ملت ایران همیشه بیدار است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 25 خرداد 1400
کد خبر : ۶۱۹۸۹۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
رئیس مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن توطئه های آمریکا علیه ملت ایران گفت: ملت ایران همیشه در برابر این توطئه ها آماده و بیدار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ­آقای لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در آغاز جلسه علنی مجلس ضمن تسلیت سالروز شهادت امام محمد باقر (ع) و نیز گرامیداشت سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی به  سالروز کودتای 28 مرداد اشاره کرد و افزود: این روز مظهر مداخله آمریکا در ایران است.
وی اضافه کرد: آمریکا در جریان کودتای 28 مرداد برای چند دهه ایران را درگیر دیکتاتوری کرد و امروز این کشور با کارنامه تاریک خود تلاش می کند با ابزار هسته ای ایران به شکل دیگر به بهانه امنیت منطقه و جهان ، بر ایران سیطره پیدا کند.
لاریجانی گفت: شاهدیم که امریکا از طریق ایران هراسی و تولید نگرانی و سوء استفاده از ضعف فکری و وابستگی کشورهای منطقه چگونه ثروت منطقه را به غارت برده است.
رئیس مجلس همچنین تأکید کرد: امریکا قادر نیست با مانور احمقانه فضای جامعه را به دست گیرد و ملت ایران با هوشیاری، قدرت و همچنین راهنمایی ها و تدابیر مقام معظم رهبری بار دیگر توطئه های آنها را خنثی خواهد کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش آمریکا برای ایران هراسی و تولید نگرانی در سایر کشورها برای چپاول اقتصادی آنهاست.
آقای لاریجانی تأکید کرد: این مکر و فسون امپریالیستی امروز هم به شکلی دیگر در مسئله هسته‌ای و قدرت دفاعی و تأثیرگذاری منطقه‌ای ایران دیده می‌شود؛ آمریکایی‌ها در طراحی تحریم‌ اقتصادی با وقاحت حمایت از آزادی‌های بشر، امنیت جهانی و امنیت منطقه‌ای را می‌سرایند، شما با آن کارنامه سیاه کودتای 28 مرداد و ایجاد دیکتاتوری وابسته با چه رویی از آزادی ملت ایران سخن می‌گویید؟
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی شما با سلاح‌های خود تروریست‌ها را به جان ملت‌های منطقه انداخته‌اید چگونه از امنیت منطقه و جهان حرف می زنید.
وی تصریح کرد: هدف آنها تسلط اقتصادی است، تحریم‌ها این قصد را نشان می‌دهد، تلاش آنها برای ایران هراسی و تولید نگرانی در سایر کشورها برای چپاول اقتصادی آنهاست که متأسفانه به دلیل ضعف فکری و وابستگی کشورها تا حدود زیادی زمینه توفیق این چپاول را فراهم کردند و دیدید آمریکا چگونه از کشورهای منطقه اخاذی کرد.
دکتر لاریجانی ادامه داد: آمریکایی‌ها تصور می کنند دنیای امروز همانند صحنه بی‌خبری گذشته است؛ امروز رسانه‌ها نوعی توسعه فرهنگی و اطلاع‌رسانی را ایجاد کردند که با چند مانور احمقانه و مکارانه تفکر جامعه قابل تغییر نیست اما باید هوشیار بود و دچار نسیان تاریخی نشوید و در لای در و پنجره‌های زیبای سخن‌پراکنی پشت صحنه‌های موذیانه آنها را رصد کرد.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه ملت ایران در مقابله با این دسایس با دقت مسیر خود را ادامه می‌دهد، گفت: با وحدت و همدلی تحت رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای (دامت برکاته) با ستمگران رخ به رخ خواهیم شد؛ این مجاهدت اصیل است که خداوند وعده پیروزی آن را داده است.
وی ادامه داد: یکی از مظاهر مکر زمانه واقعه دردناک کودتای 28 مرداد است که آمریکا و انگلیس تدارک دیده‌اند و با طراحی دقیق دولت ملی مصدق را سرنگون کردند و ایران را چند دهه در سلطه دیکتاتوری وابسته به خود قرار دادند.
دکتر لاریجانی افزود: نکته عجیب این است وقتی این اقدام غیرانسانی و تبهکارانه را انجام دادند با سروصدای زیاد موضوع مبارزه با مارکسیسم را علم کردند. با این ادعا که مصدق با توده‌ای‌ها قصد وابستگی ایران به شوروی را داشته است. حال آنکه که توده‌ای‌ها در این ماجراها کارنامه منفی از خود نشان دادند. در کودتای 28 مرداد طراحی مکارانه‌ای صورت گرفت که اختلاف مصدق با آیت‌الله کاشانی زمینه‌ساز انفعال ملت شد.

انگلیس در اکثر کشورهای نفت‌خیز سلطه پیدا کرده بود

رئیس دستگاه قانون گذاری کشور اظهار داشت: حضور نیافتن مردم در صحنه و مهم‌تر از آن به تعطیلی کشاندن مجلس شورای اسلامی توسط دوستان مصدق و انحلال مجلس فضا را برای کودتا و بازیگری آمریکا و انگلیس فراهم کرد. در خلال اشتباهاتی که از طرف دولت وقت انجام شد و اختلافاتی که در آن شرایط به هیچ وجه به مصلحت نبود، دخالت آمریکا و انگلیس صورت گرفت؛ موضوعی که بسیار پندآموز است.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته مهم‌تر تبلیغات دروغین تسلط جهانی بود که چنین اقدامی جهت جلوگیری از نفوذ شوروی در ایران انجام گرفته است. حال آنکه اسناد و مدارک و سیر تحولات نشان می‌دهد که مسئله‌ اصلی نفت بود. بعد از ملی شدن صنعت نفت در اردیبهشت‌ماه سال 1330 و بعد از آنکه انگلستان در خردادماه سال 1330 به دیوان لاهه شکایت کرد و عدم توفیق آنها و بعد به اصطلاح میانجیگری ترومن و حضور مصدق در سازمان ملل عملا نفت به کنترل ملت ایران درآمد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه انگلیس در اکثر کشورهای نفت‌خیز سلطه پیدا کرده بود، ادامه داد: انگلیس نگران بود این الگو در سایر کشورها پیگیری شود و چپاول بین‌المللی آنها خاتمه یابد بنابراین تصمیم گرفت ماجرا را در ایران ختم کند که به سایر کشورها سرایت نکند؛ طراحی آنها پیچیده بود، اختلاف‌ها را در داخل ساماندهی کردند.

رئیس قوه مقننه گفت: در مجلس هفدهم که اردیبهشت سال 1331 آغاز شد مصدق خواستار اختیارات به مدت 6 ماه شد که زمینه اداره کل کشور در دست او باشد؛ در خرداد 1331 مصدق استعفا کرد چون مجلس با این پیشنهاد موافقت نکرد؛ آیت الله کاشانی مردم را به قیام دعوت کرد و 30 تیر 1331 مصدق را به قدرت برگرداند، آیت الله کاشانی در مرداد همان سال به ریاست مجلس انتخاب شد، نکته جالب اینجاست که آمریکایی‌هایی که ابتدا به شکل میانجی ظاهر شده بودند در خرداد 1332 آیزنهاور اعلام کرد تا مسئله نفت حل نشود به ایران کمک نخواهد کرد که به خوبی نشان می‌دهد هدف‌گیری آنها چه بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن گفت: استقامت و پایداری آنان که باعث عزت ایرانیان شد فراموش‌نشدنی است و نشانگر نظام تربیتی مکتب امامت است که هجرت، جهاد و تحمل سختی های اسارت در راه هدف را جزئی از سلوک سیاسی نجات‌بخش بشریت از سلطه قدرت‌های زورگو ، سلطه گر و فرهنگ شرک آلود می‌داند و دنیای افسون زده امروز راهی را برای مبارزه با مکر زمانه پیش روی ما می گذارد که جز مجاهدت نیست. 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °