خنجری که آمریکا از پشت به ترکیه زد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:48 - پنجشنبه 19 تير 1399
کد خبر : ۶۱۸۴۷۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
تحلیل سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم؛
خنجری که آمریکا به ترکیه زده است باید برای کسانی که روی این کشور بعنوان دوست و متحد تکیه می کنند، درس عبرت باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عبد الباری عطون در مقاله ای که در پایگاه اینترنتی رأی الیوم که از لندن به روز می شود با اشاره به عاقبت تلخ خوش خدمتی به آمریکایی ها  نوشت: جنگ اقتصادی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این روزها علیه ترکیه به راه انداخته و سبب سقوط بخشی از ارزش لیر ترکیه شده است چه بسا خطرش از کودتای نظامی که در صدد بود رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و دولت منتخبش را دو سال قبل ساقط کند اگر بیشتر نباشد کمتر نیست.
بحران بین ترکیه و آمریکا جدید نیست و کودتای نظامی نقش مهمی در تشدید این بحران بازی کرد زمانی که دولت آمریکا از محکوم کردن این کودتا خودداری کرد و به درخواستهای اردوغان برای تحویل دادن فتح الله گولن مبلّغ ترکیه ای و بزرگترین متهم به دخالت در این کودتا پاسخ مثبت نداد.
اردوغان براساس  جدیدترین اظهاراتش به نظر می رسد از تعامل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با وی شوکه شده است. کشورش متحد نزدیک و تاریخی آمریکا از سال 1952 است که به عنوان مؤسس ناتو به این پیمان ملحق شد. وی خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت شما با ما در پیمان ناتو هستید و با این وجود تلاش می کنید از پشت به ما خنجر بزنید. چه اتفاق جدید و غافلگیر کننده ای رخ داده است ؟
احساس شوک اردوغان نشانگر بد فهمی اردوغان از آمریکا در کل و به ویژه دولت کنونی آن است. همچنین نشان دهنده اعتماد زیادی به ائتلاف با آن و دوست قلمداد کردن آن است. آمریکای در دوره ترامپ به متحدان مهمتر از ترکیه مثل آلمان ، فرانسه، کانادا و مکزیک و خود پیمان ناتو و فراتر از اینها چین و روسیه از پشت خنجر زده و صدها میلیارد دلار تعرفه بر صادرات چین به آمریکا وضع کرده و به توافقنامه هسته ای که با ایران امضا کرد احترام نگذاشته است. آمریکا به کشوری مثل عراق حمله و آن را اشغال کرد و سه میلیون نفر از مردم آن را کشت.
آنچه را که اردوغان  و بسیاری از همتایان عربش نمی دانند این است که آمریکا خواهان متحد نیست بلکه دنباله روهایی می خواهد که بدون چون و چرا مطیع فرامینش باشند و اگر هم آنها را به عنوان متحد می پذیرد با آنان به عنوان فرو دست و کسانی که از نظر اهمیت برای آمریکا در درجه دهم هستند تعامل می کند و از موضع برابر که اینها رؤیایش را در سر می پرورانند تعامل نمی کند به همین سبب گلایه  اردوغان که آمریکا به دوستان قدیمی اش احترام نمی گذارد  نشان می دهد وی آمریکا و سازوکار عملکرد نهادهای آن را نمی شناسد به ویژه زمانی که این دوست مسلمان یا عرب هم باشد.
بله خدا از اردوغان حمایت خواهد کرد اما چیز دیگری که رئیس جمهور ترکیه نیاز دارد برداشتن گامهای عملی برای مقابله با این بحران است. همچنین به دهها میلیارد دلار پول از متحدانش در خلیج(فارس) به ویژه قطر نیاز دارد که لیر ترکیه را خریداری کنند و در دیگر بخشهای مالی سرمایه گذاری کنند. اما پرسش این است که آیا این کشورها می توانند ترامپ و دولتش را به چالش بکشند و از دوست خود یعنی ترکیه جانبداری کنند؟
اردوغان گفت  اگر آمریکا به سیاستهایش ادامه دهد و به دوستان قدیمی احترام نگذارد به دنبال متحدان ودوستان جدیدی خواهد بود اما این دوستان جدید کجا هستند و چقدر زمان نیاز است که این دوستان را پیدا کند و این دوستان چه کسانی هستند و تا چه اندازه پاسخ مثبت به این دعوت می دهند در حالیکه بیشتر آنها با تحریمهای آمریکا روبرو هستند؟?
کینه آمریکا از ترکیه و اردوغان چندین  علت دارد :  نخستین و مهمترینش آن است که ترکیه اندرو جانسون کشیش آمریکایی را بازداشت کرده و آمریکا خواستار آزادی بدون قید و شرط وی و چند زندانی آمریکایی دیگر است و ترکیه نیز خواستار مبادله آنها با فتح الله گولن است.
دوم: اقدام ترکیه به لغو قرارداد خرید موشکهای پاتریوت از آمریکا و جایگزین کردن آن با موشکهای اس-400  از روسیه  چرا که ناکارآمدی موشکهای پاتریوت برای مقابله با موشکهای یمنی که حوثی ها به شهرهای عربستان سعودی شلیک کردند، ثابت شده است .
سوم : آمریکا خواستار پایبندی ترکیه به اجرای کامل تحریمهای آمریکا ضد ایران و مشارکت در تحریم و متوقف هر نوع مبادلات تجاری با ایران است.
چهارم: ترکیه از معامله قرن ( توطئه جدید آمریکا علیه آرمان فلسطین ) و انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی حمایت نکرده و  حمایتش را از «جنبش حماس»  در نوار غزه متوقف نکرده است.
از نظر ما مهمترین بند به برانسون کشیش آمریکایی مربوط می شود که ترامپ تا پانزدهم اوت ماه کنونی به ترکیه مهلت داده است وی را آزاد کند و به نظر نمی رسد اردوغان در برابر این تهدید سر فرود آورد امری که شاید زمینه ای برای اعمال تحریمهای بیشتر آمریکا علیه ترکیه باشد. تحریمهای کنونی نیز افزایش پنجاه درصدی تعرفه ها بر آهن و آلومینیوم صادراتی ترکیه به آمریکاست که قبلا این تعرفه 20 درصد بود.
اردوغان توصیه های برخی از کارشناسان را درباره افزایش نرخ سود برای مهار تورم (شانزده درصدی در حال حاضر) و  متوقف کردن کاهش ارزش لیره در برابر دلار آمریکا را رد و تأکید کرده است افزایش نرخ بهره بر فقر فقرا و ثروت ثروتمندان خواهد افزود.
پایبندی ترکیه به تحریمهای آمریکا علیه ایران اگر نتایح منفی فاجعه آمیز برای ترکیه نداشته باشد اما دست کم  عامل دشواری خواهد بود و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور به ده میلیارد دلار می رسد و ترکیه پنجاه درصد از نیاز نفتی خود را با تسهیلات زیادی تأمین می کند.
 ترامپ که دشمنی اش را با اعراب و مسلمانان  از منظر صرفاً نژاد پرستانه پنهان نمی کند می خواهد نظام ترکیه را از طریق بی ثبات سازی داخلی و تشدید بحران اقتصادی تغییر دهد. هدف از ضربه وی به ارزش لیر این است که تظاهرات در ترکیه شبیه به تظاهرات در ایران به سبب کاهش ارزش ریال شعله ور شود.
حمایت همه مخالفان در ترکیه یعنی حمایت همه احزاب از اردوغان و دولتش برای مقابله با این بحران و پیامدهای آن یک تحول مهم است  که شاید از زیانها بکاهد و طرحهای ترامپ را به شکست بکشاند و این موضعگیری مهم شایسته تقدیر است و لازم است اردوغان دایره رایزنی هایش را افزایش دهد و  نظر متخصصان وکارشناسان اقتصادی ترکیه را بشنود و توصیه های آنها را درباره چگونگی عبور از این خطر با کمترین زیان گوش دهد اما اطلاعات ما نشان می دهد که وی فقط به نظر عده محدودی از اطرفیان نزدیک به خودش گوش می دهد.
نیمی از بدهی 400 میلیادر دلاری ترکیه تقریبا به دلار است و کاهش ارزش لیر باعث می شود کار بازپرداخت اصل و سود آن در صورت ادامه کاهش لیر ترکیه بسیار بسیار دشوار شود.
ابراهیم کالین مشاور شماره یک اردوغان روز گذشته در مقاله ای نوشت  برخی ها پیش بینی کردند پس از کودتای نظامی ترکیه فرو می پاشد و گذشت روزها شکست این پیش بینی ها را ثابت کرد و همین امر اکنون تکرار خواهد شد و ترکیه از جنگ اقتصادی عبور خواهد کرد و پیروز خواهد شد و ما نیز امیدواریم اما وی  نگفت این امر چگونه انجام خواهد شد؟
اردوغان توانست بحران سرنگون کردن جنگنده روسی را مهار کند و از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه عذر خواهی کرد و مصلحت ترکیه را  بر همه ملاحظات ترجیح داد ... آیا  همانطور که برخی از کارشناسان امور ترکیه پیش بینی می کنند این بار هم چنین خواهد کرد و با آزاد کردن کشیش آمریکایی از ترامپ عذر خواهی خواهد کرد؟
هیچ چیزی بعید نیست  اگر چه آرزو می کنیم اردوغان تهدیدهایش را عملی سازد و رویکردش به جای درست یعنی کشورهای شرق و کشورهای شمال باشد و در آنجا به دنبال دوستان جدید و واقعی باشد و در سیاستهایی که کشور را بطور مستقیم یا غیر مستقیم به این بحران وارد کرده است بازنگری جامعی به عمل آورد.
خنجری که آمریکا به ترکیه زده است باید برای همه کسانی که روی آمریکا به عنوان دوست و متحد تکیه می کنند، درس عبرت باشد و هیچ کشوری طی 50 سال گذشته به اندازه ترکیه به آمریکا خدمت نکرده است اما آمریکا با خنجری زهر آلود پاداش ترکیه را داد.
برچسب ها: آمریکا ، ترکیه ، تحریم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۸°