بازگشت ثبات به بازار ارز با اختیارات جدید بانک مرکزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:46 - شنبه 10 آبان 1399
کد خبر : ۶۲۹۸۸۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۸
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تاثیر تصمیمات جدید سران قوا و اختیارات بانک مرکزی در ثبات بازار ارز در هفته های آینده خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط تلفنی با برنامه تیتر امشب درباره استمرار آرامش بازار ارز در سایه تصمیمات جدید سران قوا گفت: با توجه به جایگاهی که بانک مرکزی دارد باید بتواند با توجه به مسئولیت و اختیارات در حوزه بازار ارز تصمیم گیری لازم را انجام دهد، در جلسه شورای اقتصادی با حضور سران قوا، بانک مرکزی پیشنهاداتی داشت که یکی از پیشنهادات این بود که بتواند بر اساس نظارت مداخله و کنترل کند. 

او افزود: مجلس نیز با این پیشنهادات موافقت کرد و اختیاراتی به بانک مرکزی داده شد تا بتواند در خصوص مطلوب سازی بازار ارز عمل کند، تعهدات لازم برای صادرکنندگان کالا برای بازگرداندن ارز به سامانه نیما بر اساس مشوق های بانک مرکزی انجام خواهد شد، این مجموعه کارها به کاهش التهاب بازار ارز کمک خواهد کرد که مجلس شورای اسلامی از این روند استقبال کرده است. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره ارزیابی این تصمیمات در بازار گفت: مصوبات امروز مجلس درباره ارز این بود که کمیته ارزی با مسئولیت بانک مرکزی تشکیل شود و با هماهنگی وزارت صمت، سازمان برنامه و بودجه، وزارت نفت و جهاد کشاورزی با اشراف تصمیم گیری کند، این تصمیمات به بانک مرکزی برای اینکه بتواند با آرامش خیال در این حوزه با شرایط تعریف شده ای با اختیارات خود تصمیم گیری کند، کمک می کند.

 او افزود: این بخش از اختیارات که به بانک مرکزی داده شده حتما در کاهش التهابات بازار ارز کمک خواهد کرد و قطعا بانک مرکزی با این ظرفیت ها باید به طور کامل پاسخگو باشد و هیجانات بازار را کاهش دهد، در این باره باید تا هفته های آینده صبر کرد تا نتایج را شاهد باشیم. 
 
رئیس کمیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس روز یکشنبه جلسه غیرعلنی خواهد داشت که بخشی از جلسه به موضوعات اقتصادی با اولویت بازار ارز با توجه به شرایط کنونی اختصاص خواهد داشت.
 
 بازگشت ثبات به بازار ارز با اختیارات جدید بانک مرکزی

وی ادامه داد: در این جلسه، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت معدن تجارت حضور خواهند داشت و بعد از ظهر نیز جلسه جداگانه ای برای بررسی وضعیت بازار ارز و کالا در کمیسیون اقتصادی مجلس خواهیم داشت که روسای اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و تعاون نیز در جلسه بعد از ظهر حضور خواهند داشت.

تیمور رحمانی کارشناس مسائل اقتصادی و مهمان حضوری برنامه تیتر امشب گفت: برای کنترل تورم نیاز به ابزار هایی است که ما تاکنون نداشتیم و کلیات تصمیمات امروز بانک مرکزی در جلسه امروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، برای فراهم کردن ابزار کافی برای کنترل تورم است.
 
رحمانی افزود: سامانه نیما بعنوان یکی از ابزار های مهار تورم و افزایش نرخ ارز تا کنون به موفقیت چندانی دست نیافته است زیرا ارز حاصل از صادرات بطور کامل به سامانه نیما باز نگشته است.
 
تحلیل بازار ارز 
این استاد دانشگاه از اختیارات بیشتر بانک مرکزی در جلسات امروز بانک مرکزی گفت: اجازه دادن به هرکس برای وارد کردن هر مقدار  ارز از جمله ابزار های جدید است که باید ابزار های جدید به مردم معرفی شود.
 
او با بیان اینکه از تصمیم گیری های امروز تا اجرایی شدن آن فاصله زیادی وجود دارد گفت: تاثیرگذاری و اجرای قوانین کنترل تورم نیاز به زمان دارد.
 
رحمانی افزود: مشکلات امروز، مشکلات انباشته شده گذشته است علاوه بر این اقدامات و محدودیت ها که از بیرون از حیطه تصمیم گیری ما بر ما تحمیل می شود باید مدیریت شود.
 
او افزود: افزایش نرخ ارز چرخ تولید را هم مختل خواهد کرد چون توان وارد کردن مواد اولیه مورد نیاز در صورت واردات را نخواهد داشت و با جهش نرخ ارز قیمت خیلی از کالاها افزایش خواهد یافت بنابراین قیمت کالاها باید مطابق با نرخ واقعی اقتصاد باشد.
 
تیمور رحمانی افزود: سامانه نیما برای تأمین ارز بنا شده و برآورد 6 ماهه امسال بر تزریق 18 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما بوده است که تاکنون صادرکنندگان، انتظارات سامانه نیما را برآورده نکرده اند علت آن نیز نداشتن ضمانت اجرایی در بازگشت ارز به سامانه نیما است.
 
کامران ندری  کارشناس مسائل اقتصادی دیگر مهمان برنامه تیتر امشب گفت: وقتی در کنار سامانه نیما بازار سومی هست که ارز با قیمت بالا خرید و فروش می شود، بدیهی است که عرضه کنندگان ارز ترجیح می دهند ارز خود را در آن بازار به فروش برسانند و با مکانیزم های دستوری برخورد شاید بتوان بخشی از ارز صادرکنندگان غیر نفتی را وارد سامانه نیما کرد اما بدلیل اختلاف زیاد این کار به طور کامل امکان پذیر نیست.
 
تحلیل بازار ارز
 
او افزود: شورای سران قوا این اختیار را به بانک مرکزی داده اند که از تمهیداتی برای تشویق صادرکنندکان برای وارد کردن ارز به سامانه ارز نیما به کار گیرد.

کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه درباره اختیارات جدید بانک مرکزی گفت: اینها اختیارات جدیدی نیست مسئله این است که بیش از حد در مسائل بانک مرکزی مداخله شده است. اختیاراتی که امروز به بانک مرکزی داده شده به صورت ذاتی مربوط به بانک مرکزی بوده و از بانک مرکزی گرفته شده بود که امروز دوباره این اختیارات به بانک مرکزی برگردانده شد.

او گفت: نباید از واردات ارز جلوگیری می شد که امروز این تصمیم عوض شود ما تابحال بد تدبیر کرده ایم و حال به نقطه ای رسیده ایم که می خواهیم گذشته را جبران کنیم.

او گفت: سران قوا باید از دستگاه دیگر مثل سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت معدن تجارت، نیز کمک بگیرد زیرا بانک مرکزی بدون حمایت دستگاه ها نمی تواند در کنترل بازار موفق عمل کند، مثلا وقتی خوراک پتروشیمی ها ارزان دریافت شود ارز را نگه نمی دارند و وارد بازار می کنند بنابراین باید قیمت ها اصلاح شود تا بانک مرکزی بتواند به طور کامل نظارت دقیق داشته باشد.
 
 او افزود: در شرایط بحران استقلال بانک مرکزی به تنهایی جوابگو نیست بلکه نیاز به شورایی داریم که کلیه دستگاه ها را نیز با بانک مرکزی هماهنگ کند تا بازار به ثبات برسد.

ندری درباره درآمد اضافی دولت گفت: دولت باید دست از کنترل قیمت ها بردارد، وقتی قیمت را کنترل می کنیم و پایین می آوریم کشورهای همسایه کالاهای مورد نیاز کشور را خریداری می کنند و قاچاق صورت می گیرد و مردم مجبورند کالا را با قیمت بالا خریداری کنند.

وی گفت:دولت باید سیاست یارانه ای را تغییر دهد، اگر منابع دولت افزایش یابد و تورم بالا رود دولت می تواند بر اساس نرخ بالای تورم از منابع کسب کرده میزان دستمزدها را افزایش دهد چراکه در شرایطی که قیمت ها بالا می رود ولی دستمزدها بازهم ثابت مانده، بی عدالتی ایجاد می شود بنابراین توصیه می شود دولت تا جایی که امکان دارد از کنترل قیمت ها دست بردارد و از درآمد ایجاد شده برای اصلاح حقوق و دستمزدها استفاده کند تا در اقتصاد تعادل ایجاد شود.

 این استاد دانشگاه درباره کنترل احتکار گفت: ما تنها کشوری هستیم که هیچ کنترلی در تراکنش مالی افراد و تعاملات مالی بانک ها نداریم بنابراین اگر مقررات مبارزه با پولشویی در سیستم بانکی پیاده شود و بتوانیم سه بازاری ارز را از بین ببریم، بازار مطلوب تر خواهد شد.


برچسب ها: ارز ، سکه ، بانک مرکزی ، تورم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°