مظاهری: چاره استقلال واقعی بانک مرکزی است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:19 - چهارشنبه 18 تير 1399
کد خبر : ۶۱۷۴۰۶
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
رئیس سابق بانک مرکزی با بیان این که راهكار رسيدن به سياست درست و پايدار در حوزه ارز معطوف به مسئله استقلال واقعی بانك مركزي است گفت: بايد براي متعادل سازي نرخ ارز تقاضاها براي حفظ ارزش دارايي از بازار خارج شود و تنها تقاضاي اقتصادي در بازار موجود باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، طهماسب مظاهري، رئيس سابق بانك مركزي در برنامه گفت و گوي اقتصادي راديو گفت و گو در خصوص معدل نرخ ارز براي آينده اقتصاد كشور، اظهار كرد: ما تجربه سياست درست تك نرخي شدن ارز را در كشور داشتيم، اما در دولت نهم و دهم پايدار نماند به دليل اينكه تصميم دولت سياست تك نرخي را تبديل به سياست چند نرخي كرد.
 
وي افزود: يكي از راهكارهاي رسيدن به سياست درست و پايدار در حوزه ارز معطوف به مسئله استقلال بانك مركزي است تا اين نهاد به گونه اي عمل كند كه تحت نفوذ و تابعيت سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقنصاد نباشد.
 
مظاهري ادامه داد: اين دو مجموعه نيازمند تامين بودجه عمومي دولت هستند و از آنجايي كه هزينه هاي دولت بسيار زياد است ، كمبود اين منابع از طريق بانك مركزي برداشت مي شود.
رئيس اسبق بانك مركزي گفت : اولين اثر مخرب اين موضوع اين است كه نقدينگي در جامعه با سرعت بيشتر از سرعت رشد توليد ناخالص افزايش مي يابد كه اين امر موجب ايجاد تورم نيز مي شود.
 
وي با اشاره به اينكه بانك مركزي تنها بر روي كاغذ داراي استقلال است، بيان كرد: عدم استقلال واقعي بانك مركزي موجب شده كه اين نهاد نتواند تصميمات درست و پايداري در حوزه پولي و بانكي اتخاذ كند.
 
مظاهري توضيح داد: زماني كه بانك مركزي از سياست ها و نيازهاي دولت در حوزه پولي تبعيت مي كند اين امر موجب رشد نقدينگي در جامعه مي شود به دنبال آن تورم به وجود مي آيد كه اين امر آسيب بزرگي براي اقتصاد است.
 
رئيس اسبق بانك مركزي تصريح كرد: يكي از اشتباهات دولت اين است كه تورم ايجاد شده را سركوب مي كند و ابزارهاي اقتصادي را به كار مي گيرد تا قدرت خريد نقدينگي را كه رشد كرده تبديل به تقاضاي كالا و خدمات نشود.
 
وي تاكيد كرد: در حالتي كه بازار ارز سركوب شده و مانند فنري فشرده شده به يكباره رها مي شود، در اين وضعيت نه تنها تزريق ارز به بازار براي كاهش نرخ ارز اثرپذير نيست بلكه صرفا موجب هدر دادن منابع ارزي مي شود.
 
مظاهري در پايان گفت: اميدواريم رئيس كل جديد بانك مركزي بتواند تقاضاها براي حفظ ارزش دارايي را از بازار خارج كند، زيرا اگر تنها تقاضاي اقتصادي در بازار باشد، نرخ ارز متعادل خواهد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°