تلاش برای بازگرداندن قدرت خرید کارگران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:02 - پنجشنبه 08 خرداد 1399
کد خبر : ۶۲۱۰۰۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۱
عضو کارگری شورای عالی کار گفت: صرفا با ارائه پیشنهادات، مشکلات کارگران برطرف نمی شود، قبول بار مسئولیت از سوی دولت و کارفرما مورد انتظار جامعه کارگری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  علی کدخدایی، عضو کارگری شورای کار در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر گفت: برای افزایش دستمزد کارگران در روزه های پایان سال گذشته جلسات زیادی در شورای عالی کار انجام شد که نتیجه بعد از پیگیری های فراوان، حداقل دستمزد کارگران در سال جدید با افزایش نوزده و نیم درصد نسبت به سال گذشته تعیین شد.
او گفت: از ابتدای سال 97 با شرایطی بوجود آمده در اقتصاد و افزایش نرخ ارز و سایر مولفه های تاثیر گذار در نرخ تورم، قدرت خرید کارگران مجددا کاهش پیدا کرد.
کدخدایی گفت: تا اوایل تیر ماه نیز طبق گفته مسئولین تصور ما از اوضاع اقتصادی، تصوری کوتاه مدت و گذار بود.
 
گفتگوی18:30
 
عضو کارگری شورای کار گفت: هفته اول تیرماه در مقایسه با هفته آخر این ماه قدرت خرید کارگران به 48/2 درصد رسیده است و این روند ادامه دارد.
او گفت: با توجه به تجربه مشابه در سال 1391 نگران قدرت خرید کارگران شدیم و با توجه به افزایش همه مولفه ها، خواهان افزایش همزمان دستمزد کارگران با سایر مولف های هستیم.
 
خدایی افزود: نماینده دولت و کارفرما بار مسئولیت را به دوش یکدیگر می اندازند.
 
 گفتگوی18:30
 
 عضو کارفرمایی شورای عالی کار در ارتباط تلفنی با برنامه 18:30 گفت: بر اساس ماده 41 قانون کار باید در هر سال افزایش حقوق کارگران اعمال و برنامه ریزی جدیدی ارائه شود.

علی اصغر آهنی‌‌ها افزود: امسال نزدیک به 20 درصد افزایش حقوق و دستمزد اعمال شده است اما همچنان قدرت خرید کارگران کاهش یافته است.
 
وی با اشاره به اینکه در یک جنگ اقتصادی هستیم افزود: یک جهش در قیمت ها و هزینه ها اتفاق افتاده است که آسیب های جبران ناپذیری بر پیکره تولید وارد می کند و همه از این وضعیت متضرر می شوند.
 
 عضو کارفرمایی شورای عالی کار با اشاره به اینکه تولیدکننده ها بیشتر از تورم ضرر کرده اند افزود: دولت باید از افزایش نرخ ارز مبلغی را بعنوان کمک به قشر ضعیف و کارگران استفاده کند.
 
آهنی ها افزود: در جلسه هفته آینده شورای عالی کار ، منتظر پیشنهادات دولت برای حل مشکل کاهش قدرت خرید کارگران هستیم.
 
گفتگوی18:30

 مدیرکل روابط کار وزارت کار نیز در ارتباط تلفنی گفت: با کاهش قدرت خرید کارگران مواجه ایم که ناشی از کاهش نرخ و قدرت پول ملی است.

او افزود: تقاضای کارگران در مورد رسیدگی به قدرت خرید آنها باعث شد جلسات مرتبط تشکیل شود.

اسماعیل ظریفی آزاد با اشاره به جلسه گذشته شورای عالی کار گفت: قرار براین شد شورای عالی کار در مورد وضعیت معیشتی کارگران پیشنهاداتی ارائه کند نه اینکه دولت پیشنهاد و راهکار ارائه کند.

ظریفی آزاد افزود: کارفرمان هم مانند کارگران متضرر شده اند اما باید با احتیاط بیشتری تصمیم گیری کرد که اوضاع بدتر نشود و آسیب های جانبی بوجود نیاورد.

وی به سابقه تامین کالاهای اساسی برای کارگران در گذشته اشاره کرد و افزود ارائه و توزیع سبد کالاهای اساسی می تواند در افزایش قدرت خرید کارگران تاثیر گذار باشد، باید کمک کنیم قدرت خرید از دست رفته بازگردد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۴°