گام سوم مذاکرات سوریه در تهران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:25 - چهارشنبه 22 مرداد 1399
کد خبر : ۶۲۴۲۵۴
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۰
نشست سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه درباره تحولات و آینده سوریه در حالی امروز در تهران برگزار می شود که به گفته تحلیلگران، این نشست کانون توجهات جهانی به منظور حل بحران سوریه خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان پیش از این در آذر 96 در شهر سوچی روسیه با محوریت صلح در سوریه گرد هم آمدند.

نشست دوم به میزبانی آنکارا در 15 فروردین ماه امسال به ارزیابی تازه ترین تحولات میدانی سوریه و رایزنی های سه جانبه درباره مسائل بین المللی و منطقه ای برگزار شد.

 اکنون گام سوم این مذاکرات به میزبانی ایران رقم می خورد و تهران امروز کانون توجهات جهانی خواهد بود.

 نهایی شدن بیانیه پایانی نشست سه جانبه تهران
در این حال، دستیار ارشد وزیر خارجه  از نهایی شدن بیانیه پایانی سومین نشست سه جانبه روسیه، ­ترکیه و ایران درباره سوریه خبر داد.
صادق حسین جابری انصاری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به سومین نشست سه جانبه روسیه، ­ترکیه و ایران  افزود: این نشست در زمانی برگزار می‌شود که بخش‌های عمده‌ای از خاک سوریه از وجود تروریست‌ها و نیرو‌های مسلح متعدد پاک شده است و حضور تروریست‌ها فقط در استان "ادلب" سوریه باقی مانده است و از این نظر نشست تهران اهمیت دارد.
وی ادامه داد: همچنین این اجلاس در هنگامی برگزار می‌شود که سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا، هر سه کشور شرکت کننده در این اجلاس را هدف گرفته و تحریم کرده است به همین علت اجلاس فردا از اهمیت خاصی برخوردار است.
جابری انصاری با بیان اینکه اجلاس تهران از نظر موضوعات مرتبط با سوریه، سندی را در پی خواهد داشت که به عنوان بیانیه پایانی این نشست است، افزود: در گفتگو‌هایی که هیئت‌های سه کشور در سطح نمایندگان ارشد در تهران داشتند، این سند نهایی شد و در صورت تایید روسای­ جمهوری این سه کشور به عنوان سند اجلاس تهران منتشر خواهد شد.
وی گفت:: این سند تقریبا همه موضوعات فعلی مرتبط با تحولات سوریه و تلاش‌هایی که در روند آستانه و صلح سوریه تاکنون توسط سه کشور ایران، روسیه و ترکیه انجام شده را در بر خواهد داشت.
دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی، تاکید بر ادامه رویارویی با تروریسم، بازگشت آوارگان و تاکید بر ضروت ساماندهی آن‌ها وهمچنین موضوع بازداشت شدگان و مفقودان جنگ سوریه را از موضوعات مطرح در این سند بیان و اضافه کرد: کمیته خاصی را برای رسیدگی به این موضوع و تسهیل تبادل به نام " کمیته تبادل" ایجاد کردیم.
جابری انصاری افزود: روسای سه کشور شرکت کننده در نشست تهران، مجموعه تحولات جاری از فاصله نشست قبلی تا این نشست و افق آینده تحولات و همکاری‌های سه کشور را بررسی و نتایج آن را اعلام خواهند کرد.
وی گفت:: هدف مذاکرات روند آستانه، پایان بحران سوریه است و تا زمانی که این بحران کاملاً به پایان نرسد این مذاکرات و همکاری سه جانبه ادامه خواهد یافت.
جابری انصاری گفت:: یکی از کار‌هایی که در این روند انجام شد ایجاد مناطق کاهش تنش در مناطق تمرکز عمده جمعیتی سوریه بود و این موضوع موجب کاهش تلفات انسانی شد.
وی افزود: البته اعلام این مناطق کاهش تنش به هیچ وجه به معنی توقف رویارویی با تروریست‌ها نبوده است.
دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی با اشاره به اینکه منطقه "ادلب" تنها منطقه باقی مانده خارج از حاکمیت دولت سوریه است، گفت: در پی این هستیم که این منطقه از طریق راه حلی مبتنی بر نوعی توافق، تحت سلطه و حاکمیت دولت سوریه قرار گیرد.
وی ادامه داد: در پی این هستیم چند اصل اساسی و راه حل ادلب مورد توجه قرار گیرد از جمله اینکه تکلیف تروریست‌های این منطقه باید روشن شود. این منطقه اکنون مرکز تمرکز نیرو‌های جبهه النصره است که از سوی همه کشور‌های جهان و در قطعنامه‌های بین المللی به عنوان گروه ترویستی شناخته شده اند و رویا رویی با آن‌ها از عملیات مشروع است اصل دوم این است که ادلب جزئی از خاک سوریه است و باید مانند بقیه نقاط این کشور تحت حاکمیت دولت مرکزی قرار گیرد و ادامه این شرایط تبعات و توالی فاسدی در تجزیه این کشور خواهد داشت که یکی از خط قرمز‌های ماست.
جابری انصاری افزود: در کنار این دو اصل، اصل سوم که بسیار برای جهموری اسلامی ایران اهمیت دارد، بعد انسانی موضوع است که به علت حضور دو تا سه میلیون سوری در این منطقه است که هرگونه راه حل در ارتباط با ادلب باید در برگیرنده این بعد انسانی باشد.
وی اضافه کرد: با رایزنی‌ها با طرف‌های مختلف در پی ایجاد ترتیبی هستیم که در عین اعاده حاکمیت سوریه به منطقه ادلب، بعد انسانی مورد توجه باشد و در صورت لزوم از سوی دولت سوریه برای نیرو‌هایی که صلح می‌پذیرند، عفو اعلام شود و بین گروه‌های مسلح و گروه‌های تروریستی شناخته شده، تفکیک ایجاد شود و برخورد یکسان با آن‌ها صورت نگیرد.
 

 دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی گفت : جز پایان جنگ و گفتگوی سوری سوری و توافق درباره آینده سوریه میان خود سوری ها، راه حلی وجود ندارد و همه تلاش های سیاسی ما در روند آستانه و خارج از آن در این جهت است .
جابری انصاری در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه بنگاه های خبری بر اساس سیاست های کشورهای خود خطوط خبری خود را دنبال می کنند، افزود : کشورهای غربی و برخی از کشورهای منطقه از مجموعه تحولات در سوریه راضی نیستند و همه سرمایه گذاری آنها در طول بحران سوریه این بود که از طریق نظامی و سامان دادن شورش مسلحانه، با حمایت گسترده و سازمان یافته از گروه های تروریستی و کمک مادی ، شرایطی را فراهم کنند تا روند به هم ریختگی سوریه، تکمیل و دولت مرکزی این کشور ساقط شود اما این گونه نشد .
وی ادامه داد : اکنون رسانه های غربی و برخی کشور های منطقه ، تصویرسازی های تحریف شده و هدفمندی را در دستور کار خود قرار دادند تا مانع این روند تحولات شوند .
انصاری با اشاره به اینکه آنها از مسئله شیمیایی هم سوء استفاده می کنند ، گفت: رسانه ها سعی می کنند جنگ روانی را­ راه بیاندازند و منافع و نقشه های خود را دنبال می کنند.
وی با بیان اینکه جنگ، واقعه بسیار تلخی است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در طول چند سال گذشته از ابتدای بحران سوریه معتقد بود که این بحران راه حل نظامی ندارد و طرح های مختلفی را برای صلح سوریه ارائه کردیم اما متاسفانه د رمراحل ابتدایی این بحران، گوش شنوایی نبود ولی بعد ، آنها متوجه شدند امکان سرنگونی دولت سوریه وجود ندارد و روند راه حل سیاسی آغاز شد .
وی افزود: در پی آن هستیم که جنگ سوریه هر چه زودتر پایان یابد و راه حل ، جز پایان جنگ و گفتگوی سوری سوری و توافق درباره آینده سوریه میان خود سوری ها وجود ندارد و همه تلاش های سیاسی ما در روند آستانه و خارج از آن در این جهت است .
دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی با اشاره به اینکه جزئی از روند تحولات در سوریه از طریق نظامی و جزئی هم از طریق توافقات سیاسی بود، گفت: در پی این هستیم که از طریق رایزنی های نزدیک با روسیه و ترکیه و دولت سوریه ، راه حلی را در نظر بگیریم که از نوع راه حل جنوب و جنوب غرب سوریه و بدون تلفات سنگین باشد زیرا منطقه ادلب، تراکم جمعیتی قابل توجه دارد اما این موضوع منوط به نتیجه رایزنی هایی است که میان طرف های مختلف در جریان است .
جابری انصاری، وجود ده ها هزار نیروی مسلح در ادلب را از دیگر مشکلات بیان و اضافه کرد: اینکه این نیروهای مسلح پس از پاکسازی ادلب به کجا بروند مشکل را پیچیده تر کرده است.
وی با بیان اینکه بازیگران متعدد با منافع متعدد وجود دارد، ادامه داد: امکان دارد تروریست ها از جمعیت ساکن در ادلب به عنوان سپر انسانی استفاده کنند بنابراین یکی از راه حل ها این است که نیروهای مسلح که به صلح خواهند پیوست خود را از گروه های تروریستی شناخته شده بین المللی جدا کنند. روح توافق حاکم بر روند صلح سوریه بین سه کشور روسیه، ایران و ترکیه در همکاری و تعامل با دولت سوریه و گروه های مسلح، امکان موفقیت تاکتیک تروریست ها مبنی بر استفاده از مردم به عنوان سپر انسانی را به حداقل می رساند.
دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی درباره استفاده تروریست ها از سلاح شیمیایی و نسبت دادن آن به دولت سوریه گفت: تاکنون 2 بار از این تاکتیک استفاده شده است. غربی ها از این موضوع برای کاستن سرعت پیشروی های دولت سوریه استفاده می کنند تا زمانی که بخشی از منافع سیاسی خود را محقق کنند.
وی افزود : موضوع شیمیایی خط قرمز اصلی جمهوری اسلامی ایران است و کشورمان یکی از قربانیان بزرگ سلاح شیمیایی در جنگ تحمیلی بود .
جابری انصاری افزود: آن چه روشن است غربی ها و آمریکایی ها از موضوع شیمیایی به عنوان ابزاری در جهت اهداف خاص سیاسی خود برای پایان ندادن به وضعیت کنونی سوریه و جلوگیری از صلح و ثبات این کشور، سوء استفاده می کنند و امکان تکرار این تاکتیک وجود دارد.
وی گفت: ایران از ابتدای بحران سوریه اعلام کرد که مطالبات مردمی گروه ها و نخبگان برای بهبود وضع کشور حق طبیعی ملت هاست اما آنچه خط قرمز ماست این است که از ابزارهای تروریستی و خشونت برای تحقق اهداف سیاسی استفاده شود و این روش هیچ سودی برای ملت ها ندارد بلکه به تخریب و ناامنی پیش رونده در منطقه و جهان منجر می شود.
جابری انصاری افزود: ترکیه اصرار دارد منطقه کاهش تنش ادلب همچنان در شکل فعلی خود باقی بماند و در واقع حل آن به تاخیر بیفتد تا زمانی که راه حل بزرگتر سیاسی در ارتباط با آینده سوریه محقق شود.
وی اضافه کرد: آنها تاکید می کنند که اگر اکنون ادلب در دستور کار باشد به علت تراکم جمعیتی ، امکان کشتار انسانی گسترده وجود خواهد داشت اما معتقدیم می شود راه حلی را پیدا کرد تا مانع این اتفاق شود و یکی از خط قرمزها و اولویت های ما این است که تلفات انسانی گسترده در ادلب اتفاق نیفتد .
جابری انصاری گفت: اما در عین حال از ابتدای روند آستانه تاکید کردیم ترتیبات ایجاد مناطق کاهش تنش، موقتی بوده است و اگر این ترتیبات، طولانی مدت شود به معنای تجزیه عملی سوریه خواهد بود و این یکی از خط قرمزهای اساسی است.کشورهای دیگر جهان حداقل در سطح تئوری، همواره در سطح بین المللی بر این موضوع اتفاق نظر دارند که نباید تجزیه ای اتفاق بیفتد.
وی افزود: بلوغ سیاست ترکیه و ایران می تواند خود را در این توافق نشان دهد که دو کشور همسایه و بزرگ اسلامی موثر در سوریه، راه حلی را با جمع این اهداف و اولویت ها بتوانند به نتیجه برسانند .
دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی درباره بازسازی سوریه گفت: کشورهای غربی و برخی از کشورهای منطقه ، شرط آغاز بازسازی را محقق شدن خواسته های خود بیان می کنند که این پذیرفتنی نیست.
جابری انصاری با بیان اینکه به مرور همراه با پیشرفت تحولات میدانی ، بازسازی سوریه به آرامی آغاز خواهد شد،ادامه داد: ایران که در نبرد علیه تروریسم در کنار دولت و ملت سوریه بود در تحولات بعدی هم در سطوح سیاسی و اقتصادی در کنار آنها خواهد بود .
وی افزود: منظور از مشارکت ایران در بازار بعد از جنگ سوریه ، گرفتن طرح ها در بازسازی سوریه از سوی شرکت های دولتی و خصوصی ایران است .
جابری انصاری ادامه داد: بخشی از گفتگوهای سفر اخیر وزیر خارجه کشورمان با مقامات عالی سوریه در ارتباط با مشارکت ایران در بازسازی سوریه بوده است نه به معنای کمک خیریه ای بلکه به این معنا که شرکت های ایرانی از فرصت اقتصادی ایجاد شده در شرایط پس از جنگ سوریه استفاده کنند و فرصتی برای صدور خدمات فنی و مهندسی و کالاها باشد .
وی اضافه کرد : به این معنا ایران تلاش خواهد کرد در بازسازی آینده سوریه مشارکت اساسی داشته باشد . 

 رئیس جمهوری امروز(جمعه) میزبان رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه است؛ پوتین و اردوغان برای گفت وگو و تبادل نظر درباره تحولات و آینده سوریه، مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و در نهایت روابط دوجانبه و سه جانبه به ایران سفر می کنند.سفری که به عقیده کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی نشان دهنده همگرایی این سه کشور در منطقه و تصمیمی برای پایان سال ها جنگ و ترور در سوریه است.

 غربی ها بار دیگر برای سوریه خط و نشان کشیدند!
در این حال، در آستانه سومین نشست سه جانبه سران  روسیه، ­ترکیه و ایران درباره سوریه در تهران  شورای امنیت برای بررسی اوضاع ادلب جلسه برگزار کرد و غربی ها بار دیگر برای سوریه خط و نشان کشیدند !
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با تکرار ادعای استفاده سوریه از سلاح شیمیایی، این کشور را به حمله نظامی تهدید کرد. نیکی هیلی در نشست شورای امنیت درباره سوریه بدون ارائه مستنداتی ادعا کرد دولت سوریه قصد دارد در استان «ادلب» از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند!
اما نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد از آمریکا خواست برای ادعاهای خود مستندات ارائه کند. «واسیلی نبنزیا» گفت آمریکا باید فهرست تأسیساتی را که مدعی است محل ذخیره و نگهداری تسلیحات شیمیایی در سوریه است، منتشر کند. نماینده دائم روسیه خطاب به نیکی هیلی گفت: «به منشور سازمان ملل احترام بگذارید و اگر ادعایی درباره انبارهای شیمایی دارید آنها را به سازمان منع تسلیحات شیمیایی ارجاع دهید تا در مورد آن تحقیقات لازم را انجام دهند».
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل هم با رد ادعاهای آمریکا و مقامات غربی گفت در سوریه هیچ گونه سلاح شیمیایی وجود ندارد. بشار الجعفری تاکید کرد کسانی که خودشان سلاح شیمایی دارند و به این بهانه عراق را نابود کردند، امروز در سوریه مانع راه حل‌های دیپلماتیک شده‌ و به دنبال طولانی کردن جنگ در سوریه هستند. بشار الجعفری گفت شورای امنیت پیشتر در مورد عراق و لیبی دچار اشتباه شد و زمان آن فرا رسیده که از اشتباهات درس گرفت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۹°