پرداخت مطالبات گندمکاران تا ماه آینده

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:24 - يکشنبه 17 فروردين 1399
کد خبر : ۶۲۳۱۴۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
مدیر عامل بانک کشاورزی: تاکنون 63 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
روح‌الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی امروز در نشست خبری گفت: هر ساله یکی از گلایه‌های کشاورزان این بود که پول آنها دیر پرداخت می‌شود اما اکنون به محض اختصاص پول از طریق شرکت بازرگانی دولتی یا وزارت جهاد کشاورزی آن را پرداخت می‌کنیم.
وی افزود: امسال 12 هزار میلیارد ریال در یک مقطع برای کمک به تامین مالی خرید تضمینی گندم پرداخت کرده‌ایم و 10 هزار میلیارد دیگر از منابع بانک کشاورزی برای کاشت و تولید گندم پرداخت می‌کنیم و برنامه دولت این است که تا ماه آینده تمام مطالبات گندم کاران را پرداخت کند و تاکنون 63 درصد آن را پرداخته است.


مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: سال گذشته قرار بود تا قبل از تسویه مطالبات گندم کاران کارتی برای خرید نهاده و بذر برای کشت پائیزه مورد استفاده قرار گیرد اما استقبالی از این طرح نشد و طرح را ادامه ندادیم چرا که کشاورز ترجیح می‌دهد پول گندم را نقدا پرداخت کند.
 
وی به فعالیت‌های انجام شده طی 5 ماه گذشته در مجموعه بانک کشاورزی کشور اشاره کرد و افزود: در سال گذشته با رشد 40 درصدی مواجه بودیم که این رقم که رشد 204 هزاری میلیارد ریالی در پی داشت که در سال 97 این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: در 5 ماهه امسال 811 میلیارد ریال سپرده در قالب 46 میلیون حساب تجهیز کرده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال در این محل 13.1 درصد رشد داشته باشیم و این رشد در شرایط اتفاقی افتاد که هزینه‌های منابع تمام شده و نرخ سود سپرده‌هایمان را در مجموع 2 درصد کاهش داده‌ایم.

خدارحمی اضافه کرد: 50 درصد اهدافی که برای سال 97 پیش‌بینی کرده بودیم، محقق شده است.

به گفته وی از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه 361 هزار فقره تسهیلات به مبلغ 150 هزار میلیارد ریال پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 35 درصد افزایش یافته که بخشی از آن ناشی از اعتباراتی است که در قالب طرح اشتغال‌زایی عشایری و روستایی پرداخت می‌شود.

خدارحمی 42 درصد از تسهیلات پرداختی را مربوط به صنایع و خدمات وابسته برشمرد و افزود: 16 درصد از تسهیلات در بخش دامداری و دامپروری 20 درصد در بخش زراعت و باغداری و 20 درصد در سایر بخش‌ها تشکیل شده است.


وی در مورد وصول مطالبات بانک کشاورزی در ابتدای امسال گفت: بالغ بر 125 هزار میلیارد ریال وصول مطالبات در این بانک بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 27.3 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل بانک کشاورزی به موانع پرداخت تسهیلات اشاره کرد وگفت: بر اساس دستور مقام معظم رهبری یک و نیم میلیارد دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات به شهرهایی کمتر از 10 هزار نفر اختصاص یافته که 12 هزار میلیارد تومان معادل ریالی آن است که به عاملیت 4 بانک پرداخت می‌شود و 50 درصد این تسهیلات از طریق بانک کشاورزی یعنی رقمی معادل 6 هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.

خدارحمی گفت: تاکنون 1500 میلیارد تومان در قالب دو بخش در اختیار ما قرار گرفته است که ما بامنابع خود آن را تلفیق می‌کنیم و با نرخ 6 درصد در اختیار طرح‌های اشتغالزای روستایی و عشایری قرار می‌دهیم که تا حدی برای آنکه مطمئن شویم این پول صرف اشتغالزایی می‌شود، در طرح‌ها سخت‌گیری می‌کنیم.

وی در مورد جزئیات بیشتر طرح‌های اشتغالزای روستایی و عشایری گفت: 46 هزار و 589 میلیارد ریال از این طرح‌ها در بانک کشاورزی در دست بررسی است که 8 هزار و 905 طرح به مبلغ 19 هزار میلیارد ریال در بانک مصوب شده است.  همچنین تاکنون 7 هزار و 600 طرح به ارزش 12هزار و 600میلیارد ریال تسهیلات گرفته‌اند که یک هزار و 560 شغل جدید ایجاد کرده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی به این نکته اشاره کرد که طرح‌های اشتغالزایی  روستایی در همه استان‌های کشور متناسب با میزان دسترسی آب و موقعیت هر استان اجرا می‌شود و مهم است که این طرح‌ها واقعا به اشتغالزایی منجر شود.

خدارحمی از پرداخت 7 هزار و 38 فقره تسهیلات در 5 ماهه امسال در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی خبر داد و گفت: 301 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید کمباین،تراکتور و ماشین‌آلات برداشت غلات و امثالهم پرداخت شده است.


وی با اشاره به اینکه پرورش ماهی قزل‌آلا طی 15 سال گذشته با کمک بانک کشاورزی توسعه یافته است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته طرح بزرگ 3 هزار تنی نزدیک جزیره کیش و بندر آفتاب به بهره‌برداری رسید و در4 ماهه ابتدای امسال 1760 میلیارد ریال برای اجرای 4 طرح پرورش ماهی و با ظرفیت 13 هزار و 414 تن پرداخت کرده‌ایم که پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان‌های جویبار و رامسر عملیاتی شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی به اعتباراتی که برای طرح‌های گلخانه‌ای اختصاص یافته اظهار داشت: 235 طرح در سطح 289 هکتار رقمی حدود 2075 میلیارد ریال تسهیلات گرفته‌اند.


خدارحمی به رتبه سوم بانک کشاورزی بین بانک‌های کشور به دلیل تعداد تراکنش اشاره کرد و افزود: از نظر منابع و حجم خریدها مقام چهارم را در بین بانک‌های کشور داریم.

وی افزود:در مورد واگذاری تملک دارایی بانک‌ها، قانون رفع موانع تولید موفق عمل و سال گذشته کشت و صنعت میان آب و ماهی کارون را واگذار کرده است و امسال دو شرکت دیگر از طریق بورس کالا به زودی واگذار خواهد شد و 180 فقره ملک در 5 چند ماهه به مبلغ 2312 میلیارد ریال از املاک تملیکی را واگذار کردیم.

مدیرعامل بانک کشاورزی در مورد میزان بدهی این بانک به بانک مرکزی گفت: در سال‌های اخیر سعی کرده‌ایم بانک را بر اساس مبانی حرفه‌ای به نحوی اداره کنیم که نیازی به برداشت از منابع بانک مرکزی نداشته باشیم و در سه سال اخیر اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته‌ایم و به دلیل عملکرد خوب و نقدینگی مناسب یک خط اعتباری مختصر به رقم 1500 میلیارد تومان در اختیار ما قرار گرفته است.

خدارحمی در مورد بدهی دولت به بانک کشاورزی گفت: که بر اساس کار گسترده‌ای که در بخش کشاورزی انجام میدهیم، صندوق بیمه در داخل بانک کشاورزی قرار دارد و از طرفی به دلیل مشکلاتی که دولت در پرداخت غرامت داشته است از محل کمک‌هایی که به صندوق بیمه کرده‌ایم یا تسهیلاتی که بخش‌های دولتی بنا به مصوبه دولت از ما گرفته‌اند حجم بدهی تا سال گذشته بالغ بر 130 هزار میلیارد ریال بوده است که انتظار می‌رود این مبلغ با توجه به خسارت سرمازدگی اکنون به 140 هزار میلیارد ریال رسیده باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۸°