فساد اجاز نمی دهد شفاف سازی مالیاتی انجام شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:55 - جمعه 09 آبان 1399
کد خبر : ۶۲۰۱۵۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۰
تیتر امشب
وحید شقاقی کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اگر شفافیت مالیاتی را ارتقا دهیم، می توانیم فساد را کنترل کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وحید شقاقی کارشناس اقتصادی در برنامه تیتر امشب درباره شفاف سازی و ضرورت اصلاح نظام مالیاتی گفت: با اجرای طرح جامع مالیاتی خیلی از مشکلات کشور مرتفع می شود.
 
 تیتر
 
او با تاکید بر اینکه اگر شفافیت را ارتقا دهیم، می توانیم فساد را کنترل کنیم، گفت: هر آنچه شفافیت را افزایش می دهد، با مقاومت روبرو می شود.
شقاقی افزود: فساد اجاز نمی دهد شفاف سازی انجام شود.
 
او با بیان اینکه مهمترین ابزاری که می تواند فاصله طبقاتی را کم کند، مالیات است، گفت: گرفتن مالیات سوداگری را هم مهار می کند.
 
وحید شقاقی با تاکید بر اجرای درست طرح جامع مالیاتی گفت: چند سال از این طرح گذشته اما این طرح به نحو مطلوب اجرایی نشده است.
 
او افزود: با سامانه های هوشمند و آنلاین که بانک، بیمه، املاک، تامین اجتماعی و غیره را تحت پوشش قرار دهد می توانیم اجرای طرح جامع مالیاتی را کاربردی کنیم.
 
وحید شقاقی گفت: اگر نتوانیم کارآمدی مالیاتی را ارتقا دهیم، دچار شکاف طبقاتی عظیم می شویم.
او با اشاره به درآمد 80 تا 90 درصدی درآمد مالیاتی در بیشتر کشورهای جهان افزود: در ایران این رقم 30 تا 40 درصد است و دولت باید به سمت درآمدهای مالیاتی برای تامین هزینه‌های جاری خود برود.
 
وحید شقاقی با اشاره به 430 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی گفت: طبق قائده باید 15 درصد از تولید ناخالص را به صورت مالیات دریافت می کردیم که ما در این زمینه به دلایلی ناتوانیم.
 
او افزود: 85درصد سود سپرده ها نصیب 2.5درصد مردم می شود که این افراد سال گذشته مالیات نداده اند.
 
وحید شقاقی گفت: ما از کارمند مالیات می گیریم اما کسانی که باید مالیات بدهند، نمی دهند یا بهتر بگوییم که ما نمی توانیم مالیات از آنها دریافت کنیم.
 
او با اشاره به اینکه مالیات باز تولید ثروت است، گفت: مالیات علاوه بر بازتولید ثروت به مهار سوداگری کمک می کند.
 
وحید شقاقی افزود: ما تا زمانی که نتوانیم شفافیت مالی را ارتقا دهیم، با چالش های اساسی مواجه خواهیم شد.
 
غلامرضا کرد زنگنه کارشناس نظام مالیاتی درباره ظرفیت بالقوه مالیاتی در کشور گفت: در کشور های دیگر ظرفیت بالقوه مالیاتی بر اساس نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی سنجش می شود.
وی افزود: این ظرفیت ها در کشورهای مختلف بر اساس درامد و سرمایه است که به طور کلی بین 15 تا 20 درصد نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در کشورهای دیگر یک رنج معمول است.
 
تیتر
 
وی ادامه داد: در کشور ما متاسفانه نسبت مالیات به نرخ تولید ناخالص ملی 7 درصد است و اگر بخواهیم به درصد 15 درصد برسیم، بعلت مسائل و مشکلات فعلی محقق نمی شود.
 
کرد زنگنه گفت: یکی از موارد اصلی در مالیات اطلاعات مالیاتی است و در کشورهایی که دولت الکترونیک دارند و تمام اطلاعات بانکی، بیمه ها و بازرگانی را در سیستم مالیاتی ثبت می کنند می توانند مالیات حقیقی را دریافت کنند اما در کشور ما چون هم نظام مالیاتی و هم دولت الکترونیک کامل نیست اطلاعات ناقص است بنابراین هم تبعیض مالیاتی هم فرار مالیاتی وجود دارد که در این صورت مالیات حقیقی دریافت نمی شود.

او گفت: مشکل اصلی ما این است که مالیات باید بر اساس اصول مختلف دریافت شود و نرخ مالیاتی باید به گونه ای باشد که دولت بتواند از مالیات حقه استفاده کند و اصل عدالت و مساوات نیز باید رعایت شود.

او افزود: مالیات علاوه بر اصل درآمدزایی یک سیاست مالی است که ما از این اصل کمتر در بودجه استفاده می کنیم زیرا سیاست های پولی در بانک مرکزی اجرا می شود و سیاست های مالی در بودجه و مصارف کشور است.

این کارشناس اقتصادی گفت: مالیات در همه سیاست های انقباضی و انبساطی وسیله کار دولت هاست، اصل مالیات های برابر در دنیا رد شده است و گفته شده مالیات ها نباید افقی باشد باید عمودی باشد و هرکه درامد بیشتری  دارد باید مالیات بیشتری پرداخت کند.
وی ادامه داد: مالیات را باید مردم قبول کنند و اصل مقبولیت عامه در آن مشهود باشد چراکه اگر مقبول جامعه نباشد فرار مالیاتی بیشتر می شود.

 او افزود: به طور کلی دو نوع مالیات شامل مالیات بر درامد و مالیات بر ثروت وجود دارد، درامد حاصل رنج و زحمت است بنابراین نرخ مالیات بردرامد باید کمتر از مالیات بر ثروت باشد.
کرد زنگنه ادامه داد: به طور کلی در سیستم مالیاتی بین فرد متاهل، متاهل دارای فرزند و مجرد و غیره باید تفاوت قائل شد و اصل شخصی سازی مالیات باید وجود داشته باشد.

او افزود: مالیات بر مجموع درامد نیاز به اطلاعات دارد که باید در سیستم طرح جامع مالیاتی ثبت شود، مثلا در حوزه املاک فقط 25 درصد املاک ثبت شده اند و به طور جامع برای هر شخص ثبت وجود ندارد که این کار نیاز به اصلاح سیستم کشور داریم.
این کارشناس مالیاتی گفت: در سیستم ناکارامد اگر افراد کارامد هم باشند باز کاری انجام نمی شود.

وی افزود: تنوع پایه های مالیاتی یک اصل است، برخی کشورها فقط 80 نوع پایه های مالیاتی زیست محیطی دارند که در کشور ما هنوز این پایه ها کامل نیست بنابراین با تکمیل پایه های مالیاتی سیستم مالیاتی ما کامل خواهد شد.

 او افزود: مالیات بر منازل مسکونی خالی دوبار تصویب شده ولی شناسایی خانه های خالی برای دولت خیلی هزینه بر است بنابراین تا زمانی که سیستم کارامد نداشته باشیم بازهم به نتیجه نخواهیم رسید.
 
 
موسوی عضو کمیسیون اقتصادی در ارتباط تلفنی درباره تکمیل نشدن پایه های مالیاتی گفت: ما به جای استفاده از مالیات به عنوان ابزار، آن را به عنوانی بخشی از بودجه دولت قرارداده ایم و بدون توجه به تبعات منفی و ابعاد این قضیه از فرار مالیاتی در کشور غافل شده ایم.
وی گفت: در کشور ما هر وقت موضوع قوانین و نظام مالیاتی مطرح شده فقط سطحی بررسی شده است و از نظام مالیاتی برای اینکه بتواند نظام اقتصادی ما را تسهیل کند استفاده نکرده ایم.
تیتر
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از ابزارهایی که در کشورهای دیگر، برای هدایت بخش نقدینگی به سمت تولید وجود دارد، استفاده از ابزارهای مالیاتی است که در کشور ما برعکس دیگر کشورهاست.

وی افزود: در آمار اعلام شده است 14 درصد سهم مالیات کشور را اشخاص حقیقی تشکیل می دهند و شرکت ها 31 درصد هستند که مالیات می دهند درصورتیکه در کشور امریکا سهم اشخاص حقیقی 40 درصد و سهم شرکت ها از مالیات 8 درصد است.
موسوی گفت: در کشور آلمان سهم اشخاص حقیقی 26 درصد است و سهم شرکت ها از نظام مالیاتی 5 درصد است و این نشان می دهد که مدل ذهنی و نگرشی ما نسبت به مالیات نیاز به اصلاح دارد.

او افزود: کشور ما نیاز به ایجاد پایه های جدید در مالیات دارد، مالیات بردرامد باید با هدف دریافت شود نه فقط برای اصلاح نظام مالیاتی.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پایه های جدید مالیاتی تصویب شده اما هنوز  عملیاتی نشده است، مثلا مالیات بر خانه های خالی مصوب شده ولی اجرا نشده است.
وی ادامه داد: طرح جامع مالیاتی پیشرفت خوبی داشته است اما در ارائه اطلاعات هنوز مشکلاتی داریم. شبکه بانکی باید اطلاعات را در اختیار قرار دهد که هنوز این اطلاعات را ارائه نکرده است.

او افزود: این کار نیاز به عزم ملی دارد و هدف از اخذ مالیات باید به درستی تعریف شود؛ مجلس برای اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده ورود کرده است و دستگاه ها ملزم به ارائه اطلاعات شده اند اما برخی دستگاه ها در این امر کوتاهی کرده و تاکنون به این الزام تمکین نکردند که در حال پیگیری است تا این اطلاعات به صورت نظام مند و منسجم در اختیار سازمان های امور مالیاتی قرار گیرد.

موسوی افزود: یکی از راهکارهای هدایت نقدینگی به سمت تولید اصلاح نظام مالیاتی است؛ اگر عایدی بر مسکن در کنار سایر عوامل مالیاتی دیده شود پایه های مالیاتی عملیاتی خواهد شد. شکست ما در پایه مالیاتی خانه های خالی به این دلیل بوده که از این کار غفلت شده و تاکنون انجام نشده است.
 
 
 
 
 
برچسب ها: مالیات
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۳°