ شدن نیست اما امسال به دلیل شرایط حاضر حضور شرکت های خارجی نسبت به سال گذشته کمرنگ تر است.


وی درباره رقابت و خدمات کسب و کارهای نوپا گفت: ما نمی توانیم کسب و کارهای نوپا را محدود به حوزه های خاص کنیم زیرا شرکت های استارتاپی در تمامی بخش هایی که در زندگی روزمره وجود دارد شرکت داشتند و ورود کردند حتی در نظافت منزل نیز 10 شرکت حضور داشتند. سایر عوامل تاثیر گذار روزمره را ورود کردند بنابراین شرکت های استارتاپی هیچ محدودیت حضوری  نداشتند بنابراین اقتصاد دیجیتالی که حوزه استارتاپی در کشور شکل می دهد در اقتصاد کشور تاثیر گذار است.  

 

محمدباقر اثنی‌عشری رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای دیگر مهمان برنامه درباره فعالیت نمایشگاه الکامپ امسال گفت: الکامپ 24 یکی از قدیمی ترین نمایشگاه های حوزه آی سی تی در منطقه و بزرگترین رویداد فناوری در کشور است. امسال این نمایشگاه در 27000 مترمربع  برگزار می شود و شامل750 شرکت است که 400 شرکت آن نوپا هستند، همچنین در نمایشگاه امسال 10 کشور حضور دارند.

 شفاف ترین اقتصاد؛ اقتصاد دیجیتال

او افزود: الکامپ در بخش های مختلف برگزار می شود از "الکامپ استارز" که ستارگان فناوری یا شرکت های نوپا و استارتاپ ها را شامل می شود در این بخش فضای شرکت ها نسبت به سال گذشته 2 برابر شده است.

 

"الکام گیمز" را داریم که کسب و کارهای رایانه ای شامل 40 شرکت هستند و در فضای 600 متری شرکت کرده اند را شامل می شود. 

 

"الکام ترندز" موضوع دیگریست که به آن پرداخته‌ایم؛ بخشی که به تکنولوژی‌های آینده‌نگر مانند بلاکچین، IoT، هوش مصنوعی و رایانش ابری می‌پردازد. در "دولت هوشمند" هم امسال با توجه به فرایندهای موجود، دولتی‌ها حضور مفصلی داشته‌اند و دستاوردهای خود را عرضه کرده اند.

 

 او افزود: این نمایشگاه که بزرگترین رویداد استارتاپی کشور است از 6 تا 9 مرداد و از ساعت 10 تا 6 بعد از ظهر فعالیت دارد.

 

اثتی عشری درباره رشد فعالیت های فناوری در زمینه های مختلف گفت: فناوری اطلاعات بخشی است که با تغییر تکنولوژی رویش و ریزش دارد بخشی از شرکت ها در زمینه سخت افزار و اینترنت به دلیل محدودیت ها نسبت به سال  گذشته کاهش داشته است اما با حضور گسترده تر شرکت های نوپا جبران شده است و به طور کلی تراز ما مثبت است.


اثنی عشری درباره کسب و کارهای نوپا گفت: کسب و کارهای نوپا ریسک پذیر است، یک ایده ممکن است در ذهن چند نفر شکل گیرد اما اینکه کدام ایده پیروز می شود به توانمندی های گروه بستگی دارد.

 

وی گفت: شعار امسال پیش به سوی اقتصاد دیجیتال با توان ایرانی انتخاب شده است، ما امروز حدود ۹۰ درصد از نیازهای نرم افزاری کشور را در داخل تولید می‌کنیم.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: معادل بسیاری از خدماتی که در جهان استفاده می شود معادل های فارسی را برابر با کیفیت استاندارد جهانی مردم ما تولید کرده اند در نتیجه بر توان ایرانی تاکید داریم وافتخار ما این است که اکثر شرکت کنندگان ما شرکت های داخلی هستند و محصولاتی تولید می کنند که اکثر نیازهای ما را پوشش می دهند.

 

وی درباره تکنولوژی های روز گفت: در همین الکامپ هم شرکت های داریم که با توانایی هایی که داشتند توانسته اند تکنولوژی های روز را به کشور بیاورند.


 وی گفت: کسب و کارهای نوپا ثروت آفرین هستند، اکنون کسب و کارهایی داریم که حدود 30 تا 40 میلیون مشترک دارند و دانشجویان می توانند با تبدیل ایده به محصول به ثروت برسند.

وی ادامه داد: کسب و کارهای نوپا اشتغال آفرین هستند و رفاه و آرامش را نیز برای مردم به همراه دارند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به اینکه کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت شفاف سازی شده است و قیمت ها به صورت شفاف و روشن ثبت می شود گفت: کسب و کارهای نوپا تا به امروز نه وام  گرفته اند و نه از رانت دولتی استفاده کرده اند و زمین گرفته اند بلکه مردم در تشکیل آن کمک کرده اند که امید است دولت در ریل گذاری ها و تسهلات کمک کند.

 

وی درباره مشکلات کسب و کار های نوپا گفت: ما در این زمینه قوانین مشخص نداریم، در کسب و کارهای جدید قوانین فیلترنیگ مشخص نداریم در زمینه بیمه و مالیات نیز هنوز قوانین مشخص نیست.


اثنی عشری افزود: در الکامپ، فضایی به عنوان آوردگاه سرمایه ایجاد شده است که استارتاپ های ایده های خود را مطرح می کنند و سرمایه گذاران می توانند با بررسی های لازم سرمایه گذاری کنند.

وی گفت:استارتاپ هایی که ایده خوبی داشته اند سرمایه گذار خوبی را جذب کرده اند، در نمایشگاه امسال تعداد زیادی از استارتاپ های ما از شهرستان ها شرکت کرده اند و از شهرهای محروم و دور افتاده نیز استارتاپ های موفق داشته ایم.پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۷°