افزایش روابط تجاری ایران و عراق در شلمچه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:36 - سه‌شنبه 29 بهمن 1398
کد خبر : ۶۲۵۴۳۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۶
عراق جزو ۵ مقصد اول صادراتی ایران در کشور‌های منطقه است و شلمچه نقش مهمی در روابط تجاری و تبادل کالا بین دو کشور همسایه ایفا می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
استان خوزستان با داشتن دو مرز زمینی، 5 فرودگاه، راه‌آهن، راه آبی، صنایع کلان نفت، فولاد و پتروشیمی و همچنین ظرفیت‌های کشاورزی همچون خرما و گندم و مهم‌تر از همه همسایگی و شباهت‌های فراوان اجتماعی و فرهنگی با کشور عراق به‌ویژه با استان‌های میسان و بصره، بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای برقراری روابط تجاری دوطرفه است.

ناظران عراقی نیز اذعان دارند که ایران بهترین بازار تامین‌کننده کالاهای عراق است، مشکلات مرزی برطرف شود و طرفین معامله‌کننده به قراردادها پایبند باشند. از سوی دیگر، معتقدند جذابیت‌های بازار عراق برای کشورهای منطقه و غیرمنطقه‌ای رو به افزایش است و این به معنای رقابتی شدن این بازار است.

نصب دستگاه‌های اشعه ایکس و بهره‌مندی از جاده دسترسی اختصاصی کالاهای صادراتی مرز شلمچه از مزایای این مرز تجاری با عراق است.
در حال حاضر 2 بارانداز تجاری به متراژ ۱۳ هکتار و ۸ هکتار در مرز شلمچه راه‌اندازی شده‌اند.
ساخت جاده دسترسی ویژه خودروهای حمل بار صادراتی به شلمچه در آینده نزدیک برای بهره‌برداری در اختیار فعالان اقتصادی قرار خواهد گرفت.
وظایف دیپلماسی، رایزنی‌های بین‌المللی و ایجاد زمینه لازم به منظور جذب خریداران عراقی با بازاریابی مناسب و هدفمند از وظایف دیگر دستگاه‌ها و بخش خصوصی است.

عراق، پس از کشورهای چین و امارات، در ردۀ سه بازار اول هدف صادراتی ایران از آغاز سال جاری است.

بازار عراق در سال‌های اخیر بازاری مهم و استراتژیک برای بخش ‌خصوصی و بخش دولتی ایران مطرح بوده و تجار ایرانی حساب ویژه‌ای روی این بازار منطقه‌ای باز کرده‌اند و می‌توان گفت که عراق جزو ۵ مقصد اول صادراتی ایران در کشور‌های منطقه است.
 
مرز بین‌ المللی شلمچه با ظرفیت بالا در زمینه صادرات، ترانزیت کالا و مسافر ، نقش مهمی در روابط تجاری و تبادل کالا بین ایران و عراق دارد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °