نگرانی برای تأمین کالاهای اساسی وجود ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:39 - جمعه 02 آبان 1399
کد خبر : ۶۲۹۳۲۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: ذخایر کالاهای اساسی کشور بسیار مطلوب است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در حوزه تأمین غذا و محصولات کشاورزی، دولت تنظیم بازار را در واردات و تولید پیگیری می کند.
وی با بیان اینکه امسال 11 و نیم میلیون تن گندم تولید شد و دولت 9 و نیم میلیون تن از این مقدار را خریداری کرد گفت: با اینکه بارندگی ها کاهش داشت اما میزان تولید گندم در مقایسه با سال گذشته 8 درصد افزایش داشت.
سیف افزود: ذخایر گندم کشور پاسخگوی مصرف یک سال است.
وی گفت: تاکنون 83 درصد معادل 105 هزار میلیارد ریال از مجموع طلب 126 هزار میلیارد ریالی گندمکاران پرداخت شده است و بقیه ان تا پایان مهر به کشاورزان پرداخت می شود.
سیف درباره نرخ خرید تضمینی گندم در سال آینده نیز افزود: درباره این نرخ اختلافی میان اعضای اقتصاد است که با حل آن نرخ خرید تضمینی گندم اعلام می شود.
وی گفت: در سال گذشته 200 هزار تن تولید دانه های روغنی کشور بود که امسال پیش بینی می کنیم به بیش از 400 هزار تن افزایش یابد.
سیف افزود: در 6 ماهه نخست سال گذشته 900 هزار تن دانه روغنی در کارخانجات روغن کشی شد اما در مدت مشابه امسال 1 و نیم میلیون تن دانه روغنی، روغن کشی شده که 40 درصد افزایش یافته است.
وی گفت: 531 هزار تن انواع روغن خام وارد کشور شده که در مقایسه با سال گذشته این میزان کمتر است.
سیف افزود: 2 میلیون و 200 هزار تن میزان تولید برنج کشور است و تاکنون 945 هزار تن واردات این محصول انجام شده است.
وی گفت: با توجه به اینکه سال گذشته مازاد بر نیاز کشور برنج وارد شد امسال برای حمایت از کشاورزان، واردات برنج مدیریت بیشتری شده است.
سیف افزود: دولت تنظیم بازار بخش کشاورزی را در تقویت تولید داخلی می داند.
وی با بیان اینکه واردات ذرت دامی 20 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است گفت: در گذشته 2 و نیم میلیون تن شکر وارد کشور می شد اما سال گذشته 2 میلیون و 30 هزار تن شکر، 900 هزار تن تفاله خشک و تر برای خوراک دام و 632 هزار تن ملاس در کشور تولید شد.
سیف افزود: با توجه به اینکه کشور در شرایط خشکسالی و میزان بارندگی از میانگین 230 میلی متر به 167 میلی متر کاهش یافته است دام هایی که علوفه آنها از مراتع تأمین می شود با مشکل روبرو شده اند.
وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی بسته جامعی را برای حمایت از تولید دام سبک از جمله تأمین علوفه و آب برای عشایر برای پایداری تولید تهیه کرده است اما برای به نتیجه رسیدن به زمان نیاز دارد.
سیف افزود: کسری تراز تجاری کشور در حوزه غذا از منفی 8 میلیارد دلار به منفی 3 میلیارد دلار رسیده و بخش کشاورزی 80 میلیارد دلار در سال تولید می کند.

محمدرضا کلامی مدیر برنامه ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت نیز گفت: در کالاهای اساسی هیچ کمبودی وجود ندارد و دولت بیش از سال گذشته این کالاها را وارد کرده است.
وی درباره لاستیک خودرو افزود: 140 هزار حلقه در گمرکات است که به زودی ترخیص می شود و کارخانجات تولید لاستیک با تمام توان در حال تولید این محصول هستند.
کلامی گفت: برای تولید پوشک و دستمال کاغذی نیاز به واردات خمیر کاغذ است که این کالا نیز در 5 ماهه نخست امسال 99 هزار تن وارد شده در حالی که سال گذشته میزان واردات آن 92 هزار تن بود.
وی افزود: هیچ مشکلی در تولید این محصولات در کشور وجود ندارد اما مصرف کنندگان نباید دستاویز لازم را برای دولت هایی که خواستار برهم زدن بازار ایران هستند بدهند.
کلامی گفت: جنگ اقتصادی، فضای آرامش روانی کشور را به هم زده در حالی که میزان تولید و عرضه بیش از گذشته است.
وی افزود: کارخانجات تولید پوشک و دستمال کاغذی، 20 درصد ظرفیت تولید خود را برای از بین رفتن تقاضای کاذب در کشور افزایش می دهند.
کلامی گفت: البته زمانی که ارزش پول کاهش می یابد و این کاهش بسیار است انگیزه برای صادرات محصولات چند برابر می شود.

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست های کلی دولت در ماه های اخیر برای تنظیم بازار، حفظ ارز 4 هزار و 200 تومانی تا سال آینده برای تأمین کالاهای اساسی و اختصاص چند میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، روند منظمی برای تأمین این کالاهاست.
وی افزود: نه تنها کاهشی در تأمین کالاهای اساسی ایجاد نشده بلکه با توجه به شرایط ماه های آینده ذخیره سازی خوبی نسبت به گذشته انجام شده است.
کریمی با بیان اینکه کمبود واقعی و جدی برای کالاهای اساسی نداریم گفت: تورم افسار گسیخته، اتفاقات بازار ارز و القای بی ثباتی در اقتصاد کشور موجب نگرانی مردم شده است.
وی افزود: برای برون رفت از این وضع، دولت برنامه جامع خود را برای تأمین کالاهای اساسی اعلام و اعتماد عمومی را در این زمینه تقویت کند.
کریمی گفت: تأخیر در اعلام سیاست های کلان و اجرای آنها دغدغه های مردم را تشدید می کند.
وی افزود: راه اندازی سامانه های جامع از جمله سامانه تجارت، انبارها، شناسایی کالاهای قاچاق و رهگیری کالاها اگر به موقع انجام می شد کاهش دغدغه های اقتصادی مردم را در پی داشت.
کریمی گفت: دولت در کنترل بازار ضعف دارد.
حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام نیز در این برنامه گفت: واردات جو 34 درصد، ذرت 30 درصد و دانه های روغنی 23 درصد در مقایسه با 6 ماهه نخست سال گذشته افزایش یافته است.
وی افزود: با توجه به کاهش قیمت گوشت مرغ خرید این محصول را برای جلوگیری از زیان مرغداران در برخی استان ها آغاز کرده ایم.
ورناصری گفت: برای کنترل نرخ گوشت قرمز 18 هزار تن گوشت گوسفندی تازه از کشورهای آسیای میانه، استرالیا و تعداد دیگری از کشورها وارد کرده ایم.
وی افزود: خروج بخشی از دام کشور از مبادی غیر رسمی موجب افزایش قیمت گوشت قرمز شده است.

فرود عسکری رئیس کل گمرک ایران نیز در این برنامه گفت: در 6 ماهه نخست امسال 16 میلیون و 220 هزار تن کالا از گمرکات کشور به ارزش 22 میلیارد و 382 میلیون دلار ترخیص شده است.
وی افزود: البته از نظر وزن به دلیل ممنوع شدن واردات خودرو 9 درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته ایم.
عسکری گفت: ذرت دامی به 4 میلیون و 156 هزار تن، دانه های روغنی 1 میلیون و 574 هزار تن، دارو و محصولات دارویی 5 هزار و 320 تن، گوشت قرمز 72 هزار تن و کره 20 هزار تن امسال وارد کشور شده که به ترتیب 17 درصد، 26 درصد، 13 درصد، 17 درصد و 68 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: 18 هزار و 800 تن گوشت قرمز سبک وارد کشور شده است که رشد 235 درصدی دارد.
عسکری با بیان اینکه 3 هزار و 637 قلم کالا مشمول معافیت از مابه التفاوت شده اند گفت: پیش از این حدود 4 هزار و 700 کامیون روزانه از گمرکات جنس یا کالا ترخیص می شد اما با ابلاغ معافیت ها این میزان به 6 هزار کامیون افزایش یافته است و جریان ترخیص کالا روند عادی دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۱°