علت بی ثباتی بازار چیست؟

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:04 - دوشنبه 16 تير 1399
کد خبر : ۶۲۶۰۸۳
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۶
کارشناسان عرضه نشدن کالا، وقفه در تخصیص ارز، احتکار خانگی و گرانی را مهمترین عوامل بی ثباتی در بازار برشمردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
معاون سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره وضعیت فعلی بازار گفت: ما باید قبول کنیم که جنگ اقتصادی شکل گرفته است و افراد سودجو شرایط بازار را سخت کرده اند.
 
شهرام میرآخورلو  افزود: ما حجم نقدینگی بالایی در کشور داریم که مخرب بازار است و اگر وارد بازار هرکالایی به خصوص کالاهای سرمایه ای و بادوام شود مدیریت بازار را به هم می ریزد، تقاضای کاذب در بازار ایجاد می کند و بازار را با مشکل مواجه می کند.
وی ادامه داد: تنظیم بازار با استمرار عرضه،کنترل شبکه توزیع منتخب و نحوه تامین کالا از تولید کننده و وارد کننده تا زنجیره مصرف، قابل کنترل است و می توان تعادل نسبی در بازار ایجاد کرد.
 
تنظیم و نظارت بر بازار 
 
معاون سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: از 31 اردیبهشت امتناع از عرضه کالا جدی شد و بازار را با مشکل مواجه کرد، این کار موجب شد که حدود 23 هزار پرونده به سازمان تعزیرات ارسال شود.

وی افزود: برخی تولید کنندگان مجبورند به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه تولیدات را گرانتر بفروشند، کارگروه کنترل بازار تغییرات قیمت را مدیریت می کند بنابراین بار فرهنگی و بار روانی در بازار حاکم شده است که این امر منجر به احتکار خانگی بیشتر می شود.

میرآخورلو درباره چند قیمتی بودن کالاها گفت: تخفیفات در جهت کوتاه کردن زنجیره تولید تا مصرف بوده است. در محصولات سلولزی قیمتی که درج می شود ملاک تعیین قیمت کالا بوده و به حرکت به سمت شفاف سازی بوده است اما در این زمینه تعداد 5 پرونده به تعزیرات اعزام شده که رسیدگی می شود.
 
او درباره موفقیت سازمان حمایت در کنترل قیمت ها گفت: در 5 ماه اول سال ،97 یک میلیون و 421 هزار و  608 مورد بازرسی داشتیم که از این تعداد 157 هزار درباره قاچاق کالا و یک میلیون و 263 هزار مورد مربوط به سایر کالاها بود،  37 هزار و 205 مورد گشت مشترک با سازمان غذا و دارو، تعزیرات حکومتی و سازمان ملی استاندارد داشته ایم. 
او افزود: ما با 2880 بازرس با توان حداکثر کار کرده ایم و پرونده های تخلفی که ارسال شده است نشان دهنده حجم بالای کنترل است.

معاون سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: ممنوعیت صادرات برای اکثر کالاها درحال انجام و شکل گیری است. استانداران مناطق مرزی مکلف به کنترل کالا از مرز شده اند.
 
او گفت: در 5 ماه امسال ثبت سفارش کالای اساسی نسبت به سال گذشته افزایش داشته اما میزان تخصیص ارز نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است و میزان واردات کاهش یافته ولی چرخه تقاضا افزایش داشته است که وقتی میزان تولید و واردات کاهش یافته و از طرفی میزان تقاضا و صادرات افزایش یافته بازار نامتوازن می شود.
 
 دبیرکل اتاق اصناف دیگر مهمان برنامه درباره سهم سواستفاده ها از گرانفروشی و مشکلات بازار و تولیدکنندگان گفت: وقتی اجرای دوباره تحریم ها عنوان شد بازار با تغییراتی مواجه شد، به همین دلیل تخصیص ارز موجب شد تولید مشکلاتی را تجربه کند.
 
 تنظیم و نظارت بر بازار
 
علی عوض‌پور افزود: سیاست ها باید به گونه ای باشد که عرضه کالا افزایش یابد که این امر در 2 ماه اول سال صورت نگرفت.
 
او افزود: آمار و اطلاعات در رصد روزانه بازار می گوید کمبود کالا نداریم اما بازار شرایط عادی ندارد، موضوع اصلی گرانی کالاست، وقتی تقاضا و عرضه به هم بخورد بازار با مشکل مواجه می شود.

 عوض پور درباره خرده فروشی گفت: وقتی کالا قیمت داشته باشد خرید برای مصرف کننده راحت تر است، آمار و ارقام نشان می دهد که در مرداد بیش از 248 هزار پرونده را رسیدگی کرده ایم. 
 
 او افزود: تعداد بازرسین ما محدود است و با استفاده از ظرفیت قانونی از بازرسین میهمان نیز استفاده کرده ایم و این تعداد بازرسی معقول است. 
 
علت بی ثباتی بازار چیست؟ 
 
سخنگوی سازمان تعزیرات در ارتباط تلفنی با تیتر امشب گفت: 600 پرونده مفاسد اقتصادی در سراسر کشور توسط سازمان تعزیرات تاکنون تشکیل شده که بیش از 200 پرونده بسیار در سطح کلان بوده است.

یاسر رایگانی گفت: بیشترین پرونده های تخلفات اقتصادی در ضمینه آهن آلات است.

او گفت: 36 هزار پرونده در سال گذشته با عنوان درج نشدن قیمت کالا بر روی اجناس به سازمان تعزیرات ارجاع شده است که میزان جریمه این نوع پرونده ها 60 هزار تومان است که هزینه دادرسی و اجرای احکام این پرونده ها سه تا چهار برابر جریمه آن است.

رایگانی افزود: اکنون مشکل بازار نداشتن کیفیت اجناس است.
 
علت بی ثباتی بازار چیست؟ 

معاون سازمان ملی استاندارد در ارتباط تلفنی گفت: وظیفه اصلی و مهمترین رسالت این سازمان کنترل کیفیت کالا در چارچوب محصولاتی است که مشمول استانداردهای اجباری هستند.

مرندی مقدم گفت: او افزود: هنگام گرانی یا کمبود کالا در بازار تخلفات کاهش وزن اجناس بسیار مشاهده می شود.

 
 
 
برچسب ها: بازار
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۲°