عرضه محصولات پروتئینی زیر قیمت بازار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:46 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۶۲۳۱۸۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۷
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام: برای تنظیم بازار و حمایت از مصرف کننده، مرغ و گوشت قرمز به صورت تازه و منجمد زیر قیمت بازار در میادین عرضه می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حمید ورناصری با حضور در برنامه گفتگوی 18:30 درباره تامین بازار محصولات پروتئینی گفت: برای همه محصولات پروتئینی مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز وارداتی اعم از گوشت گوساله و گوسفند، تمهیدات و برنامه ریزی های لازم متناسب با شرایط تولید انجام شده و در بخش مرغ ذخیره سازی لازم از تولیدات داخلی انجام شده است.
 
 او افزود: واردات مرغ مفهومی ندارد و مجموع تولیدی که ماهیانه وارد بازار می شود و جوجه ریزی هایی که در کشور انجام می شود سالانه 2 میلیون و 200 هزار تن است و برنامه ریزی به صورتی است که مشکلی از جنبه کمبود نخواهیم داشت. 

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام درباره نوسان در قیمت مرغ در بازار گفت: نوسان قیمتی نسبت به قیمت های واقعی کالا سنجیده می شود، قیمت گوشت مرغ پایین تر از قیمت تمام شده تولید در واحدهای تولیدی بوده است بنابراین افزایش نسبی قیمت مرغ نسبت به تقاضا در برخی روزها طبیعی است.
 
تدابیر لازم برای کنترل بازار محصولات پروتئینی 
او گفت: قیمت گوشت مرغ از روز گذشته کاهش داشته است بنابراین نوسان قیمت شدید نیست.
ورناصری ادامه داد: وقتی کالا از محل تولید داخلی تهیه می شود باید متناسب با قیمت تمام شده در بخش تولید باشد و برای تولید کننده نیز سود داشته باشد.
 
 مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: سازمان حمایت قیمت 5700 تا 5800 تومان برای مرغ زنده در نظر گرفته بنابراین قیمت تمام شده برای بازار باید متناسب باشد.
 
ورناصری گفت: قیمت مرغ به صورت متوسط بین 9500 تا 10500 تومان به دست مصرف کننده می رسد و این قیمت برای مرغ تازه در نظر گرفته شده است. مرغ منجمد نیز به قیمت 6750 در میادین عرضه می شود.
 
او افزود: مرغ تازه در میادین نیز به قیمت 8100 تومان عرضه می شود و کاهش قیمت مرغ را از روز گذشته شاهد بوده ایم.
 
مدیرعامل پشتیبانی امور دام گفت: امسال در ماه های تیر، خرداد و اردیبهشت قیمت مرغ کاهش داشته است، این در حالیکه آمار تلفات و آمار جوجه ریزی نیز در قیمت مرغ  تاثیرگذار است.
 
او ادامه داد: دولت حتی در مقاطعی که قیمت افزایش می یابد تمهیداتی برای مصرف کننده داشته است که مرغ را در میادین با قیمت پایین تر عرضه کرده است.

 ورناصری گفت: قیمت نهاده ها در بازارهای جهانی اثر مستقیمی بر کالاهای نهایی ما دارد بنابراین بازار داخلی نیز علی رغم تمهیدات دولت تحت تاثیر بازار جهانی قرار می گیرد. 
 
او درباره گوشت قرمز گفت: هر روز واردات گوشت گوسفند از کشورهای نیوزیلند و استرالیا انجام می شود، قیمتی که سازمان حمایت اعلام کرده به ازای هر کیلوگرم مخلوط گوشت گوسفندی 34200 تومان است که 37500 تومان باید به دست مصرف کننده برسد که این قیمت در میادین، فروشگاه های زنجیره ای باید عرضه شود و به دست مصرف کننده برسد.
 
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: سازمان تنظیم بازار، برای گوشت منجمد گوساله وارداتی نیز به ازای هر کیلوگرم 29 هزار تومان برای مصارف عمده در نظر گرفته است. 
 
او افزود: روزانه 100 تا 150 تن گوشت وارد می شود، بخشی هم از طریق تولیدات داخلی تامین می شود که ممکن است نوسانات قیمتی داشته باشیم.
 
چهارآئین مدیرعامل اتحادیه مرغداران کشور در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: قیمت نهاده های تولید نسبت به سال گذشته بطور متوسط 40 درصد افزایش یافته است.
 
تدابیر لازم برای کنترل بازار محصولات پروتئینی 

او افزود: کنجاله سویا نسبت به سال قبل،71درصد، ذرت40 درصد و دارو 81درصد گران شده است.

چهار آئین ادامه داد: در کنار نهاده های تولید، دستمزد کارگران 19 درصد و هزینه حمل و نقل 20درصد افزایش یافته که همه این موارد قیمت تمام شده مرغ را افزایش داده است.

او قیمت منطقی مرغ درب مرغداری را 7500 تومان اعلام کرد و گفت: مرغدار نمی تواند زیر قیمت 7500 عرضه کند بنابراین با افزایش هزینه های حمل و نقل، مرغ با قیمت 11 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران کشور با اشاره به وجود دلالان در بازار نهاده های دامی گفت: دلالان باعث می شوند نهاده ها حدود 500 تومان گرانتر به دست تولید کننده برسد و این موضوع قیمت تولید و در نهایت قیمت مرغ در بازار را افزایش می دهد.

او ادامه داد: اگر قیمت جهانی نهاده های تولید افزایش یابد، قیمت مرغ هم افزایش پیدا می کند زیرا تولیدکننده نمی تواند زیر قیمت تمام شده محصول خود را عرضه کند.

چهارآئین گفت: تولیدکننده تمایلی به توقف تولید ندارد اما وقتی تولید صرفه اقتصادی نداشته باشد، تولید کننده نمی تواند تولید کند. 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۹°