سفر نيويورك فرصت بسيار خوبي براي ديپلماسي كشور است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:41 - جمعه 15 فروردين 1399
کد خبر : ۶۲۶۷۶۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
وزير امور خارجه گفت: سفر نيويورك فرصت بسيار خوبي براي ديپلماسي كشور در بالاترين سطح رياست جمهوري است كه ديدگاه هاي جمهوري اسلامي ايران را مطرح كنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمدجواد ظريف در حاشيه مراسم رونمايي از اسناد نقش وزارت امور خارجه در دفاع مقدس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جلسه مجمع عمومي فرصت بسيار خوبي در اين زمينه است، آقاي روحاني صحبت خواهد كرد و در جلسات دوجانبه و چندجانبه ديگر هم شركت خواهد داشت و اين يك فرصت منحصر به فردي است كه همه كشورها از آن استفاده مي كنند.
وي ادامه داد: اگر امسال به فهرست حضور در مجمع عمومي نگاه كنيد، 95 رئيس كشور در سطح رئيس جمهور و يا پادشاه و 38 نخست وزير كه رئيس دولت هستند يعني بيش از دو سوم كشورهاي عضو سازمان ملل متحد در مجمع حضور پيدا مي كنند.
ظريف افزود: در مورد شوراي امنيت آنچه از مقالاتي كه منتشر شده به نظر مي رسد اين است كه امريكايي ها در برنامه ريزي اوليه اي كه داشتند تجديد نظر كرده اند، چون مي‌دانستند اگر بخواهند چنين كاري انجام دهند و اگر جلسه اي در آن شورا در خصوص ايران بگذارند، علاوه بر اينكه  اين جلسه خلاف همه نُرم هاي بين المللي است، آن جلسه به جلسه محاكمه امريكا تبديل مي شود، به خاطر اينكه تنها قطعنامه شوراي امنيت در مورد ايران 2231 است و امريكا نه تنها خودش اين قطعنامه را نقض كرده است بلكه ساير كشورها را هم مجبور مي كند كه آن را نقض كنند.
وزير امور خارجه گفت: همانطور كه مي بينيد اين سر و صداهايي كه از امريكا مي آيد به خاطر مقاومت ديگر كشورهاست؛ مردم ما توجه داشته باشند شلوغ بازي اين روزهاي امريكا و وزارت خارجه امريكا هر روز اين و آن را تهديد مي كند و مي گويد حواستان باشد اگر با ايران روابط داشته باشيد چنين و چنان مي كنيم اينها نشانه قدرت امريكا نيست بلكه نشانه ضعف آنهاست به اين دليل كه كسي به حرف آنها گوش نكرده است و كشورها در برابر حرفشان مقاومت كرده اند.
ظريف تصريح كرد: درست است كه برخي شركت ها موقتا از ايران خارج شده اند ولي اين واقعيت وجود دارد كه اين تكرار مستمر تهديدات ازجانب امريكا به خاطر مشكلاتي است كه در برابر جامعه بين الملل پيدا كرده اند و اين مشكل را هم براي برگزاري جلسه شوراي امنيت داشتند.
وي اظهار داشت: آنچه من امروز در برخي نشريات خواندم كه در اعلام نمايندگي امريكا اخيرا ديديم جلسه را به جلسه اي تبديل كردند كه محدود به اعضاي شوراست و موضوع آن هم ايران نخواهد بود و موضوعات ديگر مطرح خواهد شد.
وزير امور خارجه افزود: البته امريكايي ها از هر فرصتي براي حرف هاي نامربوط و اتهاماتي كه فقط خودشان مستحق آن هستند عليه جمهوري اسلامي ايران استفاده كرده اند، از اين جلسه هم استفاده خواهند كرد اما از خيال خامي كه داشتند مجبور به عقب نشيني شدند.
ظريف در جمع خبرنگاران درباره تصويب سه لايحه باقيمانده fatf گفت: سه لايحه اي را كه باقي مانده است براي منافع كشور و شفاف سازي و مقابله با ايران هراسي هاي دروغين در دنيا مفيد مي دانيم اين لوايح در تمام سطوح از جمله دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي به طور ريز بررسي شده و منافعش براي ايران قابل توجه است و  يكي از مهم ترين بهانه هاي دشمنان ايران را براي مقابله با ما در عمليات بانكي و همكاري ها خواهد گرفت.
وي افزود: اينكه فكر كنيم با تصويب اين لوايح همه مشكلات ما حل مي شود تصور اشتباهي است. بدخواهي هايي كه عليه ايران ازجانب سلطه طلب ها هست ادامه خواهد داشت اما يكي از بهانه هاي مهم از آنها گرفته مي شود؛ ضمن اينكه منافع كشور حفظ مي شود و از ديد دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي كه مسئول اين كار است منافع كشور تقويت مي شود.
ظريف اظهار داشت: مقام معظم رهبري هم اين موضوع را به مجلس شوراي اسلامي واگذار كردند و اميدواريم در اين فاصله مجلس با اين اقدام مهم و اساسي يك بهانه بي دليل را از امريكا و كشورهايي كه خودشان بزرگ ترين حاميان تروريسم هستند بگيرند.
وي افزود: اسرائيلي ها بيشترين حمايت را از گروه هاي تروريستي در سوريه كرده اند، قبلا مي گفتند فقط بيماران خود را به آنجا براي مداوا مي برند اما الان معلوم شده هم حمايت مالي و هم تسليحاتي و لجستيكي داشته اند و حالا مدعي جمهوري اسلامي شده اند كه با شفافيت در مقابله با تروريسم عمل مي كند، آنها خودشان تروريسم و حاميان بزرگ آن هستند و جمهوري اسلامي اين بهانه را نيز از آنها خواهد گرفت.
ظريف در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد ادعاي جان كري درباره ديدارهايش با وي گفت: ديدارهاي من با آقاي كري غيرعلني بوده و اعلام نشده نبود، زماني كه من به نيويورك مي روم از صدر تا ذيل مي آيند ديدار مي كنند. از آقاي كيسينجر تا كري و نمايندگان ديدار مي كنند و اين يك واقعيت عادي است و نشاندهنده ميزان تاثيرگذاري جمهوري اسلامي است.
وي افزود: يك دعواي زرگري در آنجا درست شده است و بيشتر اهداف انتخاباتي را دنبال مي كنند.
ظريف در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري صداوسيما درباره پيام اعتراضي وزير خارجه در فضاي مجازي مبني بر بسته شدن حساب هاي كاربري برخي ايرانيان گفت: ثابت شده كه گروه هايي از توئيتر براي ايجاد جنجال و آشوب استفاده مي كنند و‌ توئيتر هم بايد به آنها عكس العمل نشان دهد ولي متاسفانه از روش ديگري استفاده كرده اند.
وي ادامه داد: اين حركت را بايد با حضور گسترده و پويش عمومي در فضاي مجازي دنبال كرد.
ظريف درخصوص تعهدات برجامي اتحاديه اروپا اظهار داشت: در اجلاسي كه در وين داشتيم نه فقط اتحاديه اروپا، بلكه چهار بعلاوه يك هم تعهداتي را اعلام كردند و ما گفتيم اين تعهدات بايد به اقدامات عملي تبديل شود.
وي گفت: شما در خبرهاي روزهاي اخير هم ديديد كه اروپا اقدامات عملي را هم شروع كرده است و ما منتظر اجرايي شدن اين اقدامات عملي هستيم و اروپايي هاي هم مي دانند ما بر اساس اين اقدامات عملي تصميم گيري مي كنيم.
ظريف افزود: هفته آينده جلسه مجدد چهار بعلاوه يك را هم خواهيم داشت كه ان شاءالله در آن جلسه مجموعه اقداماتي را كه تا آن زمان انجام شده است بررسي مي كنيم و نتيجه جلسه را به هيأت نظارت در تهران گزارش خواهيم داد و براساس آن مقامات عالي تصميم گيري مي كنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۲۰°