آمادگي رسانه ملي براي حمايت از فيلمنامه هاي فاخر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:30 - پنجشنبه 12 تير 1399
کد خبر : ۶۲۱۹۵۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۴
رئيس رسانه ملي در نشست هم انديشي با هنرمندان بر ضرورت و اهميت آغاز نهضت فيلمنامه نويسي در كشور تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عبدالعلی علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما در حاشیه بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌های رسانه‌ملی در نشست هم اندیشی با هنرمندان بر استفاده از ظرفیت‌های ملی و استانی برای تربیت فیلمنامه‌نویس تاکید کرد و گفت: اگر ما نیروی خلاق متعهد و متفکر را دراین زمینه تربیت کنیم و آموزش دهیم گامی اساسی و رو به جلو برداشتیم که آثارش بعدها نمود پیدا می‌کند.

رئیس رسانه ملی با بیان اینکه باید به سمت تولید سریال های انیمیشنی (پویانمایی) پیش برویم گفت: امروز سریال هایی که در حوزه انیمیشن می سازیم بسیار اثرگذار است و ما می توانیم در این مسیر حرفه‌ای‌تر و موثرتر از قبل حرکت کنیم.

وی بر آغاز نهضت تولید فیلم تلویزیونی تاکید و گفت: بنیان این نهضت هم، فیلمنامه‌های خوب و مؤثر و حرفه ای است و امیدواریم با این مبنا شاهد این نهضت بزرگ و موثر باشیم.

علی عسکری با اشاره به تجارب مختلف خود گفت: ما هرجا که به استان‌ها، اعتماد کرده و سرمایه‌گذاری کردیم، جواب داده است چون گنجینه های بزرگی در سراسر کشور وجود دارد.

رئیس رسانه ملی فعالیت های صورت گرفته در زمینه های مختلف به ویژه انیمیشن و فیلم و سریال را مطلوب دانست و افزود: به رغم همه این فعالیت‌ها و تلاش‌ها ما تا رسیدن به نقطه مورد نظر فاصله داریم. ما دوست داریم که خیلی بیشتر از این کار و تولید کنیم و برای این هدف به بودجه ویژه ای نیاز داریم.

رئیس سازمان صداوسیما استفاده از ظرفیت های استانی برای تولید محصولات جدید را مهم ارزیابی کرد و گفت: باید با توجه به تنوع اقلیم‌ها در کشور زمینه ساخت شهرک‌های سینمایی متفاوتی در کشور را فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود استفاده از موسیقی اصیل ایرانی را در تولیدات صداوسیما مهم خواند و افزود: باید با برنامه‌ریزی دقیق و علمی، توجهی ویژه به موسیقی اصیل خود داشته باشیم و از آن بجا استفاده کنیم.

علی عسکری با بیان اینکه در کنار توجه ویژه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های استانی باید به تقویت وحدت ملی بیش از پیش توجه کرد افزود: در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی باید هنرمندانه اقوام مختلف و ظرفیت‌های گوناگون آنها را در یک قاب نشان داده و اقتدار ایران اسلامی را نمایش دهیم.

    استقبال هنرمندان از فعالیت‌های استانی صداوسیما

پیش از سخنان رئیس رسانه ملی، تعدادی از هنرمندان و مسئولان رسانه ملی که در نشست حاضر بودند هم به بیان دیدگاه‌هایشان پرداختند. در این نشست که در آخرین روز برگزاری بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها برگزار شد، هنرمندانی مانند مهدی فقیه، سیاوش طهمورث، پوران درخشنده، فاطمه گودرزی، محمدحسین لطیفی، هوشنگ جاوید، علی دهکردی، بهرام شفیع، کاظم احمدزاده، زهرا سعیدی، حسن سلطانی و ... حضور داشتند. در کنار آن‌ها، تعدادی از مدیران رسانه ملی هم حضور داشتند تا این نشست، جمعی حدوداً 40 نفری باشد.

    تولید 40 سریال فاخر تلویزیونی در مراکز صداوسیما

علی دارابی، معاون امور استان‌ها در ابتدای این نشست با قدردانی از توجه ویژه دکتر علی عسکری، رئیس رسانه ملی به مراکز استان‌های صداوسیما گفت: بسیاری از زیرساخت‌های مراکز صداوسیما در زمان تصدی پست معاونت توسعه و فناوری رسانه توسط رئیس سازمان، تجهیز و ساماندهی شده و از سوی دیگر امکانات فراوانی برای تولید پویانمایی در مراکز استان‌ها و شبکه‌های استانی راه‌اندازی شدند.

معاون امور استان‌ها به تأکید ویژه رئیس رسانه ملی برای تولید نمایش، مستند، فیلم و سریال در مراکز صداوسیما اشاره کرد و افزود: همچنین در حوزه جلوه‌های ویژه اقدامات فوق‌العاده‌ای در مراکز صورت گرفته است و خوشبختانه این دانش و ظرفیت در استان‌ها وجود دارد. همچنین با درایت‌‌‌های رئیس رسانه ملی، بدهی 12 میلیارد تومانی صداوسیما به تولیدکنندگان ظرف 2 ماه پرداخت شده است.

دارابی خاطرنشان کرد: با درایت‌های رئیس رسانه‌ملی، در حوزه نمایش و سریال تولید 40 اثر فاخر در مراکز استان‌ها آغاز شده است که برخی از آن‌ها در مرحله تحقیق، برخی از آن‌ها نیز در مرحله پیش‌تولید و برخی دیگر هم در مرحله تولید هستند که به‌نوبه خود اقدام مهمی در مراکز صداوسیما در کشور محسوب می‌شوند.

وی افزود: در حوزه موسیقی نیز هیچ شرکتی در دنیا وجود ندارد که در مدت یک سال به‌اندازه مراکز صداوسیمای استان‌ها توانایی تولید موسیقی فاخر ایرانی را داشته باشند.

    توجه جدی به هنرمندان استانی

محمدحسین لطیفی، کارگردان مطرح سینما و تلویزیون که رمضان امسال سریال «سر دلبران» را روی آنتن شبکه یک داشت نیز در این نشست با اشاره به تولید آثار فاخر تلویزیونی در مراکز استانی صداوسیما گفت: باید به حضور هنرمندان استانی، توجه جدی شود و آثار سایر استان‌ها در شبکه‌های سراسری و استانی پخش شوند.

لطیفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی از کشورهای همسایه به صنعت سریال‌سازی دست پیدا کرده‌اند و در کشور نیز باید گام‌هایی به‌سوی دستیابی به صنعت سریال‌سازی و همچنین نزدیک شدن به استانداردهای تولید تلویزیونی برداشته شود.

    کشف استعداد هنرمندان استانی

علی دهکردی، بازیگر سینما و تلویزیون که متولد استان چهارمحال و بختیاریست نیز در سخنانی با تأکید بر کشف استعداد هنرمندان استانی و پرورش آن‌ها از سوی رسانه ملی گفت: ستارگان بزرگ سینمای ایران، هنرمندان استانی هستند و از مراکز استان­ها به مردم معرفی شدند و جای بسی خوشحالی دارد که شاهد اقدامات رسانه ملی برای کشف و پرورش استعدادهای استانی در حوزه بازیگری باشیم، چرا که آینده رسانه ملی را این قبیل هنرمندان می‌سازند.

بازیگر فیلم سینمایی «از کرخه تا راین» با بیان اینکه پس از 40 سال و در دوره جدید مدیریت رسانه ملی، تغییرات جدیدی در حوزه فرم، محتوا و معنی اتفاق افتاده است خاطرنشان کرد: ما به‌عنوان فرزندان رسانه ملی، به شأن بالای این رسانه در کشور افتخار می‌کنیم.

دهکردی با تأکید بر توجه جدی به بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون تصریح کرد: تهیه‌کنندگان از بازیگران قدیمی که جوانی‌شان را برای سامان و شکل دادن به رسانه هزینه کرده‌اند، استفاده کنند تا آن‌ها احساس کنند که همچنان در فضای فرهنگی کشور، زنده هستند.

    تلویزیون؛ دانشگاه عمومی کشور است

پوران درخشنده، کارگردان سینما و تلویزیون نیز در این نشست با تأکید بر اینکه تلویزیون در جایگاه دانشگاه عمومی کشور قرار دارد گفت: تلویزیون خانه دوم من است و با توجه به عشقی که به تلویزیون دارم، این اتفاق منجر به ساخت سریال‌های مختلف با موضوع خانواده و کودکان برای تلویزیون شده است.

کارگردان سینما و تلویزیون با بیان اینکه در تولید فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی به دنبال آسیب‌شناسی و روانشناختی اجتماعی بودم، خاطرنشان کرد: سال‌ها به‌عنوان داور در جشنواره‌های تولیدات مراکز استان‌ها حضور داشتم و خوشبختانه از نخستین جشنواره تا به امروز، شاهد اتفاقات خوبی در مراکز استان‌ها بودیم و تولید آثار فاخر تلویزیونی، رشد و شتاب بیشتری گرفته است.

درخشنده با تأکید بر توجه به گویش، فرهنگ، آداب و رسوم استان‌ها در تولید آثار تلویزیون تصریح کرد: موسیقی فیلم بسیار مهم است و باید در تولید آثار استانی به موسیقی نواحی توجه ویژه‌ای شود.

این کارگردان سینما و تلویزیون  که مدتی قبل فیلم «زیر سقف دودی» را روی پرده داشت، با اشاره به اینکه خوشبختانه در زمینه پویانمایی و فیلم کوتاه اقدامات خوبی صورت گرفته است گفت: برخی از موضوعات نیازمند پژوهش هستند اما به دلیل نداشتن بودجه، تولید سریال‌های فاخر متوقف شده است و باید با تأمین بودجه مناسب، ظرفیت بازیگران استانی برای ایفای نقش در سریال‌های فاخر را تقویت کنیم.

    ظرفیت‌های بی‌بدیل استان‌ها برای تولید آثار نمایشی

مهرداد عظیمی، مدیرکل صداوسیمای مرکز چهارمحال و بختیاری که میزبان این دوره جشنواره بود نیز با اشاره به زیرساخت‌های فنی و همچنین مباحث محتوایی موجود در مراکز صداوسیما برای تولید آثار فاخر تلویزیونی گفت: در بخش محتوایی، غنای فرهنگی و تاریخی چند هزار ساله در مراکز استان‌ها، ظرفیت‌های بی‌بدیلی برای تولید آثار نمایشی فراهم کرده‌اند و برای شناخت ظرفیت‌های فرهنگی و حساسیت‌ها در این بخش، باید به مراکز صداوسیما اعتماد کنیم.

مدیرکل صداوسیمای مرکز چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: مدیران رسانه ملی هر وقت به مراکز استان‌ها اعتماد کردند، نتیجه گرفتند، به ما اعتماد کنید چرا که ظرفیت تولید آثار فاخر نمایشی را داریم.

    تولد دوباره جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها

مجید زین‌العابدین، مدیر شبکه یک سیما نیز با اشاره به تولد دوباره جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها در سه سال گذشته گفت: خوشبختانه در بخش تلویزیونی شاهد رشد آثار نمایشی هستیم و رشد تولیدات مراکز استان‌ها نشان‌دهنده مدیریت عالمانه رسانه ملی و همچنین انگیزه بالای مراکز برای تولید آثار فاخر هستیم.

مدیر شبکه یک سیما خاطرنشان کرد: خوشبختانه در بیست‌ویکمین جشنواره تولیدات مراکز شاهد حضور آثاری تولیدی فاخری هستیم که انسان را به وجد می­آورند ولی در حوزه سریال این ضعف همچنان مشهود است.

زین‌العابدین تأکید کرد: رسانه ملی نهضت تولید پویانمایی و استفاده از ظرفیت استان‌ها را کلید زده است و جا دارد که نهضت تولید تله‌فیلم نیز در کشور راه بیفتد و مراکز استان­ها سالیانه چهار تا پنج تله‌فیلم تولیدی تراز داشته باشند. مدیر شبکه یک سیما از رئیس رسانه ملی خواست تا مجوز ساخت 100 تله‌فیلم را صادر کند.

    توجه جدی به سریال‌های تولیدی مراکز استان‌ها

علی‌اصغر شادروان، کارگردان سریال «زیباشهر» که فیلم ماندگار «تیرباران» را در کارنامه کاری اش دارد نیز در سخنانی خواستار توجه جدی به سریال‌های تولیدی مراکز استان­ها و همچنین تأمین بودجه آن‌ها شد و به برخی مشکلات در حوزه بودجه تولیدات در مراکز اشاره کرد.

    افق روشن آثار نمایشی استان‌ها

مهدی فرجی، عضو شورای طرح و برنامه جشنواره نیز با بیان اینکه آثار نمایشی در مراکز استان‌ها افق روشنی دارند گفت: در این دوره از جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها، تله‌فیلم‌های بسیار خوبی حضور داشتند و عموم شبکه‌های تلویزیونی می‌توانند آن‌ها را پخش کنند.

وی افزود: اگر چه در بخش سریال، گام‌های خوبی برداشته شده است، اما بسیاری از هنرمندان پیشکسوت که خاطرات ما را تشکیل می‌دهند، کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و باید از تجربیات این پیشکسوتان در کنار هنرمندان جوان استفاده کرد.

    توجه به موسیقی فاخر ایرانی

هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی نیز در سخنانی با بیان اینکه ما در کشور جشنواره‌ها زندگی می‌کنیم گفت: مزیت عمده جشنواره استان‌ها، تداوم و پشتیبانی آن است و باید تقویت شود.

این پژوهشگر موسیقی نواحی خاطرنشان کرد: بخش اعظمی از موسیقی بکار رفته در آثار نمایشی، غربی است و توجهی به موسیقی فاخر ایرانی نمی‌شود و باید به استفاده از موسیقی نواحی توجه ویژه‌ای شود.

جاوید همچنین خواستار بازگشت رشته موسیقی به دانشگاه صداوسیما و همچنین ایجاد واحد پژوهش موسیقی در مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما شد.

این پژوهشگر موسیقی نواحی همچنین خواستار فعال کردن گروه‌های برجسته موسیقی ایرانی برای اعزام به خارج از کشور، ایجاد پستی به نام موسیقی برای برنامه‌سازان صداوسیما و تولید آثار موسیقی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی شد.

    تولید برنامه‌های شاد در رادیو و تلویزیون

بهروز رضوی، گوینده پیشکسوت رادیو و تلویزیون گفت در این دوره، هم صاحب هنرمندانی خلاق و دارای توانمندی بالا هستیم و هم صاحب مدیرانی هستیم که فضای لازم را برای بروز خلاقیت های هنری فراهم می‌کنند و این یک فرصت مناسب برای خلق آثار ماندگار است. او در ادامه بر لزوم تولید برنامه‌های شاد در رادیو و تلویزیون برای افزایش روحیه امید در مردم تأکید کرد.

    پرورش استعدادهای هنرمندان حوزه شعر و موسیقی

حمید شاهنگیان، شاعر شعر «خمینی ای امام» و اولین مدیر واحد موسیقی سازمان صداوسیما به بیان خطرات خاص دوران قبل از انقلاب برای سرودن این سرود پرداخت. او علاوه بر اینکه خواستار پرورش استعدادها و خلاقیت هنرمندان حوزه شعر و موسیقی شد از همه خواست تا ضمن جلوگیری از اقدامات تفرقه‌انگیزانه، حمایت از وحدت ملی و تمامیت ارضی را تقویت کنند.

    تولید سریال «خورشیدهای سه‌گانه» در مرکز فارس

سیدتقی سهرابی، مدیرکل صداوسیمای مرکز فارس نیز گفت: با حضور 40 نفر از اساتید دانشگاه به ریاست پژوهشکده حافظ‌شناسی، 50 درصد از مراحل تحقیق و نگارش فیلمنامه سریال فاخر 90 قسمتی «خورشیدهای سه­گانه» طی شده است و این سریال زندگینامه حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی را به تصویر می‌کشد.

مدیرکل صداوسیمای مرکز فارس خاطرنشان کرد: امروز مراکز استان‌ها بهشت هنرمندان و برنامه‌سازان شده‌اند، چون قابلیت‌ها و ظرفیت‌های خوبی برای آن‌ها فراهم شده است.

وی افزود: باید با توجه ویژه به مراکز استان‌ها و همچنین تأمین زیرساخت‌های فنی، جذابیت‌های حضور سرمایه‌گذاران به ویژه سرمایه­گذاران بخش خصوصی را فراهم کنیم تا شاهد تولیدات فاخر و بانشاط در استان‌ها باشیم.
 
 تولید سریال‌های فاخر با کمترین بودجه
 

سیدعباس فاطمی‌نویسی، رئیس مرکز سیمای استان‌ها نیز گفت: در دو سال گذشته چند سریال با بودجه کمتر از یک تله‌فیلم در مراکز استان‌ها تولید شدند و اگر همت و عظم مضاعفی در رسانه ملی وجود داشته باشد، شاهد تولید آثار بهتری خواهیم بود.

رئیس مرکز سیمای استان‌ها با اشاره به تولید سریال‌های فاخر در مراکز استانی صداوسیما تصریح کرد: با توجه به آغاز تولید سریال‌های فاخر در مراکز استانی، امیدواریم سال آینده در جریان برگزاری بیست‌ودومین جشنواره تولیدات مراکز استانی، شاهد حضور حجم بالایی از تولیدات فاخر نمایشی استان‌ها باشیم.
 
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۴°