شفافیت کارآمدی را به جامعه برمی گرداند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:15 - جمعه 24 مرداد 1399
کد خبر : ۶۳۰۲۰۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۷
نمایندگان مجلس معتقدند طرح شفافیت، به مسئولیت پذیری و کارآمدی مجلس کمک می کند و عملکرد نمایندگان و مطالبات مردم را به هم نزدیک می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وکیلی و دهقان نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور در تیتر امشب با بیان اینکه شفافیت به نفع مجلس و ملت است، تاکید کردند: فعالیت نمایندگان در مجلس به تفویض مردم است و این روشن است که در شفافیت دین خود را به مردم ادا می کنند و طرح های مبارزه با فساد با شفافیت است که به نتیجه خواهد رسید.
 
وکیلی نمانیده مجلس گفت: طرح شفافیت چند بار در مجلس ویرایش شد و چندین جریان سیاسی در این ویرایش نقش داشتند.
 
وی افزود: غالبا طرح هایی که حساسیت اجتماعی را بر می انگیزد از مقطعی که طرح می شود بخصوص وقتی آرایش اجتماعی پیدا می کند با آرایشی که در مجلس ایجاد می شود با آرایش جامعه فرق می کند.
 
تیتر 
 
او افزود: تلقی افراد جامعه از واقعیت طرح با خود طرح متفاوت است، نمایندگان مجلس شفافیت را طرح کردند اما دفاع خوبی از این طرح نشد چون پیرامون طرح و نیت طراحان شائبه های زیادی ایجاد شد و نتوانستیم پاسخ قانع کننده ای در قالب این طرح ( شفافیت) داشته باشیم و معلوم نشد این طرح از کدام خاستگاه به صحن مجلس آمده است و همپوشانی زیادی داشت.
وی ادامه داد: یکی از دلایلی که اقبال خوبی از طرح نشد، شائبه هم ایجاد شد که ممکن است طرح شفافیت بیشتر برای تحت الشعاع قراردادن لوایح مهم دیگر مثل (FATF) باشد.
 
وکیلی گفت: شفافیت به این معنی که آرای ما مشخص باشد جز حقوق مردم است، ضمن وکالتی که مردم به نمایندگان داده اند این حق را دارند که بدانند چگونه سلوکی داریم بنابراین ما در مقابل مردم و موکلین خود مسئول هستیم و فعالیت نمایندگان در مجلس به تفویض مردم است و این روشن است که در شفافیت دین خود را به مردم ادامی کنند.
 
او افزود: شفافیت به کارآمدی مجلس کمک می کند و مسئولیت پذیری فرد را ارتقا می دهد و نسبت رفتاری ما و مطالبات مردم را به  هم نزدیک می کند.
 
او افزود: شفافیت می تواند صمیمت و کارآمدی را به جامعه برگرداند، وقتی می گوییم شفافیت باید باشد باید به ضمانت اجرایی و مصونیت شفافیت نیز پایبند باشیم و  آنچه مهم است این است که به آزادی بیان نیز پایبند باشیم.

وکیلی گفت: اموال نمایندگان، سفرهای نمایندگان، سهم نمایندگان در حوزه های انتخابی و دهها مولفه دیگر باید شفاف سازی شود، چون ما نماینده مردم هستیم در چارچوب وظایفی که به ما سپرده شده باید پاسخگو باشیم و  هرجا شاخص ما با شفافیت فاصله داشته باشد فساد بیشتر می شود و سیاست های ماست که فساد را تولید می کند این نشان می دهد که ما در فضای تاریک تصمیم گیری می کنیم.

 او افزود: شفافیت فرصتی برای مجلس است بنابراین ما حق داریم قانونگذاری طرح محور داشته باشیم، جامعه ما باید از ما شفافیت را مطالبه کند اما جامعه باید بداند شفافیت بدون مسئولیت محال است و در جامعه ای که گام های اولیه شفافیت را برمی دارد به علت هزینه نباید این طرح ها بسته شود چون شفافیت به مسئولیت پذیری و کارامدی مجلس کمک می کند، برای کاهش هزینه شفافیت، باید ملزومات شفافیت فراهم شود.

دهقانی نماینده مجلس هم که در این برنامه حاضر بود گفت: از زمانی که دستگاه الکترونیک نصب شد از قانون اساسی دور شدیم، وقتی جمعی از نمایندگان طرحی را امضا می کنند حساسیت اجتماعی برانگیخته می شود و از شأن مجلس و نمایندگان به دور است که بعد از امضا از طرح خارج شوند.
او افزود: نماینده مجلس به عنوان نماینده ملت باید از رای خود محکم دفاع کند.

 تیتر
 
او افزود: شفافیت برای این است که شأن نمایندگان حفظ شود و نمایندگان باید شهامت داشته باشند که از رأی خود محکم دفاع کنند و این موجب کارشناسی تر رای خواهد شد و به ارتقای قانون گذاری کمک خواهد کرد.

دهقانی گفت: نمایندگان ممکن است بعد از رأی از بیرون مورد فشار قرار گیرند که موجب نگرانی آنها شده است در صورتیکه وقتی مواضع مشخص باشد نگرانی از جانب حتی شورای نگهبان بی مورد است، اگر نماینده ای نظری دارد باید رای شفاف بدهد و نسبت به رای داده شده پاسخگو باشد.
 
 وی ادامه داد: وقتی نماینده ای بر مردم و وظایف وزرا و رئیس جمهور نظارت می کند پس باید نسبت به مردم پاسخگو باشد در دنیا نیز مردم و سازمان های مردم نهاد بر نمایندگان خود نظارت می کنند، مجلس باید به مردم در آرایی که می دهد پاسخگو باشد و این به نفع کشور است بنابراین مقاومت در این باره بی مورد است.
 
این نماینده مجلس افزود: برای شفافیت نیز راهی پیش بینی شده است، کسانی که رأی به شفافیت داده اند تاکید دارند اصل بر علنی بودن رأی است بنابراین این قاعده فعلی مجلس از قانون اساسی دور شده است و برای جلب اعتماد مردم، مجلس باید شفاف باشد، مجلس خانه ملت است پس نباید پنهان کار باشد.

 دهقان تاکید کرد شفافیت به نفع مجلس و ملت است و با این کار مردم و دانشجویان نیز می توانند نظرات ما را کارشناسی کنند و توجیهات بی مبنا را باید کنار گذاریم و شفافیت را برای جلب حمایت بیشتر مردم اجرا کنیم.
 
او افزود: شفافیت به خواست ملی تبدیل شده و مردم خواستار اجرای آن هستند، یکی از مسائل مهم در کشور فساد است که طرح های مبارزه با فساد با شفافیت است که به نتیجه خواهد رسید.

او افزود: تاکنون 94 نفر به طرح شفافیت رأی نمایندگان پیوسته اند که از نمایندگانی که تمایل به این طرح دارند می خواهیم به این کمپین بپیوندند.
 
 
برچسب ها: شفافیت ، طرح شفافیت ، مجلس
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°