ظریف: همگی در یک کشتی نشسته ایم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۶۱۶۱۶۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
وزیر امور خارجه با ابراز اطمینان از عبور از مقطع حساس کنونی، گفت: هدف دشمن نابودی موجودیت ایران است، جناح بندی نداریم و همگی در یک کشتی نشسته ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد جواد ظریف در آستانه 17 مرداد، روز خبرنگار، در جمع خبرنگاران افزود: با اعتقاد قلبی خود و نه شعار می گویم، امروز ما جناح و چپ و راست و میانه و اعتدال و بی خط نداریم.
وی ادامه داد: امروز در کشور جناح بندی نداریم، امروز در کشور اقوام و قومیت ها و ملیت های مختلف نداریم، امروز گرایش ها و زبان های مختلف نداریم، موافق و مخالف نظام نداریم و همه در یک کشتی نشسته ایم.
ظریف خاطرنشان کرد: آنچه رژیم صهیونیستی و این ناپختگان همسایه ما به خیال خام خود، کمر به نابودی آن بسته اند؛ موجودیت کشوری به نام ایران است.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: یقین دارم که این خیال خامی بیش نیست، این مردم مقاطع سخت و حساس را در گذشته نیز به خوبی پشت سر گذاشته اند.
وی با بیان اینکه در مقطع کنونی دنیا نیز پشت سر ما ایستاده است، گفت: در عین حال، هیچ گاه اتکای ما به دنیا نبوده؛ بلکه عامل قدرت ما اتکا به مردم است.
 
فشارها ملت ایران را عوض نمی کند
وزیر امور خارجه تاکید کرد: ­فشارهای اقتصادی و تبلیغاتی بر ملت ایران نمی تواند­ سیاست های کشورمان را عوض کند.­
ظریف در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار با اشاره به­ ­همراهی همه دنیا از بلوک شرق­ و غرب با عراق در جنگ تحمیلی هشت ساله ، تصریح کرد: پس از آن نیز ما شرایطی را پشت سر گذاشتیم­ که تحریم های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا هر روز علیه ایران تصویب می شد و پس از آن نیز همه دنیا با آمریکا همراهی می کرد و­ بین کشورهای مختلف­ سبقتی در جریان بود که تحریم های آمریکا را دنبال یا بر آنها اضافه کنند.
وی خاطرنشان کرد: ما آن دوران را با سربلندی پشت سرگذاشتیم ، آنچنان که شش قدرت بزرگ جهانی ناگزیر شدند تا پای میز مذاکره با جمهوری اسلامی ایران بیایند.
وزیر امور خارجه گفت: همواره­ ­ما نبودیم که به پای میز مذاکره رفتیم چرا که ما هیچ گاه میز مذاکره را ترک نکردیم بلکه طرف مقابل­ بود­­ که پای میز مذاکره با ایران آمد چرا که به این باور رسیده بود که فشارهای اقتصادی و تبلیغاتی برملت ایران نمی تواند­ سیاست های این کشور را عوض کند .
ظریف افزود: این فشارها می تواند مردم ما­ را دچار سختی کند و این وظیفه ما به عنوان دولت است که فشارها را کم کنیم نه اینکه عامل افزایش فشار بر مردم باشیم.
وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: وظیفه سیاست خارجی برداشتن باری از دوش مردم است نه اینکه خود باری بر دوش مردم باشد.
وی گفت:­ امروز و هر روز که آمریکا در مورد سیاست های ضد ایرانی خود صحبت می کند همه دنیا نیز اعلام می کند که با این سیاست ها همراهی ندارد.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما هنوز­ در مقطع حساسی قرار داریم ، افزود:­­ ممکن است قلدری ، توان اقتصادی و فشارهای سیاسی آمریکا باعث ایجاد برخی اختلال ها شود اما واقعیت این است که امروز آمریکا در دنیا منزوی است .
ظریف گفت:­ امروز همه در سراسر دنیا صحبت از انزوای ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان می کنند ، سه طرفی که نمودار خشونت، حق کشی ، سرکوب و نماد بی اعتمادی در دنیا هستند .
وی افزود: این سه نفر هم به خاطر رفتارها و هم به خاطر سیاست ایران هراسی در دنیا منزوی هستند.

ظریف خطاب به ترامپ: چرا اولین تحریمی که بازگرداندید لغو مجوز فروش هواپیما به ایران بود؟
وزیر امور خارجه با اشاره به تلاش مقامات امریکایی و صهیونیستی در ایجاد ارتباط با مردم ایران، گفت: پس چرا اولین تحریمی که بازگرداندید لغو مجوز فروش هواپیما به ایران بود؟ مگر غیر از این بود که این هواپیماها را مردم ایران استفاده می کنند؟
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدجواد ظریف در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران با اشاره به آگاهی دشمنان از اهمیت دیپلماسی عمومی و چگونگی غلبه بر مغزها و قلب‌ها تصریح کرد: در همین چارچوب آنها میلیون‌ها دلار هزینه کردند که وضع فاجعه‌آمیز خود را به شکل دیگری به دنیا منعکس کنند.
وی افزود: آقای پمپئو یک جلسه می‌گذارد و می‌گوید که با ایرانی‌های حاضر در امریکا گفتگو و دیدار کرده در حالی که 80 درصد کسانی که در آن جلسه حضور داشتند به گفته مقامات امریکایی غیرایرانی بودند.
ظریف گفت: در آن جلسه فردی شروع به سر و صدا کرد و کسانی که به حرف‌های او اعتراض داشتند به انگلیسی می‌گفتند یو اس یو اس (امریکا).
وی ادامه داد: آنها حتی ظاهر را نیز حفظ نکردند و به انگلیسی این سخنان را می‌گفتند، آنها تلاش می‌کنند که بگویند با مردم ایران رابطه دارند.
وزیر امور خارجه خطاب به مقامات امریکایی و صهیونیستی گفت: حال سؤال این است که اگر شما با مردم ایران رابطه دارید چرا اولین تحریمی که اعمال کردید تحریم هواپیما بود؟
وی با بیان اینکه امروز روز برگرداندن تحریم‌هاست خاطرنشان کرد: البته اتفاقی نمی‌افتد در این مدت کاری که می‌خواستند کردند، اینها بیشتر جنبه روانی داشت.
ظریف افزود: امریکایی‌ها سر و صدا می‌کنند که با مردم ایران در ارتباط هستند و از آن طرف نتانیاهو شعبده‌بازی‌هایش را به جایی رسانده است که هر روز یک پیام توئیتری پر می‌کند و می‌فرستد و اشک تمساح می‌ریزد.
وی تصریح کرد: شما که مدعی رابطه با ایران هستید چرا اولین تحریمی که بازگرداندید لغو مجوز فروش هواپیما به ایران بود؟ مگر غیر از این بود که این هواپیماها را مردم ایران استفاده می کنند؟


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۷۹°    ۱۴.۹۹°