100 میلیون دلار برای مقابله با ریز‌گرد‌ها

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:38 - سه‌شنبه 17 تير 1399
کد خبر : ۶۱۶۰۵۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
رئیس سازمان محیط زیست کشور از اختصاص 100 میلیون دلار اعتبار برای مبارزه با ریز‌ گرد‌های خوزستان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عیسی کلانتری عصر امروز در جلسه کارگروه استانی مقابله با پدیده گردوغبار گفت: مجلس مبلغ 150 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای خوزستان اختصاص داده است؛ از این مبلغ 100 میلیون دلار برای مقابله با گردو غبار در استان خوزستان اختصاص یافت.
وی با بیان اینکه توسعه‌ های ناپایدار هزینه‌ های بسیاری دارد، اظهار کرد: در خوزستان مجموعه دولتی تلاش زیادی کرده تا مشکلات را به حداقل برساند؛ مشکلاتی که امروزه خوزستان با آن مواجه است نتیجه رفتارهای غلط است که اغلب آن‌ها هم ناقص انجام‌ شده است.

وی با اشاره به مصوبه دولت در رابطه با احیای دریاچه ارومیه گفت: این نشان می‌دهد که تفکر رئیس‌جمهور برای توسعه کشور تفکر پایداری است.

رئیس سازمان محیط‌ زیست بابیان اینکه خوزستان در حال حاضر هم به‌طور نسبی پرآب‌ ترین استان در کشور است، گفت: اکنون حدود 14 میلیارد مترمکعب آب در اختیار خوزستان است و هیچ استانی در حد یک‌ چهارم آن آب در اختیار ندارد.

کلانتری با تأکید بر عدم تکرار اشتباهات گذشته بیان کرد: در مسئله ریز گرد دو نوع ریز گرد تابستانه و زمستانه داریم که زمستانه بیش از 90 درصد آن منشأ داخلی دارد.

وی گفت: مجلس مبلغ 150 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای خوزستان اختصاص داده است؛ از این مبلغ 100 میلیون دلار برای گردوغبار استان خوزستان اختصاص یافت.

کلانتری افزود: بخشی از این بودجه تخصیص‌یافته و یک‌ سوم آن در اختیار استانداری خوزستان قرار گرفت و بخش‌ های مختلف آن از هواشناسی تا منابع طبیعی زیر نظر استاندار بر مبنای طرح‌ها تخصیص پیدا می‌کند؛ در این رابطه اگر از طرف استان کم‌ کاری شود در تهران نمی‌توان کاری کند.

وی بابیان اینکه بر اساس تفاهم با سازمان برنامه‌ و بودجه مدیریت گردو غبار داخلی است، بیان کرد: خشکسالی نشان داد می‌توان در این شرایط با مدیریت درست تولید به حداقل آسیب دست پیدا کرد.

کلانتری عنوان کرد: در خوزستان باید بر روی مدیریت آب زمان بیشتری گذاشته شود؛ آب محیط‌زیست را در حد صفر تلقی کرده‌ایم؛ تا آنجایی که در این حوزه کوتاهی کردیم.

 وی گفت: در شرایط عادی خوزستان به 6 میلیارد مترمکعب حق آبه محیط زیستی نیاز دارد، بنابراین آب را باید صرفه‌جویی کرد.

کلانتری افزود: حق آبه تالاب‌ها اگر کم است؛ برای همه کم است و اگر زیاد است برای همه زیاد است؛ امسال برق تولید نکردیم؛ اگر توسعه پایدار باشد ملت به‌خوبی و خوشی نتایج طرح‌های توسعه ما را باید ببینند.

وی بابیان اینکه ریزگردها مخصوص استان خوزستان است و همه دستگاه‌های مرکزی باید همکاری کنند، بیان کرد: همان‌طور که برای دریاچه ارومیه رفتار می‌شود برای کانون ریزگردها نیز رفتار باید شود.
نشست کار گروه مقابله با ریزگردها در استانداری خوزستان برگزار شد .
 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°