دومین سند همکاری ایران و یونیسف امضا شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:45 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۶۲۲۱۹۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۴
دومین سند همکاری وزارت کشور با صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) روز سه شنبه با حضور نماینده یونیسف در تهران و رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل امضا شد و طرفین بر تدوین برنامه های برای مین ‌زدایی مناطق مرزی ایران و عراق تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، رمضان شجاعی کیاسری در این جلسه با اشاره به ابعاد همکاری یونیسف با وزارت کشور ایران گفت: پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور در گرو تقویت و تمرکز برسرمایه های انسانی بوده و کودکان و نوجوانان این مرز و بوم مهمترین و ارزشمندترین سرمایه های موجود هستند.

وی افزود: متاسفانه وجود بعضی از مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی و یا حوادث غیرمترقبه طبیعی، موجبات بروز آسیب های جسمی و روانی را برای جامعه و خصوصا کودکان که آسیب پذیرترین قشر جامعه هستند، فراهم می کند؛ لذا بهره گیری از ظرفیت سازمان های بین المللی و دستگاه های ذیربط با هدف استفاده از تجربیات و دانش کشورهای موفق، می تواند گام موثری درجهت کاهش معضلات مرتبط با کودکان و تسریع روند توسعه انسانی در کشور باشد که تدوین این سند نیز در راستای اهمیت همین موضوع است.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور بیان کرد: دراین راستا، این مرکز با عنایت به ماموریت خطیرش در مدیریت و راهبری همکاری با سازمان ها و نهادهای بین المللی و منطقه ای در تلاش بوده و هست که بتواند ارتباط بین معاونت های ذیربط وزارت متبوع و دستگاه های تخصصی را به سازمان های بین المللی با هدف اجرای برنامه های عملیاتی برای رشد و توسعه کشور برقرار کند، که از جمله این همکاری ها تعامل با صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) است.
وی ادامه داد: این مرکز با تاکید بر این موضوع، همکاری مشترک با صندوق کودکان ملل متحد را در دستور کار خود قرارداده است و این دومین سند همکاری با یونیسف در طول سه سال گذشته امضاء و تبادل خواهد شد.
شجاعی کیاسری با اشاره به برنامه مین زدایی مناطق مرزی گفت: هنوز بعد از گذشت 30 سال از جنگ ما شاهد مرگ و میر و مجروحیت کودکان و زنان و مردان مناطق مرزی در دو طرف مرز ایران و عراق هستیم و با توجه به آسیب هایی که وجود مین در مرز ایران و عراق به کودکان وارد می کند، آقای پارکس قول مساعد در جهت همکاری برای تدوین برنامه های مین‌زدایی از مناطق مرزی کشور را داده اند.
وی افزود: این پیشنهاد با معاونت امنیتی مطرح و مورد استقبال واقع شد ولیکن با توجه به اینکه تعریف و اجرای فعالیت های این برنامه به دلیل نیاز به هماهنگی های داخلی و خارجی با کشور عراق زمانبر است ما تصمیم گرفتیم در این مقطع سند را امضاء کنیم و در کنار اجرای فعالیت های توافق شده، آن موضوع نیز پیگیری و اجرایی شود.
«ویل پارکس» نماینده یونیسف در تهران نیز با بیان اینکه سند جدید با همکاری و اخذ دیدگاه های کارشناسی تمام حوزه های مرتبط در ایران به خوبی تهیه و تنظیم شده است، ابراز امیدواری کرد که تمام اهداف این سند به خوبی تحقق یابد.
وی افزود: کیفیت برنامه ها ، همکاری بین بخشی میان وزارتخانه ها و دستگاه های مرتبط و استفاده از توان و ظرفیت استانداری ها، فرمانداری ها و شهرداری ها در راستای اجرای برنامه ها سه هدف مهم این سند هستند.
نماینده یونیسف در ایران ضمن قدردانی از تلاش های صورت گرفته برای تدوین این سند اظهار کرد: با علاقه تمام تلاش خود را درباره بحث مین زدایی انجام خواهم داد تا با همکاری نماینده یونیسف در کشور عراق بتوانیم به نتیجه مطلوب در این زمینه برسیم.
اولین سند همکاری میان صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و وزارت کشور در آذرماه سال 94 امضا شد که در طول دوسال با همکاری شرکای اجرایی این سند از جمله سازمان مدیریت بحران، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، پلیس راهور ناجا و سازمان امور اجتماعی کشور مفاد این سند با موفقیت اجرا شد.
براساس سند پیشین، فعالیت هایی از جمله تحقیق و مطالعه درخصوص مرگ و میر کودکان در سوانح جاده ای، انجام سفر مطالعاتی به کشور اسپانیا با هدف استفاده از تجربیات موفق این کشور در زمینه بهبود ایمنی تردد و پیشگیری از مرگ و میر کودکان در سوانح جاده ای، برگزاری سه دوره کارگاه آموزشی کشوری با حضور اساتید بین المللی در حوزه مدیریت بحران و حوادث مترقبه برای مدیران و کارشناسان دستگاه های دخیل در زمان بروز حوادث غیرمترقبه طبیعی و نیازسنجی های مرتبط برای مکان یابی و احداث اتاق های مادر و کودک در فضاهای عمومی شهرها مثل ترمینال ها، مراکز خرید و... و همچنین ایجاد اتاق های مادر و کودک در شهرهای کشور توسط شهرداری ها با موفقیت انجام شد.
در سند جدید همکاری یونیسف و وزارت کشور نیز برنامه هایی چون همکاری در زمینه اشتراک‌گذاری تجربیات بین المللی با متخصصین در سطح ملی برای اجرای رویکرد شهر دوستدار کودک توسط شهرداری ها، پشتیبانی از برگزاری دو سمینار ملی شهر دوستدار کودک برای شهرداران، توسعه الگوی شهر دوستدار کودک حداقل در یک شهر ایران؛ آموزش برای ایجاد و نظارت بر بوستان های دوستدار کودک و فضاهای مناسب مادران و اطفال و همچنین بازدیدهای مطالعاتی بین المللی و حضور هیئت ایرانی در نشست جهانی شهر دوستدار کودک اشاره کرد.
در این سند همچنین پیش بینی شده است که نقشه راه و الگویی برای افزایش آگاهی درباره ایمنی مطلوب تر سفرهای جاده ای برای کودکان در دو استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد به عنوان استانهای پایلوت این طرح ایجاد شود. همچنین سمینارها و میزگردهایی برای ترویج رویه ها و فرهنگ حمل و نقل ایمن کودکان برگزار شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°