دیدگاه مشترک ایران و روسیه برای مقابله با افراط گرایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 04 مرداد 1400
کد خبر : ۶۲۸۳۰۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: نخبگان ایران و روسیه می‌توانند روابط فرهنگی و شایسته‌ای را بنا کنند و این روابط مهمترین سنگ بنای گسترش و ایجاد روابط پایدار سیاسی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ابوذر ابراهیمی ترکمان در آیین گشایش نهمین هم اندیشی اندیشه اسلامی در ایران معاصر با موضوع چشم انداز سیاست فرهنگی ایران و روسیه، گفت: فدراسیون روسیه با بیش از ۱۷ میلیون کیلومتر مربع وسعت حتی پس از فروپاشی شوروی سابق پهناورترین کشور جهان است روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی و با کشور‌های پیرامون دریای ژاپن، دریای خزر، ​دریای سیاه و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

وی افزود: پس از مسحیت ارتدوکس، اسلام دومین دین بزرگ این کشور است که همراه با یهودیت و بودایی به عنوان ادیان رسمی کشور در قانون اساسی روسیه به رسمیت شناخته شده است، جمهوری اسلامی ایران نیز پس از فراز و فرود‌های فراوان اکنون در قالب یک کشور برخوردار از پشتوانه فرهنگی ایرانی اسلامی با تکیه بر اندیشه‌های ناب اسلام محمدی (ص) در صدد نقش آفرینی شایسته در جهان است.

ابراهیمی ترکمان گفت: ایران و روسیه اگر چه دارای مرز زمینی نیستند، اما به جهت نزدیکی همسایه محسوب می‌شوند، این دو کشور دارای روابط پر فرازو نشیبی بوده اند که در برخی نقاط هنوز سایه آن و روابط حتی فرهنگی دو کشور سنگینی می‌کند و من اعتقاد دارم که باید از گذشته گذر کرد و به آینده نگریست.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: همانگونه که پس از رژیم بعثی صدام و سپری کردن جنگ هشت ساله روابط خوبی میان ایران و عراق شکل گرفت و مردم دو کشور با تکیه بر اشتراکات فرهنگی و به رغم برخی شیطنت ها، روابط فرهنگی و شایسته‌ای را بنیان کردند پس بیایید به مشترکات فرهنگی دو کشور بپردازیم.

وی گفت: بیش از دو قرن قبل در روسیه نخستین مرکز مطالعات ایران و آموزش زبان فارسی تاسیس شد و پایه‌های علمی ایران شناسی در آنجا قرار گرفت از اوایل قرن ۱۸ میلادی ترجمه اشعار فارسی به روسی شروع شد و تا به امروز در کتاب فروشی‌های روسیه رباعیات خیام، غزلیات حافظ و شاهنامه فردوسی را می‌توان دید.

ابراهیمی ترکمان افزود: تبادل فرهنگی میان ایران و روسیه به قدری است که برخی از آثار معروف‌ترین شاعران روسی از جمله پوشکین به اشعار فارسی شباهت دارد و تولستوی و چوخف در ایران نیاز به معرفی ندارند.

وی گفت: در سال ۱۹۹۸ رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو افتتاح شد و تعاملات گوناگون مختلفی شکل گرفت و روز‌های گذشته هم ما هفته‌های فرهنگی برگزار کردیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با نقد اسلام وهابی به عنوان آفت جهان اسلام افزود: دولت روسیه به این باور رسیده که اسلامی که ایران آن را نمایندگی می‌کند و بر میراث عظیم عرفانی و اندیشه ناب و عاطفی شیعی بنا شده است، در تعامل دولت‌ها و ملت‌ها می‌تواند جهان بهتری را برای همه رقم بزند.

ابراهیمی ترکمان گفت: اکنون هر دو کشور در معرض آسیب‌های مادی و معنوی از ناحیه افراط گرایی هستند حتی آسیای میانه نیز درگیر این موضوع است و این در حالی است که میراث غنی ادبی و فرهنگی نزد فرهیختگان دو کشور می‌تواند مهم‌ترین محمل برای روابط فرهنگی دو کشور باشد ما اگر پیرایه‌ها را نزدایم و به مردم کشور‌های خود کمک نکنیم در آینده بهای گرانی را خواهیم پرداخت.

وی افزود: تعامل فرهنگی در سطوح مختلف و رفت و آمد‌های اهالی فرهنگ و مردم دو کشور می‌تواند به نزدیکی دو ملت کمک کند و راه را بر بدخواهان و فرصت طلبان ببندند نخبگان و فرهیختگان می‌توانند روابط فرهنگی شایسته‌ای را بنا کنند و همه می‌دانیم که روابط فرهنگی مهمترین سنگ بنا برای گسترش و حتی ایجاد روابط پایدار سیاسی است بنابراین چاره‌ای نداریم جز اینکه به میراث فرهنگی ماندگار و شناخته شده میان نخبگان دو کشور رجوع کنیم.

ابراهیمی ترکمان گفت: ما در این زمینه و از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفتگو‌های فرهنگی را با حوزه‌های مختلف جغرافیایی آغاز کرده ایم و درباره روسیه نیز چندین دور با کلیسا‌های ارتدوکس روسیه گفتگو‌های موفق دینی داشته ایم و تلاش می‌کنیم تا با نزدیک کردن دیدگاه‌ها و جریان‌های اصیل دینی با افراط گرایی مقابله کنیم و در این مسیر از شما نیز انتظار کمک و ارائه راهکار داریم من امیدوارم مطالب و مقالات این هم اندیشی بتواند به توسعه روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و روسیه کمک کند و به الگویی برای دیگر کشور‌ها تبدیل شود.

در ادامه این هم اندیشی حجت الاسلام و پارسانیا، دکتر سبحانی، عاملی، رحتمی، محسن نیری، خسرو پناه، منصور میر احمدی، محمد رجبی، کاکایی و جمعی از اساتید دانشگاه روسیه دیدگاه‌های خود را درباره روابط فرهنگی ایران و روسیه بیان کردند.

این هم اندیشی تا هفت مهر در دانشگاه مطالعات جهان دانشگاه تهران ادامه دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °