ایران سوگوار حسین (ع)

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:27 - يکشنبه 15 تير 1399
کد خبر : ۶۲۷۱۷۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
در روز عاشورا، روزی که سرور شهیدان در مسلخ عشق جان و سر باخت، ایران اسلامی یکپارچه عزادار بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
شیعیان حسین بن علی (ع) در ایران و جهان در روز شهادت آن امام و سالار شهیدان به عزاداری و سوگواری پرداختند.
 
 

 
­
عزاداران بعد از مراسم عزاداری، نماز ظهر عاشورا را به یاد آخرین نماز سیدالشهدا در صحرای کربلا با شکوه فراوان در سراسر کشور اقامه کردند.
 
نهم محرم الحرام 1440 هجري قمري سالروز آغاز وقايعي است كه  قلب تاريخ از بازگويي آن در سوز  و گداز است. غروب روز نهم محرم ، ابن سعد با سپاهيانش به سمت خيمه‌هاي امام حسين(ع) رفت، حسين(ع) كه به شمشيرش تكيه داده بود در عالم رويا حضرت محمد(ص) پدربزرگش را ديد كه به او گفت به زودي به وي ملحق مي‌شود. حضرت زينب (س) به برادر گفت كه لشكر ابن سعد آمده‌ است . امام حسين برادرش حضرت عباس را فرستاد تا از مقصودشان مطلع شود. امام حسين (ع) كه از موضوع مطلع شده بود، آن شب را مهلت خواست و به خويشاوندان و حاميانش خطابه‌اي راند.« من خدا را ستايش مي‌كنم كه ما را به پيامبري محمد مفتخر  و قرآن و دين را به ما تعليم فرمود. من ياراني بهتر از ياران خود و خانداني مخلص تر از خاندان خود نمي‌شناسم. خدا شما را پاداش دهد. من فردا كشته خواهم شد و شما نيز با من كشته خواهيد شد، من از شما مي‌خواهم كه برويد و اصراري به ماندنتان ندارم . از تاريكي شب استفاده كنيد و برويد.»
اما يارانش نپذيرفتند و به بيعت شان وفادار ماندند. حضرت زينب(س) از شدت نااميدي بيهوش شد. امام حسين(ع) وي را تسكين داد. حسين(ع) آماده جنگ شد. خيمه‌ها را به هم نزديك كرد و با طناب آنها را به هم بست. تپه‌اي از چوب و ني گرداگرد خيمه‌ها درست كرد تا در موقع لزوم با آتش زدن شان مانع از ورود دشمن به نزديكي آنها شود. حسين و يارانش تمامي آن شب را به نماز و مناجات پرداختند و جنگ فردا صبح شروع شد.

صبح روز دهم محرم، امام حسين (ع) لشكريانش را كه 30 اسب سوار و 42 پياده بودند را آماده كرد. سمت چپ سپاه را به حبيب بن مظاهر و سمت راست را به زهير بن قين و قلب را به عباس سپرد . وي همچنين دستور داد كه دور تا دور خيمه‌ها، هيزم جمع آوري كنند و هيزم ها را آتش بزنند. خود نيز به خيمه‌اي كه قبلا آماده كرده بود رفتند و خود را معطر به مشك كردند ، سپس در حالي كه سوار بر اسب بودند و قرآني به دست داشتند، مناجاتي زيبا با خداوند داشتند و با مردم كوفه نيز سخن گفتند كه «خدا ولي اوست و دين را محافظت خواهد كرد.» به مردم سخنان محمد(ص) كه وي و حسن را سرور جوانان بهشت خوانده بود و جايگاه خانواده اش را يادآوري نموده و از آنان خواست تا فكر كنند كه آيا كشتن وي، امري مشروع است؟ سپس مردم كوفه را به خاطر اينكه پيشتر از وي خواسته بودند تا پيششان بيايد، سرزنش نمود و درخواست كرد تا اجازه دهند وي به يكي از سرزمين‌هاي اسلامي برود كه در آنجا امنيتش تأمين باشد. اما دوباره به وي گفته شد كه اول از همه بايد تسليم يزيد شود. حسين(ع) در پاسخ گفت كه هيچگاه خودش را همانند يك برده تسليم نمي‌كند. امام از اسب پياده شد و دستور داد تا مهار اسب را ببندند به نشانه? اينكه هرگز از معركه جنگ فرار نخواهد كرد.
حر بن يزيد بن رياحي تحت تاثير قرار گرفت و به سپاه امام حسين(ع) رفت و كوفيان را به خاطر خيانت به امام سرزنش كرد كه البته تاثيري بر روي آنان به وجود نيامد و سر انجام حر در ميدان نبرد كشته شد. امام حسين(ع) به اتكاي يارانش تا موقعي كه تمامي يارانش كشته نشده بودند، وارد جنگ نشد و نمي‌جنگيد.

ظهر عاشورا؛ اقامه نماز ظهر در محاصره شياطين ؛
ظهر روز عاشورا، امام حسين(ع) و يارانش نماز ظهر را به صورت نماز خوف به جا آوردند. بعد از ظهر، سپاهيان حسين، به شدت تحت محاصره قرار گرفتند. عصر عاشورا شد و زمين كربلا غرق در نيزه و شمشير و جنازه، از سپاه كوچك حق چيزي باقي نمانده بود، اما هزاران هزار گرگ گرسنه همچنان در لشكر شيطان، منتظر طعمه بودند.
ديگر كسي براي حسين(ع) باقي نمانده بود، حبيب، زهير، برير، حر، و ديگر اصحاب به شهادت رسيده بودند، اكبر، قاسم، عون، جعفر، و بقيه جوانان بني هاشم، حتي علي اصغر شش ماهه نيز جان خود را فداي اسلام كرده بودند، حضرت عباس(ع) بي سر و دست، دور از خيمه‌ها به ديدار خداي خويش رفته بود، امام حسين(ع) به اين سو و آن سو نظر افكند، در تمامي دشت پهناور، حتي يك نفر نبود تا از او و حريم رسول خدا(ص) دفاع كند.
امام حسين(ع) با زنان و اهل بيت(ع) وداع كرد ، كودكان و دختركان دور امام(ع) را گرفته بودند و نمي دانستند آخرين كلام را چگونه بگويند، سكينه، دختر امام حسين(ع) فرياد زد: « پدر جان! آيا تن به مرگ دادي و دل بر رحيل نهادي؟» امام (ع) پاسخ داد: «چگونه تن به مرگ ندهد كسي كه يار و ياوري ندارد.»
امام حسين(ع) با وجود تنهايي و تشنگي، با هزاران هزار سپاهي دشمن ، جنگي دلاورانه كرد، گاه به سمت راست لشكر دشمن حمله مي كرد و مي خواند:

مرگ بهتر از پذيرفتن ننگ است
و ننگ سزاوارتر از آتش جهنم است
سپس به سمت چپ لشكر حمله مي كرد و مي خواند:
من حسين پسر علي هستم
كه هيچگاه سازش نخواهم كرد
از حريم پدرم دفاع مي‌كنم
و بر طريقت پيامبر ره مي سپارم

يكي از اهل كوفه روايت كرده است: من نديدم كسي را كه اين همه دشمن بر او بتازد و فرزندان و يارانش كشته شده باشند اما اينگونه شجاع و پر جرأت باشد، مردان سپاه بر او مي تاختند اما او با شمشير بر آنان حمله مي كرد و لشكر را مانند گله بزي كه شيري درنده در آن افتاده باشد پراكنده و تار ومار مي‌ساخت، سپس به جاي خويش بازمي گشت و مي گفت: « لا حول ولا قوه الا بالله العلي العظيم»

عمر سعد بر لشكريانش فرياد كشيد: واي برشما! آيا مي دانيد با چه كسي كارزار مي كنيد؟ اين فرزند علي و پسر كشنده قهرمانان عرب است، دسته جمعي و از تمام جهات بر او حمله كنيد. عمر سعد به چهار هزار تيرانداز سپاه دستور داد كه از هر سوي بر امام تير بياندازند و عده‌اي نيز با سنگ به حضرت حمله كنند.

 در برخي روايات آمده است كه  پس از شهادت ، بيش از يك هزار زخم بر تن امام بود، امام حسين(ع) كشته و مجروح و خسته، اندكي ايستاد تا نفسي تازه كند و دمي از خستگي جنگ بياسايد، در اين لحظه يكي از دشمنان سنگي زد كه به پيشاني حضرت اصابت كرد و خون بر صورت وي جاري شد، امام خواست آن خون را پاك كند كه تيري سه شاخه و زهر آلود بر سينه و قلب حضرت نشست، امام حسين(ع) گفت: «بسم الله و بالله و علي مله رسول الله» و سر به سوي آسمان بلند كرد و گفت: «خدايا تو ميداني اين قوم مردي را مي كشند كه روي زمين پسر پيغمبري غير از او نيست.» آنگاه تير را گرفت و از پشت بيرون كشيد، خون مانند ناودان بيرون جست، پس امام(ع) دست خود را از آن خون پر كرد و به سوي آسمان پاشيد، حاضران مي گويند حتي يك قطره از آن خون به زمين برنگشت و ازآن لحظه، آسمان كربلا سرخ شد.
سپس امام حسين(ع) دوباره دست خود را از آن خون پر كرد و صورت و محاسن خويش را با آن آغشته نمود و فرمود:« جد خود رسول الله را اينچنين خضاب شده ديدار مي كنم و از دست اينان به او شكايت مي كنم» عده اي از پياده نظام دشمن، دور امام حسين(ع) را گرفتند، يكي از آنان با شمشير به حضرت زد كه بر اثر آن كلاه امام دريده شد و تيغ به سر مبارك وي رسيد و خون روان گشت.

گودال قتلگاه و حرف آخر سيدالشهداء به كوفيان:
« اگر دين نداريد لااقل در دنيا آزاده و جوانمرد باشيد»
سپس شمر با عده‌اي از سپاهيان دشمن به سوي خيمه گاه حمله كردند، شمر خواست كه آن خيمه‌ها را به آتش بكشد، امام حسين(ع) سر برداشت و آن جمله تاريخي خويش را بر زبان آورد كه: « اگر دين نداريد و از روز رستاخيز نمي ترسيد، لااقل در دنيا آزاده و جوانمرد باشيد» آنگاه خطاب به فرماندهان لشكر يزيد گفت: « اهل و عيال مرا از دست سركشان و بي خردان خود حفظ كنيد»، سپاه دشمن به امام حسين(ع) نزديك شد و دايره محاصره را بر وي كه از شدت زخم‌ها و تشنگي، تاب و توان نداشت تنگ‌تر و تنگ تر كرد.

زرعه بن شريك به حضرت امام حسين(ع) نزديك شد و شمشيري به دست چپ آن حضرت زد، سپس شخص ديگر از پشت، تيغ بر شانه امام (ع) وارد آورد كه حضرت از شدت آن ضربت، با صورت بر خاك افتاد، اين دو ملعون عقب نشستند، در حالي كه امام(ع) افتان و خيزان بود؛ گاه به مشقت از جاي برمي خواست ولي دوباره بر زمين مي افتاد.
سنان بن انس بر امام حمله كرد و با نيزه خويش بر پشت امام(ع) زد، آنقدر سخت كه نوك نيزه از سينه حضرت بيرون آمد، امام (ع) در گودال قتلگاه افتاد و واپسين راز ونياز خود با خداي خويش را آغاز كرد و هرچه مي گذشت زيباتر و بر افروخته تر مي شد.
دژخيمان، همچون گرگان گرسنه، دور امام حلقه زدند تا به خيال خود كار را تمام و حق را براي هميشه ذبح نمايند، حضرت زينب(س) كه ديگر صداي تكبير و لا حول ولا قوه امام(ع) را نمي شنيد فهميد كه ماه فاطمه در محاق فرو رفته است؛ پس از خيمه‌ها بيرون دويد در حالي كه شيون مي كشيد: «وااخاه؛ وا سيدا، وا اهل بيتا! اي كاش آسمان بر زمين مي افتاد! اي كاش كوه‌ها خرد و پراكنده بر دشت مي ريخت...» و خود را به تلي(تپه اي) مشرف بر گودال رساند و آن صحنه دلخراش را مشاهده كرد.

عمرسعد ظاهر شد و حضرت زينب به او گفت: «واي برتو اي عمر!، آيا اباعبدالله را مي كشند و تو نگاه مي كني؟»، قطرات اشك عمر سعد بر گونه اش جاري شد اما پاسخي نداد و روي از زينب برگرداند. حضرت زينب(س) فرياد زد:« واي برشما! آيا مسلماني ميان شما نيست؟» هيچ كس جواب نداد.

شمر بر سر يارانش فرياد كشيد: «چرا اين مرد را منتظر گذاشته‌ايد؟!» و خواست كه يكي از آنان كار را تمام كند. خولي بن يزيد با شتاب از اسب فرود آمد تا سرمبارك آن حضرت را جدا كند، اما تا به امام حسين(ع) نزديك شد بر خود لرزيد و نتوانست، شمر گفت:« بازوي تو ناتوان باد! چرا مي لرزي؟» آنگاه خود تيغ به دست گرفت و به همراه سنان براي بريدن رأس مطهر امام حسين(ع) رهسپار قتلگاه شد.
نبرد به پايان رسيد و سربازان ابن زياد رو به غارت آوردند. لباس‌هاي حسين، شمشير و اثاثيه‌اش، كفش ها و روپوش يماني‌اش همگي غارت شدند. همچنين زيورآلات و چادر زنان.  امام زين العابدين (ع) كه بيمار بود در يكي از خيمه‌ها بود و شمر مي‌خواست او را بكشد اما ابن سعد مانع شد و اجازه نداد كسي به خيمه ایشان وارد شود.

10 نفر داوطلب شدند كه بر بدن پر زخم حسين (ع) اسب بتازانند تا آخرين هتك حرمت را به وي كرده باشند. بعد از اينكه ابن سعد محل جنگ را ترك كرد، اسديان روستاي القاظريه بدن امام حسين (ع) را به همراه ديگر كشتگان، در همان محل وقوع كشتار دفن نمودند. سر امام حسين (ع) به همراه سر ديگر هاشميان به كوفه و دمشق برده شد.

« صلي الله  عليك يا  ابا عبدالله » . 
 
ایران سوگوار حسین (ع) 
 
ایران سوگوار حسین (ع) 
 
ایران سوگوار حسین (ع) 
 
ایران سوگوار حسین (ع) 
 
 
برچسب ها: عاشورا ، محرم ، شهید ، کربلا ، عزاداری
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°