هدف ترامپ جنگ روانی است نه مذاکره

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:06 - جمعه 16 خرداد 1399
کد خبر : ۶۱۶۳۷۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۳
رئیس جمهور گفت: ادعاي پيشنهاد مذاكره و اعمال تحريم به هيچ وجه با هم منطبق نيستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور در گفتگوي زنده راديو و تلويزيوني با مردم گفت: هدف امريكا از پيشنهاد مذاكره، جنگ رواني عليه مردم ايران است.
 آقاي روحاني افزود: ادعاي پيشنهاد مذاكره و اعمال تحريم به هيچ وجه با هم منطبق نيستند.
صداقت شرط نخست مذاکره
وي گفت: مذاكره با كشوري كه از تمام معاهدات بين المللي به راحتي خارج شده است و همزمان با پيشنهاد مذاكره، تحريم را اعمال مي كند نتيجه اي در بر نخواهد داشت.
رئيس جمهور افزود: هدف امريكا در شرايط كنوني از ارائه پيشنهاد مذاكره، ايجاد جنگ رواني عليه مردم ايران و استفاده تبليغاتي در جريان انتخابات پيش روي كنگره اين كشور است.
آقاي روحاني گفت: جمهوري اسلامي ايران همواره اهل مذاكره بوده و حتي با دولت كنوني امريكا نيز در جريان مذاكرات 1+5 و در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد مذاكره كرده است اما شرط مذاكره، صداقت است و دو طرف بايد به نتيجه داشتن مذاكره باور داشته باشند.
اروپا در مقابل آمریکا
 رئيس جمهور گفت: برخلاف گذشته كه اروپا متحد امريكا بوده است امروز اروپا مقابل امريكا ايستاده است تا برجام را حفظ كند.
آقاي روحاني در پاسخ به سوالي درخصوص اجراي تعهدات اروپايي ها بعد از برجام و اقدامات انجام شده ازجانب آنها افزود: در واقع امريكايي ها به دنبال اين بودند كه بقيه كشورهاي 1+5 را با خود همراه كنند و به همين دليل ترامپ در 22 دي ماه سال گذشته از اين كشورها خواست كه دوباره مذاكرات را در خصوص برجام شروع كنند كه به نتيجه نرسيد.
وي گفت: بعد از اينكه ترامپ به نتيجه نرسيد به تنهايي از برجام خارج شد.
رئيس جمهور افزود: امريكا به دنبال اين بود كه ايران هم بلافاصله از برجام خارج شود تا پرونده ايران را به شوراي امنيت ببرد اما ما در برجام دستاوردي داريم و آن قطعنامه 2231 است كه اين قطعنامه، قطعنامه هاي قبلي را ملغا مي كند و ثانياً همه كشورهاي جهان را به پشتيباني از برجام دعوت مي كند و در واقع آنچه در برجام توافق شده در شوراي امنيت سازمان ملل به يك سند و يك پيمان بين المللي مستحكم تبديل شده است.
ترامپ دنبال انزوای ایران
آقاي روحاني گفت: ترامپ مي خواست همه اين دستاوردها را از ما بگيرد و نمي خواست براي تحريم ها به تنهايي رو به روي ايران بيايد و مي خواست همه كشورها را با خود همراه سازد و همين الان هم در حال دعوت از همه كشورها به اين عمل است.
وي افزود: هم اروپايي ها مخالفت كردند و همين دوشنبه اي كه امريكا مي خواهد قدم اول را براي تحريم بردارد اروپايي ها در برابر امريكا ايستادگي كردند و قانون ممانعت از تحريم را تصويب كردند و گفتند هر شركتي كه ايران را تحريم كند اروپا آن شركت را تحريم خواهد كرد.
رئيس جمهور گفت: اروپا امروز مقابل امريكا ايستاده و اين در حالي است كه اروپا هميشه متحد آنها بوده است و ما در سراسر جهان تنها نيستيم و به جز چند كشور معدود، اكثر كشورها حامي ايران هستند و ايران را به عنوان متعهدي كه قابل اعتماد است مي شناسند.
آقاي روحاني افزود: ما مهلتي كه داديم بر اين مبنا بوده است كه ديگران يا همان پنج كشور بتوانند اين تحريم را جبران كنند و با آن برجام حفظ شود. 
روابط بهتر با روسیه و چین 
رئيس جمهور گفت: براي ما در روابط خارجي با كشورها مثل همه كشورها منافع ملي مهم است.
آقاي روحاني افزود: رابطه ما با روسيه و چين قابل مقايسه نيست و روابطمان با اين دو كشور بيشتر و بهتر است.
وي خاطرنشان كرد: چين در حال كمك به رآكتور هسته اي اراك براساس تعهدات برجام است و اين كشور شريك تجاري ماست به گونه اي حتي در سفر اخيرم به چين مسئولان آنها متعهد به حفظ روابط براي اجراي تعهدات بودند.
رئيس جمهور به صراحت اعلام كرد: مقابل تحريم ها ايستادگي و به تعهدات عمل و قراردادها را اجرا مي كنيم.
آقاي روحاني با بيان اينكه علاقه ما رابطه خوب با همه دنياست گفت: البته در شرايط فعلي كشورهاي آسيايي برايمان اهميت بسياري دارند مثل چين و هند كه نمونه آن پيمان مودت آ سه آن بود، اما ما به روابط با اروپا نيز علاقه منديم. 
بعضي ها دنبال اغتشاش 
رئيس جمهور گفت: سوءاستفاده ها را اگر از لحاظ سازوكار و مديريتي نتوانيم كنترل كنيم، با دادگاه و پليس امكان پذير نيست.
 آقاي روحاني افزود: بعضي ها دنبال اغتشاش بودند، دنبال سوءاستفاده بودند هر چه بوده مهار شد و مردم هم احساس كردند اگر يك اعتراض بحقي دارند عده اي دارند سوءاستفاده مي كنند و مردم كاملاً با دولت همكاري كردند اين علامت مثبت فعاليت مردم و حضور مردم به داخل يك علامت مثبت داد اما متأسفانه خارجي ها و مخصوصاً امريكايي ها پيامي كه دريافت كردند آن پيام را نگه داشتند و آن پيام اين بود كه فكر كردند كه با فشار بيشتر مي توانند مشكلات اجتماعي و اقتصادي ما را بيشتر كنند.
وي گفت: 22 دي ماه 96 ترامپ اعلام كرد اگر ديگران نيايند من به تنهايي از برجام خارج مي شوم.
رئيس جمهور افزود: پس هم حوادث داخلي و هم خارجي دست به دست هم دادند يك نگراني براي جامعه به وجود آوردند و از آن طرف هم روابط بانكي ما با دنيا يك مشكلاتي پيدا كرد؛ از زماني كه ترامپ روي كار آمد با شعارهايي كه داد و با فشارهايي كه آورد با تهديداتي كه كرد همه اينها با هم كنار هم قرار گرفت و در فروردين ما يك التهاب بزرگ را شاهد بوديم و يك جهش ايجاد شد.
آقاي روحاني گفت: بر همين مبنا تصميماتي اتخاذ شد تا اين التهاب كنترل شود اين التهاب قابل كنترل بود اگر همه با هم همكاري مي كردند يعني خريدار ارز، فروشنده ارز، صراف، بانك، واردكننده و صادركننده اگر همه با هم در كنار هم قرار بگيريم طرح مي تواند به موفقيت هاي خوبي برسد.
قيمت مناسب ارز
وي افزود: ما به مردم گفتيم هر چه مي خواهيد وارد كنيد ما به شما با يك قيمت مناسب ارز مي دهيم البته قيمت 4200 توماني كه ما گفتيم به طور طبيعي بر مبناي تفاضل تورم افزايش پيدا خواهد كرد اما عده اي هم آمدند و ارز گرفتند و سوءاستفاده كردند جنس را وارد نكردند يا بخشي از جنس را وارد كردند و بخشي از آن را در بازار آزاد فروختند و مشكلات ديگري كه پيش آمد.
رئيس جمهور گفت: بنابراين طرح به گونه اي شد كه در كنارش رانت و فساد به وجود آمد اين همزمان شد با ارديبهشت و اعلام امريكا مبني بر خروج از برجام اين دو در كنار هم قرار گرفتند.
آقاي روحاني افزود: در خرداد به اين ذهنيت رسيديم كه روند بسته پيشنهادي ارز در شرايط فعلي ديگر كارآيي ندارد در شرايط جديدي  كه ما پيدا كرديم و هم سوءاستفاده هايي كه انجام مي گيرد اين سوءاستفاده ها را اگر از لحاظ ساز و كار و مديريتي نتوانيم كنترل كنيم، با دادگاه و پليس امكان پذير نيست؛ يك بخشي از آن را مي شود با اينها برخورد كرد ولي نمي شود همه موارد را با پليس و دادگاه حل كرد و بايد آنها را كنترل كنيم. 
رئيس جمهور  گفت : همه بايد  بر ارز  4200 توماني كه ويژه  كالاهاي اساسي  است  تا رسيدن  به دست مصرف كننده نظارت كنند.
تمهیدات برای کالاهای اساسی
آقاي روحاني افزود: در جلسه هيات دولت به  وزرا گفتم  اين ارزي كه براي كالاي اساسي  و از فردا اجرا مي شود  اين ادامه خواهد  داشت يعني حداقل  مردم بايد بدانند تا پايان فروردين  سال آينده  اين نرخ  براي كالاهاي اساسي دست نخواهد خورد .
وي گفت : كالاهاي اساسي هم  يك مقدار  بازتر  از كالاهاي اساسي  معروف در ذهن مردم است اقلامي  مثل برنج و گوشت و لبنيات  مانند  ماست و پنير در كالاهاي اساسي  بود ولي  ما حبوبات  و شوينده ها را هم اضافه كرديم  كه اين فهرستش به بانك مركزي  اعلام شده است  و وزارت صمت  هم بايد اعلام كند  مردم بايد كاملا  بدانند .
آقاي روحاني با تاكيد بر اينكه  ارزي كه براي كالاهاي اساسي داده مي شود  بايد به طور شفاف  به مردم گفته شود افزود : ما ارز 4200 توماني را  چه مقدار  و  به  چه كساني  داديم  شركت دولتي  است يا خصوصي، بناست چه كالايي  وارد كنند قرار ما  با همه وزرا اين شده است كه اين ارز  4200 توماني كه در واقع يارانه اي است تا رسيدن به  دست مصرف كننده همه نظارت كنند.
رئيس جمهور گفت: هم دستگاه هاي نظارتي دولت، تعزيرات، قوه قضاييه و بازرسي  در كنار هم بايد با هم همكاري كنند براي اينكه اين قيمت به دست مردم برسد  و مردم بتوانند خيالشان  درمورد ضروريات  زندگي شان راحت باشد. 
 رئيس جمهور گفت: دولت در تعيين نرخ ارز دربازار ثانويه دخالتي نمي كند چرا كه بازار براساس عرضه و تقاضا كنترل مي شود.
آقاي روحاني افزود: فهرست اقلام ممنوع را قبلاً اعلام كرده ايم آن اقلام در جاي خود باقي مي  ماند.­
وي گفت: اقلام  بر مبناي چارچوبي كه  اعلام شده است به بانك مركزي معرفي مي شوند و بانك مركزي ارز در اختيار آنها قرار مي دهد.
رئيس جمهور اظهار داشت: ارز به اين صورت در مي آيد كه يك بخشي از آن  4200 توماني است كه ما متعهديم آن را تامين  كنيم و بخش ديگر در بازار آزاد مي رود و قيمت آن در اين بازار مشخص مي شود.
آقاي روحاني افزود: در روزهاي آينده بازار خودش را پيدا مي كند و ممكن است تا يك هفته طول بكشد ولي ارز مي آيد در بازار آزاد و نرخ متعادلي پيدا مي كند.
رئيس جمهور گفت: ما وارد بازار آزاد نمي شويم و در اين نرخ دخالتي نمي كنيم به اين دليل كه همه ارز صادراتي در اين بازار مي آيد و بازار را با عرضه و تقاضا كنترل مي كند.
آقاي روحاني افزود: از فردا فعاليت صرافي ها و ورود طلا آزاد مي شود بدون گمرك و ماليات بر ارزش افزوده، بنابراين قدري در كار تسريع مي شود.
امريكا را پشيمان مي كنيم
­رئيس جمهور گفت: اگر همه با هم متحد بشويم، تحريم  زودتر شكست مي خورد و ما امريكا را پشيمان مي كنيم.
آقاي روحاني در ادامه سخنانش  در گفتگوي زنده با مردم با بيان اينكه همه قوا، دستگاه هاي مختلف ، وزرا و معاونان به صورت شبانه روز  در تلاش براي حل مشكلات  هستند  افزود: اگر  در كنار هم  متحد و همدل باشيم  و دولت  و مردم كنار هم قرار بگيرند  مشكلات  حل خواهد شد.
وي با بيان اينكه  امروز  ارز به يك معنا عِرض و آبروي ملي ما هم تلقي مي شود  گفت: اگر دولت تلاش بيشتري براي جذب و به دست آوردن  ارز كند و از سوي ديگر مردم هم آن را  به گوشه اي  ببرند و جمع آوري كنند به طور طبيعي  موفق نمي شويم  اما اگر دست به دست هم بدهيم و مردم به دولت اعتماد كنند  در كنار هم باشيم  مطمئنا از اين شرايط عبور خواهيم كرد.
رئيس جمهور با اشاره به آغاز تحريم هاي امريكا  از امروز افزود: البته  تحريم ها در اصل با توجه به  شعارهاي آنها زودتر آغاز شده بود  اينجا مهم  ما، دستگاه ها و مردم هستيم كه در كنار هم باشيم تا  برابر فشارها ايستادگي  و  از اين مرحله  به سلامت عبور كنيم .
وي گفت: تحريم  با فشار همراه است اما از طرف ديگر يك فرصت است، اگر از اين فرصت ها استفاده كنيم هيچ كس نمي تواند ما را  شكست دهد  و به اهداف خود  برسد. 
 رئيس جمهور گفت: به غير از كالاهاي اساسي حتي آب و برق گران نمي شود.
 مجري پرسيد: تصميمات ارزي كه از فردا آغاز خواهد شد با استقبال ­صاحبان كسب و كار و فعالان اقتصادي و اقتصاددان ها مواجه شده است و همه به آن واكنش مثبت دارند حتي عده اي از اقتصاددان ها و صاحبان كسب و كار معتقدند كه همين 15 - 20 ميليارد دلار پولي كه دولت براي كالاهاي اساسي  و ضروري كنار گذاشته شايد بهتر بود همين را در همان بازار ثانويه با همان مكانيزيم مي داد؛ ده ها هزار ميليارد تومان پولي را كه به دست مي آورد با مكانيزيم ديگري به دست مردم مي رساند چون بحث بر سر اين است كه بالاخره ده ها هزار ميليارد تومان اين وسط پول است فاصله 4200 تومان تا ارز در بازار دوم خواهد شد اينكه ما از چند توليدكننده و واردكننده  خواهش كنيم به سلامت اين را به دست 80 ميليون ايراني برسانند غيرممكن است و باز هم آن داستان رانت ها و اتفاقاتي كه در سه ماه گذشته افتاد ممكن است باز هم اتفاق بيفتد.
آقاي روحاني در پاسخ گفت: خير اينكه شما مي گوييد ممكن است عده اي نگراني داشته باشند ما قبلاً هم كالاهاي اساسي را يك ارز آزادي  با ارقام مختلفي در بازار بود و ما آن را كنترل كرديم كه باهمان قيمت به دست مردم مي رسانديم بنابراين ما تجربه اين كار را در كالاهاي اساسي داريم.
وي ادامه داد: هميشه درشرايط سخت مي آيندو مي گويند و كه چرا سوخت را ارزان مي دهيد اين را گران كنيد بعد پولش را بدهيد به مردم چرا برق و آب را ارزان مي دهيد من مي خواهم به مردم بگويم به غير از اينكه اين كالاهاي اساسي تا آخر سال  مطمئن باشند حتي درمورد آب، برق ،حمل و نقل تلاش ما اين است كه هيچ التهابي در اين زمينه ها كه دست دولت است و مي تواند جلو التهاب را بگيرد نمي گذارد نوسان بزرگي اتفاق بيفتد و قابل كنترل است.
رئيس جمهور گفت: دستگاه هاي نظارتي دولتي  و دستگاه هاي نظارتي غيردولتي همه دست به دست هم مي دهيم و اين ان شاءالله به خوبي  اجرا مي شود. اين كالا به قيمت مناسب در اختيار مردم قرار مي گيرد بقيه نيازمندي ها هم در آن بازار آزاد مي رود.
من نگراني از نظر  امنيت ملي ندارم
آقاي روحاني در ادامه سخنانش در  گفتگوي زنده با مردم در پاسخ به سوالي درباره اينكه چقدر رئيس جمهور در جريان  مشكلات  مردم قرار دارد  افزود: مگر مي شود ما در جريان اين مشكلات نباشيم  اولا كه مردم به طور مداوم  با  تلفن و نامه  با رياست جمهوري در تماسند  و علاوه بر اينكه وزرا  مرتب به شهرها و استان هاي مختلف مي روند  من هم  با وزرا و استانداران در تماس  هستم .
وي با بيان اينكه  در فضاي مجازي هم  نظرهاي مردم را دنبال مي كنم  گفت: حتما ما از وضع مردم  مطلعيم  و مردم ما امسال  با فشار شديدي مواجه بودند  يعني از يك طرف به خاطر خشكسالي  مشكل آب  داشتيم  در كنار آن  مشكل برق پيدا كرديم  چون سدهاي  برقابي ما همه دچار مشكل شد در كنار آن مشكلات محيط زيست  و مشكلات ارزي به وجود آمد در بازار و زندگي مردم تاثير گذاشت .
آقاي روحاني ادامه داد: اما در عين حال مردم ما مردم  بسيار نجيب و صبوري هستند مردمي هستند كه مي خواهند واقعا مشكلات با دست خودشان حل شود.
وي  با اشاره به  فشارهاي رواني و تبليغ  كه براي آوردن مردم به خيابان ها و اعتراض و اغتشاش مي شود افزود: همه رسانه ها در فضاي حقيقي و مجازي  جمع مي شوند مي خواهند  در يك روز مردم را به خيابان  بياورند و اغتشاش و اعتراض كنند، اما شما مي بينيد مردم ما نمي آيند يك تعداد  معدود  خيلي  ناچيزي مي آيند  اين نشان  آن صبر ، تحمل ،  بيداري  ، هوشياري و توجه مردم است .
آقاي روحاني تصريح كرد: به نظر من در اين شرايط من نگراني ندارم  از لحاظ امنيت ملي من  احساس نگراني نمي كنم  به عنوان كسي اين  را مي گويم كه امنيت ملي را مي شناسم.
رئيس جمهور گفت: روند ما در سياست خارجي روابط سياسي بهتر با  دنيا هست و شما امروز مي بينيد روابط ما با اروپا  و غرب و شرق (با امريكا كه  هيچ وقت  رابطه نداشتيم و شرايطش جداست) هميشه  ما  روابط بهتري داشتيم و اين  روابط  بهتر را ادامه مي دهيم  .
وي افزود: بنابراين من آينده منطقه را توأم با  صلح ، ثبات و امنيت بيشتر مي بينم.
­رئيس جمهور با اشاره به تلاش هاي دشمنان براي ايجاد برخي ناآرامي ها گفت: نظامي تغيير مي كند كه بر مبناي انتخابات و آراء مردم نباشد.
 آقاي روحاني افزود: وقتي مردم از طريق صندوق آراء مسئولان خود را انتخاب مي كنند و تا زماني كه ما جمهوريت و اسلاميت را به خوبي حفظ كرده ايم اين نظام هميشه ثابت است.
رئيس جمهور ادامه داد: مردم ما به اصول اعتقادي كاملاً پايبند هستند و اعتقادات آنها به دينشان بسيار مستحكم است و همه نظرسنجي ها و همه زندگي مردم همين را نشان مي دهد كه اسلاميت مورد توجه مردم است و مردم متدين هستند.
وي گفت: جمهوريت را نيز هر چه ما تعميق ببخشيم وضع دموكراسي را تعميق دهيم نظام ما مستحكم تر مي شود مردم بايد بدانند هر دو سال پاي صندوق هستند و مي توانند به راحتي نماينده مجلس خود را يا رئيس جمهور را انتخاب كنند و نظارت داشته باشند و ما همه چيز را شفاف در اختيار مردم قرار دهيم.
رئيس جمهور افزود: بايد بتوانيم با فساد از طريق شفافيت مبارزه كنيم به اين معني كه امروز مبارزه با فساد يكي از پايه هاي اصلي اش شفافيت است و ما بايد همه چيز را در اختيار مردم بگذاريم و مردم ببينند و نظارت كنند و همه باور داشته باشيم كه اين كشور از آن مردم و با رأي مردم است.
آقاي روحاني گفت: ما قانون اساسي  مترقي داريم اگر همه اصول آن را اجرا كنيم و من به عنوان مسئول اجراي قانون اساسي اين را بيشتر از گذشته دنبال مي كنم و مردم ما بدانند كه پاي صندوق آراء آزاد هستند كه رأي خودشان را به صندوق بريزند هيچ وقت نظام ما صدمه نخواهد ديد اما اگر خدايي نكرده ببينند در جامعه ما فساد وجود دارد و با آن برخورد نمي كنيم و با آن تعارف داريم يا اينكه در فساد خط قرمز داريم و يا اينكه قوا براي ما فرق مي كند و يا در انتخابات مي خواهيم فرد يا حزب خاصي را حاكم كنيم آن وقت مي شود گفت كه اين نظام مستحكم تر است يا تضعيف شده.
وي افزود: اما اگر ما اين دموكراسي را تعميق ببخشيم و در همه زمينه ها خواست مردم حتي اگر روزي در مسأله اي اختلاف نظر داشتيم و براي ما مهم بود چرا پاي صندوق آراء نياييم مگر اصل 59 قانون اساسي به قول معروف كمرش بيل خورده است و چرا نبايد از آن استفاده كنيم با همان مقرراتي كه قانون اساسي مي گويد؟ ممكن است دولت لايحه بدهد، مجلس رأي بدهد، رهبري فرمان دهد و همه اين شرايط هست.
رئيس جمهور گفت: اگر مسأله اي هست چه سياست خارجي، چه سياست داخلي، مسائل اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و مسائل بسيار مهم اصل 59 براي ما پيش بيني كرده است و اين براي تثبيت نظام است و اين اصل 59 نظام را تثبيت مي كند. 
رئيس جمهور از ايجاد 756 هزار شغل خالص در بهار امسال گفت
آقاي روحاني گفت: همين امروز كه مردم دچار فشارند، شرايط صادرات كالا و خدمات ما از هميشه بهتر است.
رئيس جمهور با اشاره به رونق شاخص هاي بورس در كشورمان افزود: مي بينيم كه در يك روز، شاخص بورس ما چند هزار واحد افزايش مي يابد كه اين به معني اميد مردم است يعني آنچه با عنوان نقدينگي گفتم وقتي رونق بورس را مي بينيم يعني نقدينگي درست هدايت مي شود و به سمت بورس توليد مي رود.
آقاي روحاني گفت: وقتي صادرات رونق مي يابد يعني نقدينگي به سمت صادرات مي رود چنانكه وقتي توليد افزايش مي يابد يعني نقدينگي به سمت توليد مي رود و در شرايطي كه هستيم هم توليد مي تواند افزايش يابد و هم اشتغالزايي ما مي تواند كاهش نيابد.
رئيس جمهور افزود: در سه ماهه امسال به توفيق مباركي رسيديم كه در سال هاي پيش سابقه نداشته است به اين نحو كه نه فقط تمام كساني كه متقاضي كار بودند جذب شدند بلكه تعدادي از بيكاران قبلي هم جذب شدند يعني 756 هزار نفر در بهار امسال در قياس با بهار پارسال اشتغال خالص يافته اند.
آقاي روحاني گفت: البته اين به معني اين نيست كه بيكاري تمام شده است يعني آن 3 ميليون بيكار در كشور هنوز هم هستند و ما براي شمار كمي توانسته ايم اشتغال ايجاد كنيم اما بايد به اين روند ادامه دهيم.
رئيس جمهور افزود: اين شرايط براي مردم دشوار است و دولت بايد به فكر دهك هاي پايين باشد كه فشار اقتصادي بيشتري متحمل مي شوند البته ما براي رفاه آنان فكر مي كنيم و درصدد طراحي بسته جديدي براي اين دهك ها در هيأت دولت هستيم كه وقتي به سرانجام برسد در اين باره اطلاع رساني خواهيم كرد. 
سياست داخلي و خارجي ما تغييري نكرده است 
رئيس جمهور در ادامه سخنان خود با بيان اينكه سياست داخلي و خارجي ما تغييري نكرده است درباره برخي ديدگاه ها مبني بر تغيير محبوبيت رئيس جمهور گفت: محبوبيت ما چيز مهمي نيست و مهم خدمت به مردم است كه بتوانيم خدمتگزار مردم باشيم و حال آنكه مردم خدمت را ببينند و ما خادم مردم هستيم و خدمت مي كنيم و مردم ما هميشه در برابر تلاش مسئولان قدرداني كرده اند و قدرداني مي كنند و مردم بسيار خوبي هستند.
 آقاي روحاني افزود: اينكه من با سال 96 فرق كرده ام و برخي مي گويند در سياست خارجي، روحاني فرق كرده است مي گويم من در سياست خارجي نظرم هيچ تفاوتي نكرده است و من باز هم معتقد به تعامل سازنده با دنيا هستم، باز هم معتقدم بايد روابطمان را با كشورهاي دنيا و منطقه صميمي كنيم و روابط اقتصادي را با دنيا مستحكم كنيم.
رئيس جمهور گفت: حالا اگر كسي از يك تعهدي خارج شده و برخلاف منطق، ميز مذاكرات را ترك كرده است و يك تعهدي را زير پا گذاشته است خب اينكه كسي نمي تواند بگويد چرا روحاني تابستان و زمستان يك جور لباس مي پوشد و خب هر لباسي مناسب وقتش است.
آقاي روحاني افزود: كسي كه در برابر مردم ايران ياوه گويي مي كند حرف ناروا مي زند نمي شود قبول كرد و همين اسلامي كه به ما دستور داده است با صلح و صفا با همه رفتار كنيم همان اسلام به ما مي گويد در برابر متجاوز بايستيم و اگر كسي رو به روي شما ايستاد بايد جلو او ايستاد و در برابر متكبر نبايد تواضع كنيم.
رئيس جمهور گفت: لحن امروز ما در برابر امريكا نمي تواند با لحن سال هاي 95 و 96 يكسان باشد زيرا او آغازگر است ما آغازگر نيستيم او شروع كرد و از تعهد خارج شد و مردم ما را تحريم مي كند و فشار مي آورد، ما مي توانيم در برابر اين رژيم با همان لحن گذشته صحبت كنيم.
آقاي روحاني تأكيد كرد: اصول سياست خارجي ما و روند آن تغييري نكرده است و نظر من در سياست داخلي نيز هيچ تغييري نكرده است و هميشه معتقدم نظر مردم و رأي مردم به عنوان چيزي است كه همه بايد به آن احترام بگذاريم و الان هم همين است.
رئيس جمهور گفت: الان فضاي مجازي را توسعه داديم امروز كشور ما در منطقه در فضاي مجازي اول است و حدود 67 ميليون نفر به اينترنت پرسرعت وصل هستند و اين يك افتخار بزرگ براي كشور ماست و زمينه دولت الكترونيك نيز كه اگر بخواهيم با فساد مبارزه دقيق كنيم بهترين راه دولت الكترونيك است.
آقاي روحاني افزود: از فضاي مجازي استفاده مي كنيم و در اين زمينه ها وزارت جهاد و وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت و درمان كامل به اين سيستم وصل مي شوند و اين يك تحول بزرگ در سلامت ما ايجاد مي كند بنابراين سياست ما همان سياست است. 
رئيس جمهور گفت: با مفسد و  فاسد  و كسي كه  اخلال مي كند و فسادي را انجام مي دهد و حقوق مردم را تضعيف مي كند بايد قاطعانه برخورد كنيم هيچ نبايد رحم كنيم.
­آقاي روحاني افزود: امريكا قادر نيست  كاري بكند كه ما  در برابر او زانو بزنيم  ملت ما اين كار را نخواهد  كرد اما شرطش اين است كه به هم انصاف داشته باشيم منافع خودمان ، مردم  و كشور را در نظر داشته باشيم كه به نظر من  اكثريت  قاطع مردم ما اينچنين هستند حالا اگر تخلفاتي در گوشه اي يا كناري مي شود  به هرحال طبيعي است كه  در يك جامعه اي كه  رانت شروع شود  يك عده اي هم به دنبال سوءاستفاده مي روند.
وي در پاسخ به اينكه دولت چقدر در برخورد با متخلفان جدي است گفت: با مفسد و  فاسد  و كسي كه  اخلال مي كند و فسادي را انجام مي دهد و حقوق مردم را تضعيف مي كند بايد قاطعانه برخورد كنيم هيچ نبايد رحم كنيم به آدمي كه آمده  با  يك قيمتي كه دولت با يك شرايط خاص ارز را تهيه كرده و در اختيارش گذاشته است اين ارز را به عنوان اينكه  كالا را وارد كند ببرد بيرون  و اين ارز را برنگرداند  و كالايي را هم وارد نكند.
وي افزود: من به طور قاطعانه گفتم ما يك  مهلت سه ماهه داديم  همه آنهايي كه  ارز را بردند  بايد ثابت كنند  كه كالاي مورد نياز را آورده اند، وارد كشور كرده اند و اين كالا كجاست.
رئيس جمهور گفت: گمركات ما  فعال تر از گذشته  هم در ترخيص  فعال تر شده اند  من به آنها از دو هفته پيش  دستور دادم كه  مقررات دست و پا گيري بود كه ترخيص كالاها  طول مي كشيد، اين ترخيص را بسيار تسهيل كرديم كه به سرعت كالا  ترخيص  بشود  مخصولا  كالاهايي كه  مورد نياز عامه مردم است .
وي افزود: از آن  طرف مراقبت كنيم  كسي كه پول گرفته است براي اينكه جنسي  وارد كند  آن جنس  از كدام  گمرك و چه زماني  آمده است و محاسبه شود  كه پولي كه گرفته  با جنسي كه آورده است  تطابق دارد يا خير.
آقاي روحاني گفت: حتما تخلف  صورت گرفته حتما  فساد ايجاد شده  حتما رانت بوده و در اين دو سه ماه هميشه يكي از نگراني هاي من اين بودكه چگونه با اين رانت  و با اين فساد  مبارزه كنم .
وي افزود: چيزي كه مثل سوخت و  نان يارانه اي به مردم بدهيد درست است كه  كمك به مردم است  در كنارش هم  فساد هم خروج  است يعني كالايي كه از مرزها  قاچاق مي شود  مثل بنزين  كه از كشور ما  قاچاق مي شود  چرا  براي اينكه  بنزين در اينجا  هزار تومان است در تركيه  مثلا  9 هزار تومان است  اينجا گازوئيل ما  350 تومان است همين گازوئيل  در عربستان سعودي 3000 تومان است دارو  قيمتي كه ما مي دهيم  با كشورهاي همسايه  قابل قياس نيست  هر چيزي كه  به صورت يارانه اي شد  و اختلاف قيمت  بين ما و منطقه  زياد  شد اينجا جايي است كه رانت و فساد مي آيد.
رئيس جمهور گفت: اصلش اين است  اينكه اقتصاددان هاي ما مي گويند  يارانه ندهيم  در هيچ موردي  كالاها  بيايد  و به قيمت باشد  اين از لحاظ اصول درست است اما در يك شرايط خاص آن هم در شرايطي كه دشمن  دارد به ما فشار مي آورد و مردم ما در فشار هستند  به نظر من  همين يارانه را بايد بدهيم  هم اين كالاها را در اختيار مردم قرار دهيم و هم بايداز مرزهايمان مراقبت كنيم .

 
 
برچسب ها: روحانی ، گفتگو ، زنده
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°