دشمن باید هزینه تجاوز به ایران را درک کند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:53 - دوشنبه 28 مرداد 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۶۲۰۵۳۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵
رئیس جمهور در مراسم گراميداشت سالروز صنعت دفاعي گفت: چون می خواهیم جنگی رخ ندهد باید از قدرت بازدارندگی کافی برخوردار باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  رئيس جمهور گفت: تاريخ  به ما مي گويد اگر قدرتمند نباشيم  و بر اهدافمان  استوار نايستيم  ديگراني هستند كه ما را از پاي در مي آورند.
 ­آقاي روحاني در سخناني در مراسم  روز صنعت دفاعي به  ماه پربركت ذي الحجه  كه ماه عبادت  و ماه نمايش بزرگ اتحاد و قدرت مسلمانان در كنار خانه خداست اشاره كرد و گفت: اين ماه ، ماه حق ، عرفه، فداكاري ، عيد قربان و ماه بزرگي براي مسلمانان است .
رئيس جمهور ابراز اميدواري كرد  در پرتو اين ماه همه مسلمانان بتوانند از بركات آن براي تعالي معنوي  و  اتحاد در جهت دين اسلام  استفاده كنند.
آقاي روحاني در ادامه سخنان خود با اشاره به مراسم روز صنعت دفاعي كه در پايان  مرداد هر سال  برگزار مي شود آن را بسيار حائز  اهميت دانست و گفت: دستاوردهاي انديشمندان ، محققان و تلاشگران در زمينه صنعت دفاعي در اين روز  به نمايش گذاشته مي شود .
وي به تمام تلاشگران  عرصه صنعت دفاعي كشور در ساليان گذشته كه با نوآوريهاي خود زمينه توسعه صنعت دفاعي را فراهم آوردند تبريك گفت.
 رئيس  جمهور در ادامه با اشاره به  ضرورت  حركت در جهت  توسعه و پيشرفت صنعت دفاعي كشور گفت : اين تاريخ است كه به ما مي گويد اگر قدرتمند نباشيم  و بر اهدافمان  استوار نايستيم  ديگراني هستند كه ما را از پاي در
مي آورند .
آقاي روحاني افزود: خداوند خواسته است بشر در كمال انس و همزيستي مسالمت آميز  زندگي كند و متاسفانه اينكه  اطمينان پيدا كنيم  همه  افراد جامعه بشري در خط مستقيم  حركت مي كنند و كسي چشم  طمع به ما ندارد امكان پذير  نيست.
وي تصريح كرد : بويژه اينكه ما در منطقه جغرافيايي حساسي قرار گرفته ايم و دشمنان ما در 40 سال گذشته  ايران هراسي را ترويج  و به عده اي اين گونه القا كرده اند كه ايران حيات ، بقا و عزت شما را تهديد مي كند.
آقاي روحاني ادامه  داد : تجربه  40 سال گذشته  نشان داده كه  ما به كسي تجاوز نكرده ايم در حاليكه اگر اهل تجاوز بوديم از نظر نظامي فرصت هاي استثنايي در اختيار داشتيم.
رئيس جمهور با تاكيد بر لزوم آمادگي هميشگي كشور در برابر قدرت هايي كه چشم طمع به خاك ايران دارند، گفت: وقتي مي گوييم آماده دفاع هستيم يعني دلمان مي خواهد صلح پايدار مستقر شود.
­ آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در مراسم رونمايي از نخستين جت جنگنده ايراني در سالروز صنعت دفاعي كشور تصريح كرد: در زمان حمله صدام به كويت، عراق تقريبا در محاصره جهاني قرار گرفت و اين در حاليست كه همين كشور هشت سال نيز ايران را مورد تجاوز قرار داده بود، فاصله اي از زمان پايان جنگ تحميلي با ايران تا حمله به كويت سپري نشده بود.
رئيس جمهور ادامه داد: دو تا سه سال از پايان جنگ ايران و عراق گذشته بود ، موقعيت بسيار حساسي بود و ما مي توانستيم به نفع خودمان از اين موقعيت استفاده كنيم و عراق را در آن شرايط از پاي در آوريم، اما اين كار را نكرديم .
آقاي روحاني افزود: حتي عراقي هايي كه هشت سال به كشورمان تجاوز كرده بودند، آنقدر به ايمان و نجابت اين مردم اطمينان و اعتماد كردند كه برخي امكانات نظامي شان را به ايران فرستادند و حتي برخي نيروهاي نظامي آنها نيز به ايران پناهنده شدند، و عده زيادي از مردم كويت و عراق ايران را به عنوان كشور ميزبان انتخاب كردند.
رئيس جمهور گفت: ما اگر اهل تجاوز بوديم زماني كه شوروي فرو پاشيد و همه مرزهاي شمالي ما متزلزل بود مي توانستيم از آن موقعيت سوء استفاده كنيم، اما نكرديم و به همه كشورهاي تازه استقلال يافته كمك كرديم و جزو اولين كشورهايي بوديم كه كشورهاي تازه استقلال يافته و همسايگان با پرچم جديد را به رسميت شناختيم.
آقاي روحاني با بيان اينكه ما ملت مسالمت، تعامل، تعاون و يار ديگران هستيم، تصريح كرد: در چندين سال گذشته و به دنبال خطر تروريسم در منطقه كه حتي به ظاهر تهديدي نه براي ما بلكه براي ملت ها و كشورهاي ديگر بود ما داوطلبانه در برابر تروريسم به اين ملت ها كمك كرديم و ايستاديم و در پاكسازي منطقه از تروريست ها نقش بسيار مهمي ايفا كرديم.
رئيس جمهور خاطرنشان كرد: اين ملت بزرگ علي رغم همه خوبيها و نجابت ها اما بايد خود را در برابر افراد و قدرت هايي كه همواره به خاك، منابع و جايگاه حساس جغرافيايي كشور طمع دارند، آماده كند.
آقاي روحاني با بيان اينكه كشور بدون آمادگي يعني به استقبال جنگ رفتن، تاكيد كرد: آمادگي يعني آمادگي براي صلح پايدار و وقتي ما مي گوييم آماده دفاع هستيم يعني دلمان مي خواهد كه صلح پايدار مستقر شود.
­رئيس جمهور تاكيد كرد: همه بخش هاي سياسي، نظامي، اقتصادي و فرهنگي موظفند كاري كنند كه امنيت، عزت و قدرت ملي با هزينه كمتر تامين شود.
 آقاي روحاني در ادامه اظهاراتش در مراسم روز صنعت دفاعي افزود: بازدارندگي يعني قدرتي كه دشمن در محاسباتش ببيند كه تجاوز به ايران پرهزينه است.
رئيس جمهور گفت: بر اين اساس تمام سياست، قدرت و برنامه ها به معني كم هزينه و پرهزينه بودن آن است چيز ديگري نيست همه جور مي شود سياست خارجي را اعمال كرد اما بايد محاسبه كرد كه كدام يك هزينه كمتر و منافع بيشتر دارد وگرنه مي شود همه جور رفتاري داشت؛ به هم ريختن كاري ندارد با چند دقيقه مي شود همه چيز را بهم ريخت يا با چند جمله مي شود دعوا درست كرد يا با چند حركت نظامي تخاصم ايجاد مي شود اما در اين صورت پرهزينه است.
آقاي روحاني با تاكيد بر وظيفه همگاني براي تامين امنيت و قدرت ملي با هزينه كمتر، افزود: در غير اين صورت كار پرهزينه را كه همه كس بلد است. چنانچه كشورهاي اطراف ما نيز به ظاهر مثلا مي خواهند امنيتشان را حفظ كنند اما از نظر اقتصادي، مالي و سياسي خودشان را پرهزينه نگه مي دارند.
رئيس جمهور اضافه كرد: آنان تسليحات را با گران ترين قيمت مي خرند درحاليكه حتي به خوبي نمي توانند از آن استفاده كنند پس ناچار مستشاران خارجي را به كشورشان مي آورند، سلاح نمي توانند بخرند مگر آنكه در برابر فروشندگان تسليم شوند پس هزينه سياسي بسيار بالايي مي پردازند. نوكري كردن ممكن است گاهي هزينه مادي را پايين بياورد اما هزينه معنوي را بالا مي برد.
آقاي روحاني گفت: آقايي، عزت و ملت بزرگ، غيور و قهرمان بودن البته كه هزينه دارد. ما هرچه بتوانيم هزينه ها را كمتر و منفعت را بيشتر كنيم از هنرمندي ماست.
رئيس جمهور افزود: انضباط، آموزش، ايمان، انگيزه، سلاح و آمادگي نيروهاي مسلح ما مي تواند در حدي باشد كه كسي جرات حمله به كشورمان نكند يعني حس كند كه تجاوز برايش بسيار پرهزينه خواهد بود.
آقاي روحاني گفت: خيلي كارها در دنيا نمي شود اما صرفا به علت پرهزينه بودن، ما فكر مي كنيم نمي توانند اما اينگونه نيست، همه مي توانند همه كار كنند اما بستگي به اين دارد كه چقدر هزينه بخواهند بپردازند.
رئيس جمهور افزود: اگر بخواهيم همه هزينه، زندگي، سرمايه و حيات ملت در چند هفته نابود شود بسيار آسان است مي شود چند شعار و كار بي ربط كرد اما هزينه بسيار بالايي بر ملت تحميل مي كند. هنر اين است كه ما كشورمان را با كمترين هزينه حفظ كنيم.
آقاي روحاني همبستگي بين نيروهاي مسلح و ملت را يكي از رموز حفظ عزت و عظمت ملي با كمترين هزينه دانست.
رئيس جمهور گفت: ما بسيجي داريم كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي شكل گرفت و قدرت بزرگي است كه هم مردمي است و هم مردم را به نيروهاي مسلح متصل مي كند.
­آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در مراسم روز صنعت دفاعي افزود: اگر بين مردم و نيروهاي مسلح فاصله باشد هزينه هاي زيادي متقبل مي شويم و اگر مردم به نيروهاي مسلح اعتماد نداشته باشند امنيت و آرامش كافي ندارند. اگر بدانند نيروهاي مسلح به شكل قدرتمندي مقابله مي كنند همه مي آيند و اتفاقي كه در 8 سال دفاع مقدس ديديم رخ خواهد داد.
رئيس جمهور افزود: دفاع ما ذاتاً به لحاظ ساختاري مردمي است بار بزرگي از آن بر دوش سرباز است يعني مردم آن را تشكيل مي دهند. در ارتشي مثل پاكستان سرباز وجود ندارد و همه حقوق بگير هستند اما در كشور ما اينطور نيست ما بسيجي داريم كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي سامان پيدا كرد و قدرت بزرگي است كه هم مردمي است و هم مردم را به نيروهاي مسلح متصل مي كند.
وي ادامه داد: در كنار اينها ما فرماندهي داريم كه مردمي است يعني منتخب و مورد اعتماد مردم است و به شكل مستقيم و غيرمستقيم با رأي مردم انتخاب شده است. وي داراي ويژگي هايي است كه مردم آن را بعنوان اسلام شناس ، عادل ، مدير و مدبر مي شناسند و به آن اعتماد دارند.
روحاني گفت: در 8 سال دفاع مقدس ما چطور پيروز شديم؟ وقتي امام خميني(ره) دستور مي داد با ديگر افراد فرق داشت زيرا مردم به ايشان معتقد بودند و عشق مي ورزيدند. مي دانستند ايشان سود فردي ندارد و براي ملت و كشور كار مي كند.
رئيس جمهور افزود: اساس قدرت، قدرت انساني است. روحيه، ايمان و انگيزه در اولويت قرار دارد و بعد نوبت سلاح و تجهيزات مي رسد. البته كه ابزار و تجهيزات هم مورد نياز است و در  قرآن هم آمده بايد داراي قوه، قدرت و سلاح دوربرد بود.
­رئيس جمهور گفت: در ايجاد فضاي رقابت ضرر نمي كنيم و نيازي نيست در موضوعاتي كه مي تواند رقابت باشد انحصار ادامه پيدا كند.
آقاي روحاني افزود: از وزارت دفاع و همه دستگاهها مي خواهم تا آنجايي كه مي شود بسياري از كارها را براي رقابت واگذار كنند كه اين مهم به خروجي و كالايي بهتر و با كيفيت تر منتهي مي شود.
وي با بيان مصاديق تاريخي هم افزايي ميان دستگاهها به ويژه در دوران دفاع مقدس و كمك گرفتن از مردم و دانشگاهها افزود: در زمان جنگ براي احداث پل شناور 14 كيلومتري خيبر از دانشگاهها ، مهندسان و متخصصان بسيار زيادي كمك گرفته و به فكر و نتيجه بهتري منجر شد حتي در احداث پل بعثت براي اتصال به فاو پلي طراحي شد كه بمب روي آن اثر نگذاشت.
آقاي روحاني ادامه داد: زماني كه مسئوليت پدافند هوايي را بر عهده گرفتم متوجه شدم كه بسياري از توپ هاي ما عملا كار نمي كند و متوجه شديم كه بايد موتور آن در ايتاليا تعمير شود اما با همفكري دانشگاه ها متخصصان و صاحبنظران اين حوزه موفق به تعمير موتور شديم كه تاثير خود را در عمليات ها گذاشت.
وي گفت: در عمليات خيبر فقط يك هواپيماي بعثي را سرنگون كرديم اما بعدها با فعال كردن و تعميرات اساسي سامانه هاي پدافندي در عمليات والفجر هشت فقط  طي دو ماه 73 فروند هواپيماي دشمن را سرنگون كرديم بنابراين هم افزايي و همفكري ميان همه دستگاه ها ، دانشگاه ها و مراكز تخصصي مي تواند به نتايج مطلوب منتهي شود. 
­رئيس جمهور گفت: براي انسجام بيشتر بايد رابطه نزديكي بين ارتش، سپاه و وزارت دفاع برقرار شود و قدرت دفاعي ما براي همه به اثبات برسد.
آقاي روحاني در ادامه سخنان خود در مراسم روز صنعت دفاعي افزود: اين هواپيمايي را كه  ما توانستيم بسازيم و از بدنه ، موتور و حتي قسمت لندينگ كه از فولاد سخت تشكيل شده  بسيار ارزشمند است و جاي خوشحالي دارد كه از اولين روز طرح هواپيماي آذرخش تا امروز كه به هواپيماي كوثر رسيديم از صفر تا صد اجزاي تشكيل دهنده هواپيما را خودمان با دستان توانمند جوانان ايراني ساختيم.
رئيس جمهور گفت: بايد بخش دفاعي و فناوري حوزه رياست جمهوري در كنارهم باشند و حتي بخش خصوصي، دانشگاه ها و كارخانه ها به ميدان عمل بيايند تا بتوانيم روز به روز پيشرفت كنيم هرچند به تدريج مي توانيم با كمك كشورهاي متحد، دوست و همسايه مان مانند پاكستان و تركيه هواپيما توليد كنيم.
وي افزود: با همراهي بسياري از همين كشورهاي دوست مي توانيم تيراژ توليد اينگونه هواپيماها را بالاتر ببريم و وقتي به صورت مشترك با يكديگر كار كنيم يك سوم آن را ما توليد مي كنيم و بقيه را نيز آنها توليد خواهند كرد.
رئيس جمهور گفت: نيروهاي مسلح و وزارت دفاع بايد متحد باشند و مانند دوران جنگ كه جهاد خودكفايي كارهاي بزرگي انجام داد با هم همكاري كنند هرچند الان هم اين موضوع امكانپذير است و بايد اتصال نزديك بين نيروهاي مسلح از جمله ارتش، سپاه و وزارت دفاع وجود داشته باشد.
آقاي روحاني افزود: البته حرف نهايي درباره دقت موشك ها را بايد نيروهاي بهره بردار اعلام كنند  مثلا هر وقت درباره برد موشك ها از شهيد تهراني مقدم سوال مي كرديم با دقت توضيح مي داد و خيلي دقيق حرف مي زد درحال حاضر هم قدرت و برد موشك ها را بايد ارتش و سپاه به عنوان بهره بردار مطرح كنند و رضايت آنها براي ما خيلي مهم است زيرا قدرت دفاعي ايران درحال حاضر براي همه ما از اهميت بالايي برخوردار است.
­رئيس جمهور گفت:دشمنان ما از هميشه سيه روزتر شده اند و به هيچ اصلي معتقد نيستند.
 آقاي روحاني اظهار داشت: در برخي مواقع شايد درصدي از گفته هاي دشمن مقبوليت داشته باشد اما امروز گفته هاي حاكميت آمريكا  صددرصد از مقبوليت دور است.
رئيس جمهور گفت: همانطور كه جمهوري اسلامي ايران به طور صددرصد به آمريكا بي اعتماد است امروز روزي است كه اروپا ، چين و كانادا هم ديگر به آمريكا اعتماد نمي كنند.
آقاي روحاني افزود: بايد قدرت ملي را هرچه بيشتر بالا ببريم و با يكديگر متحد شويم و نقاط ضعف را برطرف كنيم.
وي گفت: تركيه يا چين چرا  از سوي آمريكا تحريم مي شوند؟ چون اين كشور فكر مي كند اين كشورها به اين تحريم ها ضعف دارند ما هم بايد ضعف هايمان را برطرف كنيم تا آمريكا از اين خيال بيرون بيايد.
رئيس جمهور ادامه داد: چرا آمريكا به ما حمله نظامي نمي كند؟ چون قدرت ما و هزينه آن را مي داند ، نمايندگان آنها در كنگره شان قانوني به تصويب رساندند كه نبايد با ايران جنگ شود چون مي دانند ايران توانمند و قدرتمند است و حمله به ايران هزينه دارد.
آقاي روحاني افزود: اين به خاطر اتحاد، ايمان و عظمت ملت و نيروهاي مسلح و صنعت دفاعي ايران است .
رئيس جمهور اضافه كرد: پيشرفت صنعت دفاعي، هزينه هاي دفاع را كاهش مي دهد و من از همه كساني كه براي افزايش قدرت ملي تلاش مي كنند سپاسگزارم.
وي گفت: همه بايد كنار هم باشيم و در اين يكي دوسال احزاب و جناح ها را فراموش كنيم.
رئيس جمهور گفت : جناح ها يكي دو ماه به مرخصي بروند تا اختلافات كم شود.
­روحانی با اشاره به لزوم وحدت ميان تمام گروه ها و جناح هاي كشور براي عبور از وضعيت تحريم ها و فشار آمريكا افزود: امروز دشمنان ما  از اتحاد ما نگران هستند و زماني كه متحد باشيم آنها مي دانند كه  كاري نمي توانند عليه ما انجام دهند.
­رئيس جمهور گفت: امروز روزي است كه همه بايد همديگر را ياري و كمك كنيم.
آقاي روحاني با اشاره به اينكه انتخابات ديگر تمام شد، تصريح كرد: ما يك شيوه اي داريم كه  بر اساس آن يك انتخاب درست مي كنيم و 4 سال آن را ادامه مي دهيم تا انتخابات بعدي و دوباره انتخابات بعدي. انتخابات يك ماه دو ماه تمام مي شود و نبايد ديگر آن را ادامه داد چراكه الان زمان وحدت، ايستادگي و مقاومت است.
وي تأكيد كرد: ما به ياري خدا و حمايت مردم و تدابير مقام معظم رهبري و با اتحاد قواي سه گانه، اركان كشور و نيروهاي مسلح مي توانيم اين روزهايي را كه براي مردم ما كمي سخت و پرفشار است  به فرصتي تبديل كنيم  تا انگيزه  تلاش و خدمت بيشتر به مردم را به ما بدهد و با سرافرازي از اين مرحله عبور كنيم.
­رئيس جمهور همچنين با ذكر آياتي از قرآن مجيد درباره داشتن خلوص و صداقت گفت : هرجا موفق بوديم جايي بود كه از خود صداقت نشان داديم و خداوند هم ما را ياري كرد.
 
برچسب ها: روحانی ، صنعت دفاعی ، کوثر
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°