محاکمه اخلالگران ارز و سکه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:04 - يکشنبه 22 فروردين 1400
کد خبر : ۶۲۱۴۱۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲
جلسات رسیدگی به اتهامات اخلالگران در نظام پولی و ارزی از امروز در شعبه اول و دوم دادگاه ویژه آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
این دادگاه ها به صورت علنی برگزار می شود و بر اساس تصمیم مسئولان دستگاه قضائی انتشار اسامی متهمان و همچنین محتوای جلسه برای رسانه‌ ها بلامانع خواهد بود.
سه متهم اخلالگر در نظام اقتصادی امروز در شعبه اول  ویژه رسیدگی به این اتهامات در دادگاه انقلاب اسلامی تهران  محاکمه می شوند.
این دادگاه به تصدی قاضی موحد و هیات دادرسان  تشکیل شد.
 
 آغاز محاکمه اخلالگران ارز و سکه
در اولین  جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سه متهم ارزی، کیفر خواست قرائت و اسامی متهمان منتشر شد.
 قاضی موحد در آغاز جلسه رسیدگی به اتهام سه نفر از متهمان اخلال در نظام اقتصادی کشور در شعبه اول ویژه دادگاه انقلاب با اعلام رسمیت جلسه از نماینده دادستان خواست کیفرخواست متهمان را قرائت کند.
نماینده دادستان در آغاز قرائت کیفر خواست اسامی متهمان را به این شرح اعلام کرد: محمد قالب علمدار در تاریخ  17 مرداد 95 بازداشت شده  و  69 میلیارد و  649 میلیون و 710 و 340 ریال تخلف داشته است.
متهم بعدی  محمدرضا سنجری  که 16 مرداد امسال بازداشت شده  42 میلیارد و 784 میلیون و  925 هزارو 608 ریال تخلف داشته  و متهم  دیگر سناباد صفرخواه در تاریخ 14 مرداد  امسال بازداشت شده و  31 میلیارد و 607 میلیون و 421 هزار و 104 ریال تخلف داشته است.
وی در ادامه افزود : کیفرخواست این سه متهم در 5 بخش مقدمه، مشخصات متهمان، تشریح  اقدامات مجرمانه ، ادله جرم و  مستندات قانونی  تنظیم شده است.
نماینده دادستان ادامه داد: این افراد در نوسانات بازار ارز  اقدام به واردات  گوشی تلفن  همراه  با نرخ  ارز دولتی کرده اند که در آن شرایط نوسان بازار  این کالا با قیمت های بیشتر از نرخ مصوب  در بازارها  توزیع و موجب ایجاد اخلال در فضای اقتصادی  کشور شده است.
وی افزود: در نوسانات بازار ارز برخی شرکت های وارد کننده  قرار بود گوشی تلفن همراه یا هر یک  از کالاهای مشابه را  با ارز دولتی وارد  کنند و با همان  نرخ دولتی  به فروش برسانند که  این متهمان و برخی متهمان دیگر چنین رویه ای را اجرا نکرده اند.
وی تصریح کرد: اگرچه  تحریم ها بر ایجاد ناامنی قوانین و نابسامانی  فضای اقتصادی کشور در هفته های اخیر تاثیر داشته اما عده ای سودجو در داخل کشور به قصد کسب درآمد و سودجویی با سوء استفاده از خلاء های قانونی  و عدم نظارت  برخی مسئولین در نحوه توزیع کالاهای مورد نظر  اختلالاتی را در فضای اقتصادی ایجاد کرده اند بطوری که  با افزایش  قیمت کالاها در بازار روند توزیع کالاها هم  با گرانفروشی هم مختل شده بود.
نماینده دادستان در تشریح سایر اقدامات مجرمانه این سه متهم  افزود: فعالیت این افراد  موجب شده بود که  امکان توزیع  گوشی تلفن همراه در کشور فراهم نشود و بخش اعظمی از  منابع ارزی به هدر برود.
وی افزود: صرفنظر از واکاوی حقوقی اقدامات مجرمانه این دسته  از  متهمان و انطباق آن با قوانین جزایی چنان که  افکار عمومی را هیات منصفه قرار دهیم واقدامات این متهمان را تشریح کنیم  قطعا  آنها را مجرم  شناخته و درخواست اشد مجازات می کنند .
وی گفت: امروز دستگاه قضایی نظام اسلامی در این جنگ اقتصادی در معرض آزمونی بزرگ قرار گرفته و دادسرای عمومی وانقلاب تهران به عنوان پیشانی نظام با شناسایی عوامل مخرب و ناسالم  در اقتصاد کشور در اسرع وقت مجرمین را تعقیب  و پس از تشکیل  پرونده  تحقیقات  مقدماتی را  به پایان رسانده اند و امروز  با ارسال  این پرونده  به شعبه  اول  ویژه جرایم اقتصادی  دادگاه انقلاب  درخواست مجازات افرادی را که  موجب بروز اخلال در نظام اقتصادی کشور شده اند ، ارائه می کنیم.

همزمان با آغاز جلسه دادگاه  حجت الاسلام غضنفر آبادی رئیس کل دادگاه  انقلاب تهران  با حضور در جلسه  دادگاه از نزدیک  در جریان  رسیدگی این  پرونده  قرار گرفت. 
 
 
چندی پیش رئیس کل دادگستری استان تهران گفته بود رسیدگی به  پرونده ۳۰ متهم ارزی که اخیراً دادستان تهران از صدور کیفرخواست‌ آنها خبر داده بود در شعب ویژه سکه و ارز آغاز  می‌ شود.
غلامحسین اسماعیلی افزوده است: در مباحث ارزی اگر موضوع اخلال در نظام اقتصادی تا حد افساد فی‌الارض باشد، پرونده در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و غیر آن ،  به تناسب میزان مجازات، به اتهام افراد در دادگاه کیفری یک یا دو رسیدگی می‌ شود.
وی  به ایجاد شعب ویژه رسیدگی به پرونده‌ های مرتبط با اخلال در بازار ارز و سکه اشاره کرده و گفته است: هم در دادگاه انقلاب و هم در دادگاه‌ های کیفری یک و دو، شعب ویژه رسیدگی به پرونده‌ های سکه و ارز پیش‌ بینی شده است و پرونده این 30 متهم نیز به شعب ویژه ارجاع خواهد شد.


برچسب ها: محاکمه ، ارز ، سکه ، اخلالگران
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۶°